33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଓଡିଶାରେ ଶୀତଳ ତରଙ୍ଗ ଆଲର୍ଟ: ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ କମଳା, ହଳଦିଆ ଚେତାବନୀ ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର,ତା,୨୨/୧୨, ଓଡିଶାରେ କୋଲ୍ଡ ୱେଭ୍ ଆଲର୍ଟ: କମଳା, ହଳଦିଆ ଚେତାବନୀ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ମର୍କର ସ୍ତର ହଠାତ୍ ହ୍ରାସ ପାଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ତିନି ଦିନ ଧରି ଓଡିଶାର ଅନେକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ତଥା ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଥଣ୍ଡା ତରଙ୍ଗ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି। ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଅଙ୍ଗୁଲ, ଝାରସୁଗୁଡା, ସୁନ୍ଦରଗଡ ଏବଂ ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରାଯାଇଥିବାବେଳେ କୋରାପୁଟ, କାନ୍ଦାଲ, ବାଲାସୋର, କେଓନହାର, ବୌଦ୍ଧ, ସୋନେପୁର, କାଲାହାଣ୍ଡି, ୧୧ ଟି ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ମେଲୋ ଏକ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରିଛି ନୁଆପଡା, େଙ୍କାନାଳ, କଟକ ଏବଂ ଦେଓଗାର୍। ଶୀତଳ ତରଙ୍ଗର ଅବସ୍ଥା ତିନି ଦିନ ଧରି ଓଡିଶାର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ପ୍ରବାହିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ୩-୪ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଆଞ୍ଚଳିକ କେନ୍ଦ୍ରର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ। ଶୀତଳ ତରଙ୍ଗ ଅବସ୍ଥାରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ହେତୁ ପଶୁପାଳନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ |

କମଳା / ହଳଦିଆ ଚେତାବନୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜିଲ୍ଲାର ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରବଳ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭବ କରାଯାଏ ସେମାନଙ୍କୁ ରାତିରେ ଘର ଭିତରେ ରହିବାକୁ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ କିମ୍ବା ଖୋଲା କାରରେ ରାତିରେ ଗତିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଯୋଗ କରିଛି | ଥଣ୍ଡାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ବୈଦୁଦ୍ୟୁତିକ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ଗରମ ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାବେଳେ ଆବଶ୍ୟକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି | ଭୂମିହୀନ ଏବଂ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ଭାବରେ ରାତିରେ ସ୍କୁଲ କୋଠା, ସମ୍ପ୍ରଦାୟ କୋଠା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ଅଟ୍ଟାଳିକା ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଉଭୟ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ତଥା ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଲୋକ ତଥା ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଶୀତଳ ତରଙ୍ଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ତଥା କରିବାକୁ ନଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ଜନସଚେତନତା ଅଭିଯାନ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଅଙ୍ଗୁଲ, ଝାରସୁଗୁଡା, ବରଗଡ ଏବଂ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ଉପରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନ |

ହଳଦିଆ ଚେତାବନୀ (ଅଦ୍ୟତନ ହୁଅନ୍ତୁ): କୋରାପୁଟ, କାନ୍ଦାଲ, ବାଲାସୋର, କଟକ, କିଓନହାର, ବୌଦ୍ଧ, ସୋନେପୁର, କାଲାହାଣ୍ଡି, ନୁଆପଡା, ଢେଙ୍କାନାଳ ଏବଂ ଦେଓଗର୍ ଜିଲ୍ଲା ଉପରେ ଏକ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଶୀତଳ ତରଙ୍ଗ ଅବସ୍ଥା ଅଧିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ): ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଆଙ୍ଗୁଲ, ଝାରସୁଗୁଡା, ବରଗଡ, ସୁନ୍ଦରଗଡ ଏବଂ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା ଉପରେ ଏକ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ଥଣ୍ଡା ତରଙ୍ଗ ଅବସ୍ଥା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ | ହଳଦିଆ ଚେତାବନୀ (ଅପଡେଟ୍ ହୁଅନ୍ତୁ): କୋରାପୁଟ, କାନ୍ଦାଲ, ସମ୍ବଲପୁର, ସୋନେପୁର,ବୌଦ୍ଧ, ଦେଓଗଡ, କାଲାହାଣ୍ଡି, ବୋଲାଙ୍ଗୀର, ନୱାରଙ୍ଗପୁର, ନୁଆପଡା, ବାଲାସୋର, ଭଦ୍ରକ, କଟକ, ଜାଜପୁର ଉପରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଶୀତଳ ତରଙ୍ଗର ଅବସ୍ଥା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ | ଏବଂ କେନ୍ଦୁଝରଦିନ ୩ (୨୨.୧୨.୨୦୨୦ ର ୦୮୩୦ ଘଣ୍ଟା ରୁ ୨୩.୧୨.୨୦୨୦ ର ୦୮୩୦ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୈଧ) | ହଳଦିଆ ଚେତାବନୀ (ଅପଡେଟ୍ ହୁଅନ୍ତୁ): ସୁନ୍ଦରଗଡ,ଝାରସୁଗୁଡା, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଅଙ୍ଗୁଲ, ବରଗଡ, କୋରାପୁଟ, କାଲାହାଣ୍ଡି, ବ ud ଦ୍ଧ, ଢେଙ୍କାନାଳ ଏବଂ କାନ୍ଦାଲମ ଜିଲ୍ଲା ଉପରେ ଏକ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଥଣ୍ଡା ତରଙ୍ଗ ଅବସ୍ଥା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article