33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଭାରତ ହିନ୍ଦୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ବ୍ରିଟେନରେ ପ୍ରସାରଣ କରିବାର ଲାଇସେନ୍ସ ଥିବା କମ୍ପାନୀକୁ ଜୋରିମାନା ଦେଇଛନ୍ତି

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୨୨/୧୨, ବ୍ରିଟେନରେ ପ୍ରସାରଣ ନିୟନ୍ତ୍ରକ ଆର୍ନାବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଭାରତ ହିନ୍ଦୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ବ୍ରିଟେନରେ ପ୍ରସାରଣ କରିବାର ଲାଇସେନ୍ସ ଥିବା କମ୍ପାନୀକୁ ଜୋରିମାନା ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଚ୍ୟାନେଲରେ ବିତର୍କ ପାଇଁ “ଘୃଣାର ବକ୍ତବ୍ୟ” ବିରୁଦ୍ଧରେ କୋଡ୍ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ୱାର୍ଲ୍ଡଭ୍ୟୁ ମିଡିଆ ନେଟୱାର୍କ ଲିମିଟେଡ୍ ବିରୋଧରେ ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଅଫିସ୍ ଅଫ୍ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ କିମ୍ବା ଅଫକମ୍ କହିଛି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬, ୨୦୧୯ ରେ ଏହାର ଶୋ ‘ପୁଚ୍ଟା ହ i ଭାରତ’ରେ “ଅଫକମ୍ ର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଣସଂଗଠିତ ଘୃଣା ଭାଷଣ ରହିଛି ଏବଂ ସଂକେତର ନିୟମ ୨.୩, ୩.୨ ଏବଂ ୩.୩ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଅତ୍ୟଧିକ ଆପତ୍ତିଜନକ ଥିଲା | ଅଫକମ୍ ବ୍ରୋଡକାଷ୍ଟିଂ କୋଡର ନିୟମ ୨.୩ ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରସାରଣ କାରୀମାନେ “ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ସାମଗ୍ରୀ ଯାହା ଅପରାଧ ଘଟାଇପାରେ ତାହା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ଯଥାର୍ଥ ଅଟେ” ଏବଂ ଏହା “ ଆପତ୍ତି ଜନକ ଭାଷା, ଭେଦଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବହାର କିମ୍ବା ଭାଷା ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ; ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ଧର୍ମ କିମ୍ବା ବିଶ୍ୱାସ ”ନିୟମ ୩.୨ ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ“ ଯେଉଁ ବସ୍ତୁରେ ଘୃଣାର ବକ୍ତବ୍ୟ ରହିଛି, ତାହା ଟେଲିଭିଜନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ,

ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ଯଥାର୍ଥ ଅଟେ, ”ନିୟମ ୩.୩ କହିଛି ଯେ“ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ, ଗୋଷ୍ଠୀ, ଧର୍ମ କିମ୍ବା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅପମାନଜନକ କିମ୍ବା ଅପମାନ ଜନକ ବ୍ୟବହାରକୁ ଧାରଣ କରିଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଟେଲିଭିଜନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ … ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ଯଥାର୍ଥ ଅଟେ… ”ଆଦେଶରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ“ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିବୃତ୍ତି ରହିଛି ଯାହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ଘୃଣା କରେ, ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନାଗରିକତା ଆଧାରରେ ଏବଂ ଅପମାନଜନକ ଥିଲେ ” “ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଆପତ୍ତିଜନକ ହେବ, ଯିଏ ଉପସ୍ଥାପିକା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାରତୀୟ ଅତିଥିମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଭାବନାକୁ ଅଂଶୀଦାର କରିନଥିଲେ। ଅଫକମ୍ଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ, ବିଷୟବସ୍ତୁର ସମ୍ଭାବ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ ଏବଂ ଆପତ୍ତିଜନକ ପ୍ରକୃତି ରାଜନୈତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜଡିତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ପୁଚ୍ଚା ହ i ଭାରତର ଧାରାବାହିକ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲା।

” ଏହାସହ ଏହା ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏହା “ବିଚାର କରିଛି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଆହ୍ ନ କିମ୍ବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ବିନା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରସାରିତ ପାକିସ୍ତାନୀ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ଘୃଣାର ବକ୍ତବ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଶେଷ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ, କାରଣ ଏହା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ତିକ୍ତ ସମ୍ପର୍କକୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି। ଭାରତୀୟ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ଉତ୍ପତ୍ତି ”। ଏହି ଉଲ୍ଲଂଘନଗୁଡିକ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପ୍ରସାରଣକୁ ନେଇ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା “ଏହାର ପ୍ରକୃତି ଦ୍ୱାରା ଚାଲୁ ନଥିଲା” ଏବଂ ୱାର୍ଲ୍ଡଓ୍ ୱର୍ଡ ମିଡିଆ ନେଟୱାର୍କ ଲିମିଟେଡ୍ “ଭବିଷ୍ୟତର ଉଲ୍ଲଂଘନକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା, ବିତର୍କର ଲାଇଭ୍ ପ୍ରସାରଣ ବନ୍ଦ କରିବା, ପୂର୍ବ ପ୍ରସାରଣ ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଏବଂ ଦ୍ୱାରା ଯୋଗାଯୋଗ ହେବା ପରେ ସମ୍ପାଦକୀୟ ବିଷୟବସ୍ତୁର ଅନୁପାଳନ ଏବଂ ଅତିଥିମାନଙ୍କ ସହିତ ଅନୁପାଳନ ସଂକ୍ଷିପ୍ତିକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ କ୍ୟୁରେସନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା | ବ୍ରିଟେନରେ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିରୋଧର ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ପ୍ରକୃତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article