33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତିନିଧୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟି ଚାଷ ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୨୪/୧୨, କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ ଏବଂ ଆଦିର ରଂଜନ ଚୌଧୁରୀ ଗୁରୁବାର ଦିନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟି ନିକଟରେ ପ୍ରଣୀତ ଚାଷ ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଗାନ୍ଧୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇନଗୁଡିକ କୃଷକ ବିରୋଧୀ ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା କୃଷକମାନେ ବହୁ କ୍ଷତି ସହିବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ କ୍ୟାମ୍ପ କରୁଥିବା କୃଷକମାନଙ୍କ ସହ ବିରୋଧୀଦଳ ଛିଡା ହୋଇଥିଲେ। ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଭବନ ବାହାରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କର “ଅକ୍ଷମତା” ଏବଂ “କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା” ପାଇଁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। “ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ଆଇନ ରଦ୍ଦ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି କୃଷକମାନେ ଘରକୁ ଫେରିବେ ନାହିଁ। ସରକାର ସଂସଦର ମିଳିତ ଅଧିବେଶନ ଡକାଇ ଆଇନକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ଉଚିତ୍। “ଆମେ କୋଟି କୋଟି ଦସ୍ତଖତ ନେଇଛୁ… କୃଷକଙ୍କ ସ୍ୱର

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସମଗ୍ର ଦେଶ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ଏହା ଥଣ୍ଡା, ଏବଂ କୃଷକମାନେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଛନ୍ତି | ମୁଁ ତୁମକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଉଛି କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କେହି ଠିଆ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଏକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଭବନକୁ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇଥିଲା। ସାଧାରଣ ସଚିବ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ଏବଂ କେ ସି ଭେନୁଗୋପାଲ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ରଣଦୀପ ସିଂ ସୁରଜେୱାଲାଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ନେତା ନିଷେଧାଦେଶ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ। ସଂସଦର ଉଭୟ ଗୃହର ନେତା ତଥା ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏହି ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୨ କୋଟି କୃଷକ ଏବଂ କୃଷି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦସ୍ତଖତରେ ଏକ ଆବେଦନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଆଶା ରଖିଥିଲେ। “ଭାରତ ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ରାସ୍ତାରେ ଗତି କରୁଛି। ଗିରଫ ହେବା, ମାଡ ମାରିବା ଏହି ସରକାର ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ।

ଭାରତରେ କୌଣସି ଗଣତନ୍ତ୍ର ନାହିଁ। ଏହା ଏକ କଳ୍ପନାରେ ଅଛି, ବାସ୍ତବରେ ନୁହେଁ ବୋଲି ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଷୀଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବା ସରକାରଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ। ସେମାନଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସେମାନେ ଭାରତର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତରଦାୟୀ | ସେମାନେ ଶୁଣିବା ପରେ ଏକ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ ଆସିପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଭେନୁଗୋପାଲ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଦଳକୁ (ଆମର) ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ବିରୋଧୀ ନୀତି ଭାବରେ ସ୍ୱର ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସରକାର “କୃଷକ ବିରୋଧୀ” ଆଇନକୁ “ଅଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଢଙ୍ଗରେ” ପାସ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବା କଂଗ୍ରେସ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଚାଷ ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଦସ୍ତଖତ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଦଳ ଏହାର ରାଜ୍ୟ ୟୁନିଟ୍ ଗୁଡିକୁ କୃଷକ ଏବଂ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ବଜାର କମିଟି ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଠାରୁ ଦସ୍ତଖତ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ କହିଛି

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article