33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ନୂତନ କୋଭିଡ୍ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଥିବା ଓକେ ଓଡିଆରେ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା

Must read

ଆମେରିକା,ତା,୨୪/୧୨,ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟରେ ମିଳୁଥିବା କରୋନାଭାଇରସର ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ନେଇ ଭୟାବହତା ମଧ୍ୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଜଣେ ୩୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ରିଟେନରୁ ଉଡ଼ାଣ ଭରିବା ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଏଠାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ କମିଶନର ପ୍ରେମ ଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଡିସେମ୍ବର ୧୮ ରେ ବ୍ରିଟେନରୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି କମିସନର କହିଛନ୍ତି।

ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଲାଇଫ୍ ସାଇନ୍ସରେ ୟୁକେ ଫେରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନମୁନାକୁ ଜିନ୍ କିମ୍ବା ପୁରା ଜିନୋମ କ୍ରମରେ କରାଯିବ। ଜିନୋମ କ୍ରମ ପାଇଁ ଦେଶର ୫ ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟରେ ଆଇଏଲ୍ଏସ୍ ଚୟନ କରାଯାଇଛି | ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଇଂଲଣ୍ଡରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ନୂତନ ୨ ପ୍ରକାର ଏହାର କାରଣ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |ବର୍ଷ ୨୦୨୦, ମାସ ୧୨, ଭାରିଆଣ୍ଟ ୦୧, କିମ୍ବା ୧.୧.୭ ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି, ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଉପନ୍ୟାସର ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନରେ ଏକାଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ଫଳାଫଳ | ଆରଏନଏ ଭୂତାଣୁର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜେନୋମିକ ଅଞ୍ଚଚଳରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ |

ଏହି ସମୟରେ, ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ସମସ୍ତ ବିମାନ ସେବା ପାଇଁ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପଦ୍ଧତି (ସୋପି) ଜାରି କରିଛି | ବ୍ରିଟେନରୁ ଫେରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ବିମାନବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ ଏବଂ ଏକ ରାପିଡ୍ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ଟେଷ୍ଟ କ୍ୟାମ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ କରିସାରିଛି | ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟେନର ଭ୍ରମଣ ଇତିହାସ ଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଘରୋଇ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଯଦି କୌଣସି ନକାରାତ୍ମକ ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ନଥିବେ ତେବେ ଏକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଯିବାକୁ ପଡିବ | ତେଣୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ଆରଟିଆର ପରୀକ୍ଷା ସୁବିଧା ସୁବିଧା ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article