33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ପଞ୍ଜାବ ସୀମା ନିକଟ ପାକ୍ ଡ୍ରୋନ୍ ଉପରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଛି।

Must read

ପାକିସ୍ଥାନ,ତା,୨୧/୧୨,ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରୁ ପଞ୍ଜାବର ଗୁରୁଦାସପୁର ଜିଲ୍ଲାକୁ ଉଡ଼ୁଥିବା ଡ୍ରୋନ୍ ଦ୍ୱାରା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଥିବା ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ୧୧ ଟି ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ରେନେଡ ଜବତ କରିଛି। ଏହି ଗ୍ରେନେଡଗୁଡିକ ପାକିସ୍ତାନର ରାୱଲ ପିଣ୍ଡିରେ ଥିବା ଏକ ଅର୍ଡାନ୍ସ କାରଖାନା ଦ୍ୱାରା ତିଆରି ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ଏକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବାକ୍ସରେ ପ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିବା ଆର୍ଗସ୍ ଟାଇପ୍ -୮୪ ସିରିଜ୍ ଗ୍ରେନେଡ୍ର ସାମଗ୍ରୀ ହେଉଛି ଗତ ୧୫ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ଆରପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଶକୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ହୋଇଥିବା ବନ୍ଧୁକ ଏବଂ ଗ୍ରେନେଡ୍ ଜବତ କରିବାର ଆଠଟି ଉଦାହରଣ ବୋଲି ପଞ୍ଜାବର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଆର୍ଗସ୍ ୮୪ ହେଉଛି ଏକ ଆଣ୍ଟି-ଷ୍ଟାଫ୍ ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡନ ଗ୍ରେନେଡ୍ ଯାହା ଏହାର ବ୍ଲାଷ୍ଟ ରେଡିଓ ମଧ୍ୟରେ ନରମ ଟାର୍ଗେଟ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି, ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ୩୦ ମିଟର ଦୂରରେ ଶ୍ରାପ୍ନେଲ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରୁଛି |

ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଏକ ଫାର୍ମ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଆରେଜ୍ ଗ୍ରେନେଡ୍ ଭାରତରେ ପ୍ରମୁଖ ଆକ୍ରମଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି – ୨୦୦୮ ମୁମ୍ବାଇ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍, ୧୯୯୩ ମୁମ୍ବାଇ ବିସ୍ଫୋରଣ ଏବଂ ୨୦୦୧ ସଂସଦ ଆକ୍ରମଣ। ରାୱଲପିଣ୍ଡିରେ ଥିବା ୱା କ୍ୟାଣ୍ଟନମେଣ୍ଟ ଅର୍ଡାନ୍ସ କାରଖାନାରେ ଉଚ୍ଚ ବିସ୍ଫୋରକ ଗ୍ରେନେଡ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ଥିଲା। ଚୀନ୍‌ରୁ ଡ୍ରୋନର ଉନ୍ନତ ସଂସ୍କରଣ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ଇଣ୍ଟର ସର୍ଭିସେସ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସର ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେବା ପରେ ଏହି ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ ହୋଇଛି। ପଞ୍ଜାବରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଚୋରା ଚାଲାଣ ପାଇଁ ଡ୍ରୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଆଇଏସ୍ଆଇ ସମର୍ଥିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀର ପ୍ରଥମ ଉଦାହରଣ ୧୯ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ରେ ଯେତେବେଳେ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀମାନେ ଏକ ବଡ଼ କ୍ୱାଡକୋପଟରକୁ ଏକେ ରାଇଫଲ, ରାଇଫଲ ସହିତ ୧୦ କିଲୋଗ୍ରାମର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପଠାଉଥିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ। , ପିସ୍ତଲ ଏବଂ ନକଲି ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା |

ଏହି ଡ୍ରୋନ୍, ତଥାପି ଫେରିବା ବାଟରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ସରି ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରେ ପଡିଯାଇଥିଲା। ଦିଲ୍ଲୀର କାଉଣ୍ଟର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ଆଇଏସଆଇ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କାରବାର ପାଇଁ ଡ୍ରୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତେ। ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିକଟ ଅତୀତରେ ଡ୍ରୋନ୍ଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା କେବଳ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପରିବହନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବରଂ ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ସୁରକ୍ଷା ଶିବିରରେ ବିସ୍ଫୋରକ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିବ। ଏହା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଥିବା ଖାଲିଷ୍ଟାନି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ତଥା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଆଇଏସଆଇର କ୍ଷମତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ। ରବିବାର ସକାଳେ ଖୋଜାଖୋଜି ବେଳେ ପୋଲିସ ଟିମ୍ ୧୧ ଗ୍ରେନେଡ୍ ସହିତ ପ୍ୟାକେଟ୍ ପାଇଥିଲେ | ଗୁରୁଦାସପୁର ସେକ୍ଟରର ଚକ୍ର ସୀମାନ୍ତରେ ଥିବା ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଶନିବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଏକ ଡ୍ରୋନ୍ ଦେଖିଥିଲେ। ସୈନିକମାନେ ଏବଂ ପରେ ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଡ୍ରୋନ୍ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଓହ୍ଲାଇ ପାରିନଥିଲେ। ସେମାନେ ଡ୍ରୋନ୍‌କୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସକୁ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ କରାଇଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article