33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୧୯/୧୨, ଯେତେବେଳେ ଡିସେମ୍ବର ୨୫। ୨୦୧୫ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଲାହୋର ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ନୱାଜ ସରିଫଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଚାରି ଘଣ୍ଟିଆ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ସରିଫ ମନେ ପକାଇଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ମାତା ବେଗମ୍ ଶାମିନ୍ ଅଖତର ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାରତୀୟ ଟେଲିଭିଜନ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପାଦ ହେରାବେନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଉଥିବାର ଦେଖିବା ପରେ ମୋଦୀ ଜଣେ ଭଲ ମଣିଷ। ଲାହୋର ନିକଟସ୍ଥ ରାଇୱିଣ୍ଡରେ ଏକ ପାରିବାରିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଶରିଫଙ୍କ ମାଙ୍କୁ ଭେଟି ତାଙ୍କ ସହ ନୋଟ୍ ବିନିମୟ କରିଥିଲେ। ହରିବେନଙ୍କ ପାଇଁ ସରିଫ ଏକ ଏମ୍ବ୍ରୋଡେଡ୍ ଶା l ୀ ପଠାଇଥିଲେ, ଯାହା ତତ୍କାଳୀନ ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମାଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ହାଇ କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଭାରତର ହାଇ କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଏକ ଉପହାର ପାଇବା ପାଇଁ ଲାହୋରକୁ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଥିଲା।

ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ନଭେମ୍ବର ୨୨, ୨୦୨୦ ରେ ସରିଫଙ୍କ ମା ଶ୍ୟାମ ଅଖତରଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ | ପାକିସ୍ତାନରେ ଅବସ୍ଥିତ ଜଣେ ଭାରତୀୟ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ତାଙ୍କ ରାଜନେତା ଝିଅ ମରିୟମ ନୱାଜଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ନୱାଜ ସରିଫଙ୍କୁ ଏହି ଚିଠି ପଠାଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୫ ରେ ଲାହୋର ଗସ୍ତ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସହ ମୋର କଥାବାର୍ତ୍ତା ମନେ ଅଛି। ତାଙ୍କର ସରଳତା ଏବଂ ଉଷ୍ମତା ପ୍ରକୃତରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପର୍ଶକାତର ଥିଲା ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ସମବେଦନା ବାର୍ତ୍ତାରେ ଲେଖିଛନ୍ତି। ପୁଣିଥରେ, ସମବେଦନା ପତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନରେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ, ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ନେତୃତ୍ୱ ପ୍ରତି ଭାରତର କୌଣସି ଅନିଷ୍ଟ ନାହିଁ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ଅବସରରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ପାଇଁ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସୀମା ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଶେଷ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ବିଷୟରେ, ଆମେ ଅନେକ ସ୍ପଷ୍ଟତା ଦେଖାଇଛୁ ଯେ ସେମାନେ (ପାକିସ୍ତାନ) ଆତଙ୍କବାଦ ସହିତ ଆଗକୁ ବଞ୍ଚିପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ତା’ପରେ କୂଟନ acy ତିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଆଶା କରିଥା’ନ୍ତି।

ଡିସେମ୍ବର ୨୫, ୨୦୧୫ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଲାହୋର ଗସ୍ତ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାଙ୍କକ୍ରେ ଥିବା ତତ୍କାଳୀନ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ନାସିର ଜାନଜୁଆଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତାଠାରୁ ଏହା ଭିନ୍ନ ନୁହେଁ। ଡୋଭାଲ ଜାନଜୁଆକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଆତଙ୍କବାଦ ମୁକାବିଲା କରିବ କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ସେହି ଦେଶରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ମିଳିବ ନାହିଁ। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୫ ର ସମଗ୍ର ବୋଲ୍ଡ ଭାରତୀୟ କୂଟନତିକତା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଲାହୋର ଗସ୍ତର ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପାଥାନକୋଟ ଏୟାରବେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ପାକିସ୍ତାନ ଭିତ୍ତିକ ଜିସ-ଇ-ମହମ୍ମଦ ଗୋଷ୍ଠୀ ସହିତ କିଛି ବିଫଳ ହେଲା | ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ନିକଟରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଦଲିଲରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁ ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଲାହୋରରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ ସେହି ଦିନ ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ଗଭୀର ରାଜ୍ୟ ଭାରତ ସହିତ କୌଣସି ଡେଣ୍ଟେଣ୍ଟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିରୋଧ କରୁଥିଲା ଏବଂ ଇସଲାମ ଧର୍ମବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କ r ଣସି ନିକଟତର ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article