33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଭିଏତନାମ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଭର୍ଚୁଆଲ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ।

Must read

ଭିଏତନାମ,ତା,୨୧/୧୨, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସୋମବାର ତାଙ୍କ ଭିଏତନାମ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ନଗୁଏନ ଜୁଆନ୍ ଫୁକ୍ଙ୍କ ସହ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ କରିବେ। ଧାର୍ଯ୍ୟ ବୈଠକ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନର ଏକ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିବ, ଏହା ଏକ ସମୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ ଦେଶ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହ ମୁକାବିଲା କରୁଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଆପଣ ଭାରତ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଅଛି। ଭିଏତନାମ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ: ୧. ସରକାରୀ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଦୁଇ ନେତା ବ୍ୟାପକ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ, ଆଞ୍ଚଳିକ ତଥା ବିଶ୍ଵସ୍ତରୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମତ ବିନିମୟ କରିବେ ଏବଂ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତ-ଭିଏତନାମର ବ୍ୟାପକ ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀର ଭବିଷ୍ୟତ ବିକାଶ ପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

୨. ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ଶକ୍ତି, ବିକାଶ ସହଭାଗୀତା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଭଳି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଅନେକ ଚୁକ୍ତିନାମା କିମ୍ବା ଘୋଷଣା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ୩. ଦୁଇ ନେତା ଭିଏତନାମ ପାଇଁ ୧୨ ଟି ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ଗାର୍ଡ ଡଙ୍ଗା ପାଇଁ ଭାରତର ୧୦୦ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଲାଇନର ଋଣର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ସହଯୋଗରେ ନୂତନ ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବ |୪. ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରଭାବ ପ୍ରକଳ୍ପ, ଭାରତୀୟ ବୈଷୟିକ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ସହଯୋଗ ପଦକ୍ଷେପ, ଭିଏତନାମର ମେକୋଙ୍ଗ ଡେଲ୍ଟାରେ ଜଳ ସମ୍ପଦ ପରିଚାଳନାରେ ପ୍ରକଳ୍ପ, ଡିଜିଟାଲ ସଂଯୋଗ ଏବଂଏଇଥିୟା ସଂରକ୍ଷଣ ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତର ବିକାଶ ତଥା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ସହାୟତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ।

୪ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ନେତା ଆଞ୍ଚଳିକ ତଥା ବିଶ୍ଵସ୍ତରୀୟ ଦୃଶ୍ୟର ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ ଏବଂ ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ନିଜ ନିଜ ରଣନୀତି ଉପରେ ମତ ବିନିମୟ କରିବେ। ୫. ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭିଏତନାମର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଡାଙ୍ଗ ଥି ନଗୋକ୍ ଥିନ୍ ମଧ୍ୟ ଫେବୃଆରୀରେ ଏକ ସରକାରୀ ଗସ୍ତରେ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ। ଉଭୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏପ୍ରିଲରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ଟେଲିଫୋନ୍ ରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ, ଗତ ମାସରେ ୧୭ ତମ ଭାରତ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଦୁଇ ନେତା ପ୍ରାୟତ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲେ | ୬. ୨୦୧୬ ରେ, ରଣନୈତିକ ଭାଗିଦାରୀ ହେବାର ଏକ ଦଶନ୍ଧି ପରେ, ଭାରତ ଏବଂ ଭିଏତନାମ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପର୍କକୁ ଏକ ‘ବ୍ୟାପକ ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀ’କୁ ଉନ୍ନୀତ କଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article