30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ରାଜ୍ୟରେ ସ୍କାଣ୍ଡାଲ୍ ବର୍ଷା ସତ୍ତ୍ୱେ ଓଡ଼ିଶାର ଟେଫଲନ୍ ନେତା ନବୀନ

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୨୪/୧୨, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡିଶାର ଟେଫଲନ୍ ନେତା ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ବୋଧହୁଏ ଲୋକପ୍ରିୟ କଥାରେ ଏକ ଦୃଢ ବିଶ୍ବାସ ଅଛି, “ଡିଜାଇନ୍” ହେଉଛି ତୁମର ବ୍ରାଣ୍ଡର ନୀରବ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ”, ନବୀନ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ବ୍ରାଣ୍ଡ‘ ଡିଜାଇନ୍ ’କରିଛନ୍ତି | ୨୦୦୦ ରେ ଓଡିଶାର ମେଣ୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ, ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ଦୁର୍ନୀତି ଚରମ ସୀମାରେ ଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଏକ ଡିଟରଜେଣ୍ଟ ବ୍ରାଣ୍ଡର ବିଖ୍ୟାତ ବିଜ୍ଞାପନ-ଲାଇନ୍ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇ ରାଜ୍ୟରେ ନିଜର ରାଜନୈତିକ ଭୂମିକା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ – “(ବିଜେଡି ମୁଖ୍ୟ ଦୁର୍ନୀତିକୁ ବରଦାସ୍ତ କରିବେ ନାହିଁ) | ଏବଂ ନବୀନ ତାଙ୍କ ଶାସନ ଶୈଳୀରେ ଆରମ୍ଭ କଲେ | ରାଜନୈତିକ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଓଡିଶା ଦେଖିଲା ଯେ କିପରି ଆଖି ପିଛୁଳାକେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଦ୍ୱାର ଦେଖାଗଲା। ଏବଂ ଏହା ପରେ, ନବୀନ ‘ଶ୍ରୀ’ର ସବ୍ରିକେଟ୍ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ | ଓଡ଼ିଶାର ପରିଷ୍କାର କିନ୍ତୁ ସିଏମ୍ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବିଡ଼ମ୍ବନା ହେଉଛି, କାଗଜ ରକେଟ୍ ଭଳି ଦୁର୍ନୀତି ଛାୟା ତଳେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଫୋପାଡିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିବା ନିୟମ ଗାଲୋରରେ ଘୋଟାଲା ଦେଖାଇଛି। ଶ୍ରୀ କ୍ଲିନ୍ ମେଣ୍ଟ ଦାନ କରିବା ପରେ ସେ ପ୍ରଶାସନର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗାମୁଛା – ଲୁଣ ଠାରୁ ଡାଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଖଣିରୁ ଚିଟ୍ ପାଣ୍ଠି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘୋଟାଲା କରିଥିଲେ। ଏବଂ ଏହି ଦୁର୍ନୀତିର ସାଂଗଠନିକ ହେଉଛି ପୃଥକ୍-ପାନିଗ୍ରାହି ସ୍ଲିଜ୍ ସୋ |

ତାଙ୍କର ଏକ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ ପ୍ରଦିପ ପାନିଗ୍ରାହିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ନବୀନ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ପଦବୀ ପରି ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରିଥିଲେ ଯାହାକୁ ବିଜେପି ‘ଲୋକ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ’ ବୋଲି କହିଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପୃଥ୍ୱୀ – ପାନିଗ୍ରାହି ସ୍ଲିଜ୍ ଆକ୍ଟ ବିଷୟରେ ଲୋଭନୀୟ ବିବରଣୀ ଦେଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ଆଖିକୁ ବଢାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିର କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରିବା ଏବଂ ନୟାଗଡ଼ର ନାବାଳିକା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପରି ପିପିଏ ସ୍କାମ କିମ୍ବା ବିବାଦ ଭଳି ଅନେକ ବିବାଦ ପରେ ଜୀବନକୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା। ଧାନ କ୍ରୟ ବିଶୃଙ୍ଖଳା, ଶ୍ରୀ କ୍ଲିନ୍ ସିଏମ୍ ଅନ୍ୟ ଏକ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧୀ ଜୀବନ ଶୈଳୀବଟିକା ବାହାର କରିଦେଲେ। ସ୍ଲିଜ୍ ଆକ୍ଟ ଏବଂ ନବୀନଙ୍କ ପ୍ରେସକ୍ରିପସନ୍ ସତ୍ତ୍ .େ, ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ଆଲମାରୀରେ ଥିବା କଙ୍କାଳର ଏତେ ଲମ୍ବା ତାଲିକାରୁ ଖସିଯିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ତାଙ୍କ ନାକ ତଳେ ଦୁର୍ନୀତି ଫୁଲିଛି |

ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରତି ଶୂନ୍ୟ ସହନଶୀଳତାର ସିଏମ୍ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସାର୍ବଜନୀନ ସ୍ଥିତିକୁ ଖାତିର ନକରି ଏହାର ବିପରୀତ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏକ ରିଅଲିଟି ଯାଞ୍ଚ ଏହାକୁ ବାରଣ କରିଛି। ୨୦୦୧ ପରଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଅନେକ ଦୁର୍ନୀତିର ସାକ୍ଷୀ ରହିଥିଲେ। ଫଳାଫଳ କ’ଣ? ୨୦୦୧ ମସିହାରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ 2 କୋଟି ଟଙ୍କା ଲୁଣ ଘୋଟାଲା ହୋଇଥିଲା। ତତ୍କାଳୀନ ମନ୍ତ୍ରୀ କମଲା ଦାସଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୦ ରେ, ସେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଘଟଣାଟି ହେଉଛି, ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବାର ଏକ ବର୍ଷ ପରେ, ଡାଲ ସ୍କାମ ୨୦୧୧ ରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାରଙ୍କୁ ରୋକ୍ ଦେଇଥିଲେ। ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତି ପରିମାଣ ପ୍ରାୟ ୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତା’ପରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରମିଲା ମଲିକଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏକ ଦଶନ୍ଧି ବିତିଗଲାଣି, ଦୋଷୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘଟିବ ନାହିଁ | ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳର ବିଧାୟକ ପ୍ରମିଲା ମଲ୍ଲିକ ବିଜେଡିରେ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀରେ ଅଛନ୍ତି।

୨୦୧୨ ରେ, ଓଡିଶା ଆଉ ଏକ ମେଗା ସ୍କାମ – ଖଣି ସ୍କାମ ଖନନ କରିଥିଲା। ଏବଂ ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପରିମାଣ ,୫୯ ୨୦୩ କୋଟିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ୨୦୧୨ ରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଶାହା ଆୟୋଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଜନେତା ଏବଂ ଅମଲାତନ୍ତ୍ର ଏଥିରେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଣ୍ଡରୁ କୌଣସି ଗଡ଼ିବ ନାହିଁ | ୨୦୧୪ ରେ, ଚିଟ୍ ଫଣ୍ଡ ସ୍କାମରେ ରାଜ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପରିମାଣ ୫୭୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଜେଡି ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ନେତାଙ୍କ ନାମ ଖସିଯାଇଛି। ସିବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ପ୍ରଭାତ ତ୍ରିପାଠୀ ଏବଂ ପ୍ରଭାସ ବିଶ୍ al ାଲଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ବିଜେଡିରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୭ ରେ, ନିଲମ୍ବନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଇଥିଲା | ୨୦୧୯ରେ ମତଦାନ ସହ ଲଢିବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାସ ବିଶ୍ଵ ାଲଙ୍କ ପୁଅଙ୍କୁ ବିଧାୟକ ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଠୋସ୍ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି।୨୦୨୦ ରେ, ଚାକିରି ସ୍କାମ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ​​| ଷ୍ଟେଟ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଆକ୍ସନ୍ ମୋଡକୁ ଗଲା | ନବୀନ ପୁଣି ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାନିଗ୍ରାହିଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି। ଏବଂ ସାଗା ଜାରି ରହିଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article