33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁରୋପୀୟ ଶକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ଦେଖୁଛି ।

Must read

ୟୁରୋପୀୟ,ତା,୨୨/୧୨, ୨୦୨୦ ରୁ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ଆକ୍ରୋଶକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ସମସ୍ୟା ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ତଥା ସୁରକ୍ଷା ନୀତି ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମିଳିତ ମଞ୍ଚକୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାଥମିକତା ପାଲଟିଛି। ଯଦି ଆମେରିକା ସହ ସୁରକ୍ଷା ସହଯୋଗର ତୀବ୍ରତା ଭାରତର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ପାଲଟିଛି। ୨୦୨୦ ରେ ବୈଦେଶିକ ନୀତି, ୟୁରୋପର ଭାରତର ନୂତନ ରଣନୀତିକ ଗଣନାରେ ଏକୀଭୂତ ହେବା ୨୦୨୧ ରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ୍ | ତିନୋଟି ବିକାଶ ଇଉରୋପରେ ଦିଲ୍ଲୀର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଣନୀତିକ ଧାରଣାକୁ ସୂଚିତ କରେ | ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଭାରତର ମହାସାଗର ରିମ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ର ସଦସ୍ୟତା ପାଇଁ ଭାରତର ସମର୍ଥନ |

ଦ୍ୱିତୀୟରେ, ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏକ ବୃହତ ୟୁରୋପୀୟ ଭୂମିକା ପାଇଁ ଭାରତର ସମର୍ଥନ | ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏକ ନୂତନ ଭୋଗୋଳିକ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ନିର୍ମାଣରେ ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଆଗ୍ରହକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ୱାଗତ କରିଛି। ତୃତୀୟତ , ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ସୁରକ୍ଷା ସହଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିମ୍ ଭାବରେ ଉଭା ହେଉଛି, ଯାହା ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଲଣ୍ଡନ ମଧ୍ୟରେ ଭାଗିଦାରୀକୁ ରୂପାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସଡକ ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି, ଯାହା ୟୁରୋପଠାରୁ ଅଲଗା ହେବା ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ପରିଭାଷିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ନିଜ ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଭୂମିକା |

ଏହାର ସାମ୍ନାରେ, ଏହି ତିନୋଟି ପଦକ୍ଷେପ ସାଉଥ୍ ବ୍ଲକର କୋଟିଡିଆନ୍ କୂଟନୀତିର ଏକ ଅଂଶ ପରି ଦେଖାଯାଉଛି | କିନ୍ତୁ ଏକ ନିକଟତର ଦୃଷ୍ଟି ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଧାରଣା ଛାଡିବାକୁ ସୂଚିତ କରେ | ଗୋଟିଏ, ଭାରତ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଭୌଗୋଳିକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବାହାରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛି। ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ୟୁରୋପ ସହିତ ଆଞ୍ଚଳିକ ସୁରକ୍ଷା ସହଯୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମଧ୍ୟ ପୋଷ୍ଟକଲୋନିଅଲ୍ ମାନସିକ ବ୍ଲକ ଶମ୍ବଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ବେଜିଂ ସହ ଦିଲ୍ଲୀର ଅସୁବିଧା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି, ଆମେରିକା ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷା ଭାଗୀଦାରୀ ପାଲଟିଛି। କିନ୍ତୁ ୱାଶିଂଟନ୍ ଏବଂ ବେଜିଂ ମଧ୍ୟରେ ଜଟିଳ ଗତିଶୀଳତା ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମଧ୍ୟ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ଥିରତା ବିରୋଧରେ ବୀମା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article