33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ସାଂସଦ ସ୍ଵାଗତା ରୟଙ୍କ ଆଲୋଚନା ।

Must read

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ,ତା,୨୩/୧୨,ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗସ୍ତରେ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଶାସକ ତ୍ରିନାମୁଲ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି) ର ୭ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମେତ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) କୁ ୧୦ ଜଣ ରାଜନେତା ପଳାଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ପ୍ରମୁଖ ଲାଭ ଆଶା କରୁଛି, ଟିଏମସିର ପୂର୍ବତନ ହେଭିୱେଟ୍ ନିଯୁକ୍ତି, ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଭେନ୍ଦୁ ଅଦିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଦଳର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ ଆଦିକାରୀ। ସେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ସାଂସଦ ସ୍ଵାଗତା ରୟଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଯେ ଟିଏମସି ଉପରେ ଅଦିକାରୀଙ୍କ ବାହାଘର କ’ଣ ହେବ ବୋଲି ସେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି।

ରୟ ଏଚ୍.ଟି.ର ସୁନେଟ୍ରା ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଦ୍ଵାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ମାମଲାରେ ଆଦିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପଡିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମୁସଲମାନ ଭୋଟ୍ ବିଜେପି ପାଇଁ ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ କାରଣ ହେବ। ବଙ୍ଗଳାରେ ବିଜେପିର ପ୍ରଭାବ ବଢୁଛିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏରେ ସେମାନେ ବହୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ପାଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ବାହାର ଲୋକ | ମୁଁ ଭାବୁନାହିଁ ଯେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବେ। ସେମାନେ ଏହା କହିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ କେବଳ ୬ ଟି ଟିଏମସି ବିଧାୟକ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି, ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ନାହିଁ, କିଛି ନାହିଁ। ତେବେ ଏହା କ’ଣ? ଅମିତ ଶାହାଙ୍କର ଦୁଇଟି ରାଲି ହୋଇଥିଲା; ମମତା, ଯଦି ସେ ଯାଆନ୍ତି, ଦୁଇଗୁଣ ଆକାରର ଏକ ରାଲି କରିବେ |

ତେବେ ଏହା କିପରି ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ବିଜେପିର ପ୍ରଭାବ ବଢୁ ୁଛି? ନା, ନା, ସେ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ସୁଭେନ୍ଦୁ ସେତେବେଳେ ଜଣେ ଯୁବକ ଥିଲେ। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ବିଧାୟକ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ତାଙ୍କ ପିତା ମଧ୍ୟ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ସେ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମ ବିରୋଧର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି, ସେ ଜଣେ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମ ସ୍ଥାନୀୟ ନୁହଁନ୍ତି। ସେ ନଣ୍ଡିଗ୍ରାମଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଏକ ସ୍ଥାନରୁ ଆସିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଲୋକପ୍ରିୟ ନେତା ଭାବରେ ସୁଭେନ୍ଦୁଙ୍କର କିଛି ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ଥିଲା | ବିଜେପି ଯାଇ ସେ ମୁସଲମାନ ସମର୍ଥନ ଆଧାର ହରାଇବେ। ନନ୍ଦିଗ୍ରାମ ନିଜେ ୪୦% ମୁସଲମାନ। ବଙ୍ଗଳାରେ ୩୦% ଲୋକ ମୁସଲମାନ ଅଟନ୍ତି। ଯେକୌଣସି ନେତା ଯିଏ କୌଣସି ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ବିନା ସେମାନେ କଷ୍ଟଦାୟକ ହେବେ। ବିଜେପି ସେହି ଶତକଡ଼ା ଭୋଟ୍ ପାଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏକ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article