35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଭାରତ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବାର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

Must read

ପାକିସ୍ଥାନ,ତା,୨୪/୧୨,ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମହମୁଦ କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ସହ କୂଟନତିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବାର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିଛି ଯେ “ଆଲୋଚନା ଏବଂ ଆତଙ୍କ” ଏକାଠି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏହା ଭାରତ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଇସଲାମାବାଦକୁ ଜାରି ରଖିଛି।

ଡନ୍ ଖବରକାଗଜ ପକ୍ଷରୁ କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି, “ବିଦ୍ୟମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ସହିତ ବ୍ୟାକଡୋର୍ କିମ୍ବା କୂଟନୈତିକ କଥାବାର୍ତ୍ତାର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ପରିସ୍ଥିତି ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ସଂଳାପ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ। ବୁଧବାର ଦିନ ନିଜ ସହର ମୁଲତାନରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ କୁରେଶି ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ପଡୋଶୀ ଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ଵାରା ୨୦୧୬ ରେ ପଠାନକୋଟ ବାୟୁସେନା ବେସ ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆକ୍ରମଣ, ଉରିରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଶିବିରରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଜବାବରେ ଗତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ୨୬ ରେ ଭାରତର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାକିସ୍ତାନ ଭିତରେ ଏକ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିରକୁ ଠେଲି ଦେବା ପରେ ସମ୍ପର୍କ ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ୪୦ ଯବାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା | ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଶକ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଏବଂ ରାଜ୍ୟକୁ ଦୁଇଟି ୟୁନିଅନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଭକ୍ତ କରିବା ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଏକ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା, ଯାହା କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମର୍ଥନ ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଭାରତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମୁଦାୟକୁ କହିଛି ଯେ ଧାରା ୩୭୦ ର ସ୍କ୍ରାପ୍ ହେଉଛି ଏହାର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବିଷୟ। ଏହା ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବାସ୍ତବତାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଏବଂ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ପ୍ରଚାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article