33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଭାରତ ନିଜ ପାଇଁ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ କ୍ଷମତା ରଖିଛି: ସୀତାରମଣ |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତା,୧୯/୧୨,ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ତଥା ଏହାର ସହାୟତା ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ରପ୍ତାନି କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ଯଥେଷ୍ଟ କ୍ଷମତା ରହିଛି ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି। କନଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଭାଗିଦାରୀ ସମ୍ମିଳନୀ ୨୦୨୦ ରେ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ ସୀତାରମଣ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି,ରେ ଭାରତକୁ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ବେସରକାରୀ ଭାଗିଦାରୀ ପାଇବାକୁ ପଡିବ,

ଏହି ଦେଶ ପୁନ ଉଦ୍ଧାରରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନ ଦେବ। ମହାମାରୀ ପରେ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତିର | “ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୁରୁତ୍ ପୂର୍ଣ ହେବ। ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ କରିବାର କ୍ଷମତା, ନିର୍ମାଣ କ୍ଷମତା, ଟେଲିମେଡିସିନ୍ ଏବଂ କୋମଳ କ୍ଷମତା ପରିଚାଳନା କରିବାର କୌଶଳ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ଆମ ଭାରତରେ ଭାଗ୍ୟବାନ ଯେ ଟିକା କ୍ଷମତା ଆମକୁ ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ। ମାନବିକତା ପାଇଁ ରପ୍ତାନି ହେଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଖରାପ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଥିବା ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନ ହେବାକୁ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳକୁ ସହାୟତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ନୂତନ ଚାହିଦା ଏବଂ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ନୂତନ ଇଞ୍ଜିନ୍ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକ | “ଆମର ଆକାର, ଜନସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ସମ୍ଭାବ୍ୟତାକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ଭାରତ ଭଲ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତଥା ଅର୍ଥନୀତିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଧାରଣ କରିଛି, ମୁଁ ଏଠାରେ କହିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରିବି ନାହିଁ ଯେ ଆମେ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶ ସହିତ ବିଶ୍ୱ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଇଞ୍ଜିନ ହେବୁ। ଆମେ ଏଥିରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନ କରିବୁ। ବିଶ୍ଵ ର ଆର୍ଥିକ ପୁନର୍ଜୀବନ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସୀତାରମଣ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମୟର ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଛି ଡାକ୍ତରୀ , ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଫାର୍ମା ପ୍ରତି ଅଧିକ ବିନିଯୋଗ | ଭାରତକୁ ଉଭୟ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ସହଭାଗୀତା ଏବଂ ଔଷଧ ପାଇଁ ଗବେଷଣା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ବିନିଯୋଗ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article