30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଆଜାଦକୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା କଲ୍ ବରଫ ଭାଙ୍ଗି ସୋନିଆ, ଚିଠି ଲେଖକମାନଙ୍କୁ ଆଲୋଚନା ଟେବୁଲକୁ ଆଣିଥିଲେ ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୨୧/୧୨, ଆଜାଦକୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା କଲ୍ ବରଫ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ, ସୋନିଆ ଆଣିଥିଲେ, ଏହା ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରଙ୍କ ଠାରୁ ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦକୁ ଏକ କଲ ଥିଲା ଯାହା କଂଗ୍ରେସରେ ବରଫ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ​​ଏବଂ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ସଂସ୍କାର ଆଣିବାକୁ ଦାବି କରୁଥିବା ୨୩ ନେତାଙ୍କ ଦଳର ମୂଳ ଦଳ ଆଣିଥିଲା। ଟେନସନକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ଟେବୁଲକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ଜଣେ ଦୂତ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଜଣେ ଚିଠି ଲେଖକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏକ ଭଙ୍ଗା ଦଳ ଶାସକ ବିଜେପିକୁ ନେଇପାରିବ ନାହିଁ। ୨୩ ଜଣ ନେତା ମଧ୍ୟ ଏକ ସଂଳାପ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଅଗଷ୍ଟ ଚିଠି ପରେ ସେମାନେ ଯେଉଁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ କ position ଣସି ବିକଳ୍ପ ଛାଡିଦେଲେ କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ କଠିନ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ କ୍ରୋଧିତ କରିଥିଲା, ତାହା ହେଲା “ନାମ କଲିଂ” ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ବୁଝିବା ପାଇଁ ନେତୃତ୍ୱଙ୍କ ଉଦ୍ୟମର ଅଭାବ | ଆଲୋଚନା ଟେବୁଲ ପାଇଁ ଲେଖକମାନେ କିନ୍ତୁ ନଭେମ୍ବର ୨୭ରେ ବିଳମ୍ବିତ ଷ୍ଟାଲୱାର୍ଟ ଅହମ୍ମଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟ କମିଟିର ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକ | ପଟେଲ ଏବଂ ତରୁଣ ଗୋଗୋଇ, ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱ ଖୋଜୁଥିବା ଝରକା ପରି ଦେଖାଗଲା | ଯଦିଓ ପ୍ରାୟତ ,, ଆଜାଦ ଏବଂ ଆନନ୍ଦ ଶର୍ମାଙ୍କ ପରି ନେତାମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ନେତାଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। ଏବଂ ସେହି ବୈଠକରେ ଅନେକ ନେତା ଦଳର ଏକତା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ସେହି ସଭାରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ପାର୍ଟିରେ କଥାବାର୍ତ୍ତାକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଯୁକ୍ତି ବା .ିଥିଲେ ଯେ ଏକ ମିଳିତ କଂଗ୍ରେସ ପଟେଲଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ହେବ। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଶିମଲାରୁ ଫେରିବା ପରେ ଆଜାଦଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ।

ତା’ପରେ ତାଙ୍କ ଏବଂ ଆଜାଦ ଏବଂ ଶର୍ମାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲା | ସମସ୍ତେ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ ଯେ ସଂଳାପ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ମାର୍ଗ। ସେପଟେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଲ ନାଥ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆଙ୍କୁ ଭେଟି ଏକ କନକ୍ଲେଭ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ। ସେ ଚିଠି ଲେଖକଙ୍କ ମୂଳ ଦଳକୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିଥିଲେ ଏବଂ ଶେଷରେ ବୈଠକର ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା। “ସେ ହିଁ ବରଫ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ। ଦିନ ଶେଷରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଅଟୁ। ଏବଂ ଆମର କେହି ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ବଢାନ୍ତୁ | ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ମାର୍ଗ ହେଉଛି ଏକଜୁଟ ହୋଇ ବିଜେପି ସହିତ ଲଢିବା କିନ୍ତୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏହାର ଆରମ୍ଭ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ”ଚିଠି ଲେଖକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ କହିଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ଥାନ କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ଯିଏ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଦ୍ରୋହର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। ସଙ୍କଟ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ପାଇଲଟଙ୍କ ସହ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନାମରେ ତାଙ୍କୁ କଥା ହୋଇଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article