33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଆଇ-ଟି ସ୍କାନରରେ ପଞ୍ଜାବ ଆର୍ଟିୟସ୍ କାହିଁକି ?

Must read

ପଞ୍ଜାବ,ତା,୨୩/୧୨,ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ପଞ୍ଜାବର ଆର୍ଥିଆ ମାନେ ଆୟକର ବିଭାଗରୁ ସମନ ଏବଂ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଆର୍ଟିଆ ଆସୋସିଏସନର ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ତଥା କମିଶନ ଏଜେଣ୍ଟମାନଙ୍କର ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ସଙ୍ଗଠନର ସଭାପତିଙ୍କ ସମେତ ସାତଟି ଆର୍ଥିଆଙ୍କ ପରିସରରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରେ କାହିଁକି ହଠାତ୍ ଆଇ-ଟି ରାଡାରରେ ଆର୍ଟିୟସ୍ ରହିଛନ୍ତି। ଆରଟିୟସ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରାଯାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ସିଙ୍ଗୁ ଏବଂ ଟିକ୍ରି ସୀମାରେ ଚାଲିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଆରଟିଆମାନେ ରାଜ୍ୟରୁ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ବସ୍ ପଠାଉଛନ୍ତି। ଡିସେମ୍ବର ୭ ରୁ ଡିସେମ୍ବର ୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏହି ବିକ୍ଷୋଭରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ସେମାନେ ତିନି ଦିନ ଧରି ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ମାଣ୍ଡି ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସାଧାରଣ ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି କୃଷକମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ପ୍ରାୟୋଜକ ବୋଲି ଆର୍ଥିଆସ୍ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରତିବାଦକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଧମକ।

ଦିଲ୍ଲୀରେ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧକୁ ଆର୍ଥିଆମାନେ ପ୍ରାୟୋଜିତ କରୁଛନ୍ତି କି? ସେମାନେ (କୃଷକ) ଗତ ମାସ ଧରି ପଞ୍ଜାବରେ ହୋଇଥିବା ବିରୋଧ ପାଇଁ ଆମଠାରୁ କୌଣସି ନଗଦ କିମ୍ବା ଦୟାଳୁ ସହାୟତା ମାଗି ନାହାଁନ୍ତି। ଏପରିକି ଦିଲ୍ଲୀର ବିରୋଧ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବୋଲି ପଞ୍ଜାବ ଆର୍ଟିଆ ଆସୋସିଏସନ ସଭାପତି ରବିନ୍ଦର ସିଂ ଖେମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେମାନେ (କୃଷକ) ଆମଠାରୁ କିଛି ମାଗିବେ, ତେବେ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରି ଖୁସି ହେବୁ। “ସେମାନେ ଆମ ପ୍ରତିବାଦରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ମଧ୍ୟ କହି ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଆମେ ନିଜେ ଭାଗ ନେଉଛୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଆମେ ଆରଟିୟସ୍ ଏବଂ ମାଣ୍ଡି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଆମର ବସ୍ ପଠାଉଛୁ ୧୦ ଦିନ ଧରି ଧର୍ନାରେ ବସିବା ଏବଂ ତା’ପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ପାଗ ଯୋଗୁଁ ଆମେ ପ୍ରତି ୧୦ ଦିନରେ ନୂତନ ବିରୋଧକାରୀଙ୍କ ସହ ବଦଳାଉଛୁ, କିନ୍ତୁ ଜଣେ କୃଷକ ମଧ୍ୟ ନାହାଁନ୍ତି ଆମ ବସ୍ ରେ ଯାତ୍ରା କୃଷକମାନେ ନିଜ ଟ୍ରାକ୍ଟର-ଟ୍ରଲିରେ କିମ୍ବା ନିଜସ୍ୱ ବ୍ୟବସ୍ଥାପିତ ଅଲଗା ବସ୍‌ରେ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଚେମା କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନେ କାମ କରୁଛନ୍ତି, ବିଦେଶରେ ପଢୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ୫୦-୧୦୦ଡଲାର ପଠାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ‘ ଖାଲିସ୍ତାନୀ ’ଭାବେ ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍ କରାଯାଉଛି, ଯାହାକି ଲଜ୍ଜାଜନକ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ। “କୃଷକମାନେ ଧର୍ନା ଦାଗ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଗାଁ ପରେ ଗାଁରୁ ରାସନ, ଶଯ୍ୟା, ତମ୍ବୁ, କମ୍ବଳ, କୁର୍ତ୍ତା ସଂଗ୍ରହ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସମାଜର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଆଗକୁ ଆସୁଛନ୍ତି କାରଣ ମଲେରକୋଟଲା ସହରର ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ରାସନ ପଠାଇଛନ୍ତି ତେଣୁ ଏହା ମାନବୀୟ କାରଣ, କିନ୍ତୁ ସରକାର ଭାବୁଥିବା ଆର୍ଥିଆ ସମେତ ଏହା ପ୍ରାୟୋଜିତ ନୁହେଁ। ଚେମା କହିଛନ୍ତି, “ଆର୍ଥିକ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟଥା ଏହି ଉତ୍ତେଜନା ପଛରେ ଆର୍ଥିଆ ଆଦ ପଛରେ ନାହିଁ।” ଅତୀତରେ ଆର୍ଥିଆମାନେ ଏହିପରି ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଏହା ଆମ ଜ୍ଞାନରେ ନୁହେଁ। ଯେ କୌଣସି ବିପଥଗାମୀ ମାମଲା ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ସମଗ୍ର ଆର୍ଥିଆସ୍ ଶ୍ରେଣୀକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ଚେମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାତିରେ ସର୍ଚ୍ଚ ରେଡ୍ ଏବଂ ଚଢାଉ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଳନ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଚେମା ପଚାରିଥିଲେ, “ସେମାନେ କୌଣସି କଳା ଟଙ୍କା, ଖାଲି ବନ୍ଧୁକ ବ୍ୟାଗ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଆପତ୍ତିଜନକ ଦଲିଲ, ଆର୍ଟିୟାସ ପରିସରରୁ ମାଣ୍ଡିସରେ ରହିବା ସମୟରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଶଯ୍ୟା ପାଇଛନ୍ତି କି? ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଜଣେ ଆର୍ଥିଆର ପତ୍ନୀ ହୃଦଘାତରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୯୦ ଦଶକରେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ମଧ୍ୟ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦୁଇଟି ବସ୍ ଭାରରେ ଏହି ଚଡଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଚେମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆର୍ଥିଆଙ୍କ ପରି ଆଇ-ଟି ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିଆଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏପରି ଅନୈତିକ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ମାନସିକ ଚାପରେ ଅଛନ୍ତି। ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଆର୍ଥିଆ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆଇ-ଟି ଦଳର କିଛି ଅଧିକାରୀ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ଚଡଉ କରିବାର କୌଣସି କାରଣ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମାଲିକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ୨୦୧୩ ମସିହାରୁ ଆମର ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱଚ୍ଛ, ଯେହେତୁ ଆମେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଚେକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେୟ ଦେଉଛୁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନଲାଇନ୍ ପେମେଣ୍ଟ୍ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ବିଜୟ କାଲ୍ରା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପରିସରରେ ଚ ids ାଉର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article