30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ରୋଗୀମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୨୨/୧୨,ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ (କୋଭିଡ୍ -୧୯) କାରଣରୁ ଭାରତରେ କମ୍ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଘଟୁଛି କାରଣ ରୋଗୀମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା କମ୍ ଏବଂ ଆମର ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା, ଯେଉଁମାନେ ଗୁରୁତର, ସେମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ବିଳମ୍ବରେ ଆସନ୍ତି; ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ଯଥେଷ୍ଟ ଖରାପ ହୋଇଗଲା | ଜଟିଳତାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା ନେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ବୋଲି କୋଭିଡ -୧୯ ଅପଡେଟ୍ ଉପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଡ ଭି.କେ ପାଲ କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତର ରୋଗ ଟ୍ରାଜେକ୍ଟୋରୀରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଉଭୟ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ଦୈନିକ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ମାମଲାରେ କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଭାରତରେ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତି ମିଲିୟନ୍ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ୭,୩୦୦ ମାମଲା ଦେଖୁଛୁ ଏବଂ ବିଶ୍ଵର ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତି ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ୯,୬୦୦ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହେଉଛି। ଏହି ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଦେଶ ସଫଳ ହୋଇପାରିଛି ବୋଲି ଟାଟଟ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ -୧୯ମାମଲାରେ ଗତ ସାତ ଦିନର ତଥ୍ୟର ତୁଳନା ତୁଳନାରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ହାରାହାରି ଦୈନିକ ନୂତନ ମାମଲା ନଭେମ୍ବର ୪ ରୁ ୧୦ ମଧ୍ୟରେ ୪୬,୦୦୦ ରୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୬ ରୁ ୨୨ ମଧ୍ୟରେ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରାୟ ୨୪,୦୦୦ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ସୋମବାର ଦିନ, ଭାରତ ପ୍ରାୟ ୧୭୩ ଦିନ ପରେ ୨୦,୦୦୦ ରୁ କମ୍ ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସ୍ଥଳ ସ୍ତରରେ ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ୟମ ହେତୁ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁରେ କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ ଘଟିଥିବାର ଦର୍ଶାଇଥିଲା। ଭୂମିରେ ସ୍ଥିତି ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ କ୍ୟାସେଲୋଡ୍ ରିପୋର୍ଟ କରୁଥିଲା | ବିଶେଷଜ୍ମାନେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକୁ ଖୋଜିବେ ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଫୋକସ୍ ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ସେହି ଅନୁସାରେ କ୍ଷତିକାରକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା | ସଂଖ୍ୟାକୁ ସାମଗ୍ରିକ ଭାବେ ହ୍ରାସ କରିବାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ଫଳାଫଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। “ଏହା କହିସାରିବା ପରେ, ଆମର ରାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଛାଡିବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ନାହିଁ କାରଣ ଏହି ରୋଗର ଏକାଧିକ ତରଙ୍ଗ ହୋଇସାରିଛି। କୋଭିଡ-ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହ ନୀରିକ୍ଷଣ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ଜାରି ରହିବ, ଯାହା ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ହାରକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article