33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ମହାମାରୀରୁ ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ରାସ୍ତା ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୨୩/୧୨,ଅଧିକ ସରକାରୀ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଦାବି ସ୍ଵତ ୧ ରେ ମୋଟ ରସିଦ ୩୩% ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବାରୁ ମୋଟ ବ୍ୟୟ ୦.୬% ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ଆପଣ ଖର୍ଚ୍ଚ, ଋଣ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଚତୁରତାକୁ ଅପ୍ଟିମାଇଜ୍ କରିଛନ୍ତି | କୋଭିଡ୍ -୧୯ଆତିଥ୍ୟ ଏବଂ ଏମ୍ଏସ୍ଏମ୍ଇ ପରି ବିଭାଗଗୁଡିକ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା, ଯାହା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଚାହିଦା ସୃଷ୍ଟିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କର ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଚାହିଦା ଅଛି | ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ତୁମେ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଦାବିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | ଖର୍ଚ୍ଚ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଁ ଉତ୍ସ ସଂଗ୍ରହ କରିବାର ଉପାୟ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ପାଇଁ ମୁଁ ସ୍ଵାଧୀନତା ନେଉଛି | ସେଗୁଡିକ ସହଜ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ପ୍ରୟାସ କରିବେ ନାହିଁ, କିଏ କରିବେ? କସ୍ତୁରୀ ମିରିଗ୍ ପରି, ଆମେ ଟଙ୍କା ଖୋଜୁଥିବା ଦୁନିଆରେ ବୁଲୁଛୁ, କିନ୍ତୁ ଆମ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଟଙ୍କା ବିଷୟରେ ଅଜ୍ଞ। ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ସୁନା ନିଟ୍ ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ୩୭୩ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛୁ। ଯାତ୍ରୀମାନେ ପିନ୍ଧିଥିବା ଚୋରା ସୁନା ଏବଂ ଅଳଙ୍କାର ସେହି ପରିମାଣକୁ ୫୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ନେଇଯିବ। ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ ,, ଏହି ସୁନାର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶ କଳା ଅର୍ଥନୀତିରେ ଅବରୋଧିତ ହୋଇଛି। ଏକ ସୁନା ପ୍ରକାଶ ଯୋଜନା ଟ୍ୟାକ୍ସ ସଂଗ୍ରହ କରିବ, କଳା ଅର୍ଥନୀତିରେ ପଡ଼ିଥିବା ପୁଞ୍ଜି ଖୋଲିବ ଏବଂ ଭାରତର ସାର୍ବଭ ମତ୍ୱ ମୂଲ୍ୟାୟନକୁ ନବୀକରଣ କରିବ |

ଭଲ ସଂରଚନା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା, ୧୦% ସୁନା ଷ୍ଟକକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ୩,୫୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଟ୍ୟାକ୍ସ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ୧୦,୫୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜି ଅବରୋଧ କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି। ସୁନା ଉପରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ ଚୋରା ଚାଲାଣକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି ଏବଂ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରି ସୁନାର ଆକର୍ଷଣ | ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କରୁ ଜିଏସ୍ଟିକୁ ସୁନା ଉପରେ ଟିକସ ପରିବର୍ତ୍ତନ କର ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିବ କାରଣ ଚୋରା ସୁନା ସରକାରୀ ଆମଦାନୀକୁ ଦେଇଥାଏ। ପାସ୍ ହେତୁ ଜୁଏଲର୍ସ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ନେଟ୍ ଅଧୀନରେ ଆସିବେ | ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ନିବେଶକ ସୁନାକୁ ନିବେଶର ଏକ ଆଇଟମ୍ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, କାରଣ ତାଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୧୧୨.୫୦ଟଙ୍କା (ସୁନା ଉପରେ ୧୨.୫% ​​ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ) ସମାନ ଅଟେ | ଜିଏସ୍ଟି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ସୁନା ନିବେଶକଙ୍କୁ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସୁନା ପାଇବା ପାଇଁ ୧୧୨.୫୦ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ତତକ୍ଷଣାତ୍ କ୍ଷତି ସ୍ୱୀକୃତି ଆମର ସଞ୍ଚୟର ଭୁଲ ବଣ୍ଟନକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ଏବଂ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଘରୋଇ ପୁଞ୍ଜି ଉପଲବ୍ଧ କରିବ |

ଜାନୁଆରୀ ୨୦୦୮ରେ, ସୂଚକାଙ୍କ ୧୧,୨୦୫ ଏବଂ ସେନ୍ସେକ୍ସ ୨୦,୮୨୭ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି |୧୨ ବର୍ଷ ପରେ, ସେନ୍ସେକ୍ସ ୨.୨୫ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୪୬,୯୬୦, ଏବଂ ସୂଚକାଙ୍କ ୪୮% ହ୍ରାସ ହୋଇ ୫,୮୭୧ରେ ପହଞ୍ଚିଛି | ଗତ ୧୨ ବର୍ଷରେ ସୂଚକାଙ୍କ ବଜାରକୁ ୧୭୩% ହ୍ରାସ କରିଛି, ୨.୯% ଅଧିକ ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ଅମଳ ସତ୍ତ୍ େ ବୁକ୍ ତଳେ ଥିବା ବାଣିଜ୍ୟ ୦.୯୨ ଗୁଣରେ ରହିଛି। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣ ମଧ୍ୟରେ ପିସିମିଲ୍ ଏବଂ ପୂର୍ବାନୁମାନଯୋଗ୍ୟ ବଜାର ବିଭାଜନ ଗୁଡ଼ିକର ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଡି-ରେଟିଂରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | ଗୋଟିଏ ର ସଫଳ ରଣନ .ତିକ ବିଭାଜନ ସମସ୍ତ ଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନ – ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିପାରିବ | ଯଦି ଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟର ଉଚ୍ଚତାରେ ବାଣିଜ୍ୟ କରନ୍ତି, ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ହୋଲଡିଂର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୭,୦୦,୦୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହେବ | ୨୦୦୨- ୦୩ମସିହାରେ ୭୬୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ର ପଚିଶ ପ୍ରତିଶତ ରଣନୀତିଗତ ଭାବେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା | ଅବଶିଷ୍ଟ ୩୦% ସରକାରୀ ଅଂଶର ମୂଲ୍ୟ ୩୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା, ୧୮ ବର୍ଷରେ ୫୯ ଗୁଣରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ରହିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article