33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ପିଏମ ମୋଦୀ ଏମୟୁକୁ ‘ମିନି ଇଣ୍ଡିଆ’ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୨୨/୧୨, ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବରେ ଆଲିଗଡ ମୁସଲିମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ଏମୟୁ) କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ମିନି-ଇଣ୍ଡିଆର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛି ଏବଂ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାର ୧୦୦ ଗୌରବମୟ ବର୍ଷ ରହିଛି। “ଲୋକମାନେ ମୋତେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏମୟୁ କ୍ୟାମ୍ପସ ନିଜେ ଏକ ସହର ପରି। ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ, ଦଶହରା ହଷ୍ଟେଲ, ହଜାର ହଜାର ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଏକ ମିନି ଇଣ୍ଡିଆ ଦେଖୁ | ଆମେ ଏଠାରେ ଦେଖୁଥିବା ବିବିଧତା କେବଳ ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଶକ୍ତି ନୁହେଁ ବରଂ ସମଗ୍ର ଦେଶର ଶକ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। “ଏମୟୁ ବିଲ୍ଡିଂ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ ଶିକ୍ଷାର ଇତିହାସ ହେଉଛି ଭାରତର ମୂଲ୍ୟବାନ ତିହ୍ୟ | ମୋର ବିଦେଶ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ମୁଁ ପ୍ରାୟତ ଆଲୁମିନିଙ୍କୁ ଭେଟିଥାଏ, ଯେଉଁମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗର୍ବର ସହିତ କୁହନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ରୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି | , ଏମୟୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ତିଆରି କରି ପଲିସ୍ କରିଛି, ସେମାନଙ୍କୁ ଆଧୁନିକ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଚିନ୍ତାଧାରା ପ୍ରଦାନ କରିଛି ଏବଂ ସମାଜ ତଥା ଦେଶ ପାଇଁ କିଛି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଉଛି। କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଲଢିବାରେ ର ଅବଦାନକୁ ଦର୍ଶାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ପରୀକ୍ଷଣ, ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ୱାର୍ଡ ତିଆରି କରି ପ୍ଲାଜମା ବ୍ୟାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କଲା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେୟାର ଫଣ୍ଡରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅବଦାନକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ସମାଜ ପ୍ରତି ତୁମର ଦାୟିତ୍ ପୂରଣ କରିବାର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି। ଦେଶର ଧର୍ମ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ସମାନ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ବୋଲି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, “ଦେଶ ସେହି ରାସ୍ତାରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକ ରହିବେ। କୌଣସିଭେଦଭାବ ବିନା ଦେଶରେ ଘଟୁଥିବା ବିକାଶର ଲାଭ ପାଆନ୍ତୁ | ଦେଶ ସେହି ପଥରେ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାର ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଦେଶ ସେହି ପଥରେ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ କୌଣସି ନାଗରିକ ସେମାନଙ୍କର ଧର୍ମ ହେତୁ ପଛରେ ରହିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ସମସ୍ତେ ସମାନ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସମସ୍ତେ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିପାରିବେ। ସାବକା ସାଥ, ସାବକା ବିକାଶ, ସାବକା ବିଶ୍ୱ ଏହା ପଛରେ ଥିବା ମନ୍ତ୍ର। ” ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତର ଅଗ୍ରଗତି କଥା ଆସେ ସେତେବେଳେ ଆଦର୍ଶଗତ ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ଏଡ଼ାଇବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। “ତୁମେ କେଉଁ ଧର୍ମରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କର, ଜଣଙ୍କର ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ଜାତୀୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଯେତେବେଳେ ଦେଶ କଥା ଆସେ, କୌଣସି ଆଦର୍ଶଗତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ଏମୟୁ ଅନେକ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆଦର୍ଶଗତ ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ଅଲଗା କରି ଏକାଠି ଲଢିଛନ୍ତି। ” ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସବୁକିଛି “ରାଜନୈତିକ ପ୍ରିଜିମ୍” ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ମୁସଲମାନ ଝିଅମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷାର ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, “ମୁସଲମାନ ଝିଅମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍କୁଲ ଛାଡ଼ିବା ହାର ୭୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଥିଲା ଏବଂ ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ୭୦ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଛି | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ସ୍ଵଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଗାଁରେ ଶୌଚାଳୟ ଏବଂ ସ୍କୁଲ ଯାଉଥିବା ବାଳିକାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି (ଡ୍ରପଆଉଟ୍) ହାର ପ୍ରାୟ ୩୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି। ” ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୋଦୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏକ ଡାକ ଷ୍ଟାମ୍ପ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏମୟୁ କୁଳପତି ସୟଦନା ମୁଫାଦଲ ସଫ ଫୁଦ୍ଦିନ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। ଆଲିଗଡ ମୁସଲିମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୪ ରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଭାବରେ ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଛି। ଏହା ଏହାକୁ ଭାରତର ସର୍ବ ପୁରାତନ ବଞ୍ଚିଥିବା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ କରିଥାଏ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article