33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଭାରତୀୟ ନାବିକମାନେ ଆବଶ୍ୟକ ସହାୟତା ପାଇବାକୁ ଜାହାଜରେ ଅଟକି ରହିଲେ: ଚୀନ୍ ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୨୪/୧୨,ବୁଧବାର ଦିନ ଚୀନ୍ କହିଛି ଯେ ଜୁନ୍ ମାସରୁ ଉତ୍ତର ଚୀନ୍ ବନ୍ଦରରେ ଲଙ୍ଗର ହୋଇଥିବା ଜାହାଜରେ ଫସି ରହିଥିବା ୨୩ ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାବିକଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ଏହା ଭାରତୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଜାହାଜ ଛାଡିବାକୁ କେବେ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ନାହାଁନ୍ତି। ନାବିକମାନେ ଅଟକି ରହିଛନ୍ତି। ଚାଇନାର ହେବାଇ ପ୍ରଦେଶର ବୋହାଇ ସାଗରରେ ଥିବା ଜିଙ୍ଗଟାଙ୍ଗ ବନ୍ଦରରୁ ଲଙ୍ଗର ହୋଇଥିବା ବଲ୍କ ବାହକ ଜାଗ ଆନନ୍ଦ ଉପରେ | ଏକ ପୃଥକ ଉଦାହରଣରେ, ଅତି କମରେ ୧୬ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଜାହାଜ ଆନାସ୍ତାସିଆ ଛାଡିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ, ସେହି ପ୍ରଦେଶର କାଫେଡିୟାନ୍ ବନ୍ଦରରୁ ଅଟକି ରହିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲାର ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ବେଜିଂ ୨୩ ନାବିକଙ୍କୁ ଜାହାଜରୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ନାହିଁ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ନାବିକମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିପଦରେ ପଡିଛି। ଜାଗ ଆନନ୍ଦରେ ଗତ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଜାହାଜରେ କୌଣସି ସକାରାତ୍ମକ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲାର କୌଣସି ରିପୋର୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।

କିନ୍ତୁ ତାହା ଚୀନ୍ ବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ କଡା ବିରୋଧୀ ମହାମାରୀ ବିରୋଧୀ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଲାଗୁ କରିବାରେ ବାଧା ଦେଇ ନାହିଁ, ନାବିକମାନଙ୍କୁ ଅବତରଣରୁ ନିବୃତ୍ତ କରିବ। ଚୀନ୍‌ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଜାଓ ଲିଜିଆନ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ରେ ମହାମାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ବନ୍ଦରରେ ସମୁଦ୍ରକୂଳର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ସର୍ତ୍ତ ରହିଛି। “ଚୀନ୍‌ର ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ପକ୍ଷ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି। କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଏବଂ ମହାମାରୀ ନିରାକରଣ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାବେଳେ ଆମେ ଆବଶ୍ୟକ ସୁବିଧା ଏବଂ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରୁଛୁ ବୋଲି ଜାଓ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଜାହାଜ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଗ୍ଲାଡଷ୍ଟୋନ୍ ବନ୍ଦରରୁ ୨୬ ମଇରେ କୋଇଲା ନେଇ ଜୁନ୍ ୧୩ ରେ ଜିଙ୍ଗଟାଙ୍ଗ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ସେହି ଦିନଠାରୁ ଜାହାଜଟି ବନ୍ଦରଠାରୁ ୨-୩ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଲଙ୍ଗର ହୋଇ ରହିଥିଲା।

ନଭେମ୍ବରରେ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ “କ୍ରୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ” କୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି – ଯେଉଁଥିରେ ଜାହାଜର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅବତରଣ କରି ନିଜ ଦେଶକୁ ଫେରିପାରିବେ – ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କୂଳକୁ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ | ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ | ତଥାପି, ଅତି କମରେ ୧୬ ଜଣ ଭାରତୀୟ ହେବିରେ ଥିବା କାଫେଡିୟାନ ବନ୍ଦରରୁ ଏମ.ଭି ଆନାସ୍ତାସିଆରେ ଅଟକି ରହିଛନ୍ତି। “ଆନାସ୍ତାସିଆରେ ୧୮ ଜଣ ସାମୁଦ୍ରିକ ଯାତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି – ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬ ଜଣ ଭାରତୀୟ, ଜଣେ ଋଷ ଏବଂ ଜଣେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ – ବର୍ତ୍ତମାନର ଆଙ୍କୋରେଜ୍ ଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦ୍ରରେ କାମ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ, କ୍ରୁମାନେ ୨୦ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ବନ୍ଦରଗୁଡିକ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଭୟ ହେତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅବତରଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ | ସଂକ୍ରମଣ, ”ସିଡନୀ ମର୍ନିଂ ହେରାଲ୍ଡର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅତି କମରେ ଚାରିଜଣ“ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ”ଉପରେ ଅଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ଵାରାରା ଜଡିତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ଏହି ବନ୍ଦରଗୁଡିକରୁ କ୍ରୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ | ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସରକାର ଚୀନ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ନିୟମିତ ଯୋଗାଯୋଗ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି,

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article