33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଭାରତ କିପରି ଏହାର ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ବାଛିବ?

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୧୯/୧୨,ଆଗାମୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡରେ ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେବେ। ବ୍ରିଟିଶ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଡୋମିନିକ୍ ରାବ ମଙ୍ଗଳବାର (ଡିସେମ୍ବର ୧୫) ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ ପରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଭାରତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନସନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ଏକ ନୂତନ ଯୁଗର ପ୍ରତୀକ, ଆମ ସମ୍ପର୍କର ଏକ ନୂତନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବୋଲି କହିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନସନ ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରଥମ ନେତା ଯିଏକି ଭାରତର ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ହୋଇଥିଲେ? ଜନସନ ପ୍ରକୃତରେ ବ୍ରିଟେନର ଷଷ୍ଠ ନେତା ଯିଏକି ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଶେଷ ବ୍ରିଟିଶ ନେତା ୧୯୯୩ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ୍ ମେଜର ଥିଲେ। ବ୍ରିଟିଶ ରାଜ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟମାନେ ଗତ ରିପବ୍ଲିକ ଡେ ପ୍ୟାରେଡରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ – ୧୯୫୯ ରେ ପ୍ରିନ୍ସ ଫିଲିପ ଏବଂ ୧୯୬୧ ରେ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ ଦ୍ୱିତୀୟ। ଡିଫେନ୍ସ ଷ୍ଟାଫ୍ ଲର୍ଡ ଲୁଇସ୍ ମାଉଣ୍ଟବ୍ୟାଟେନ୍ (୧୯୬୪) ମଧ୍ୟ ଅତୀତରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ରିପବ୍ଲିକ୍ ଡେ ପରେଡରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଙ୍କ ଗସ୍ତ ଯେ କୌଣସି ବିଦେଶୀ ଉଚ୍ଚ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ଗସ୍ତ ସହିତ ସମାନ, ଏହି ସମାରୋହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ସର୍ତ୍ତାବଳୀରେ ଭାରତ ଏକ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଭବନରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଗାର୍ଡ ଅଫ୍ ଅନର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି, ସେ ଭାରତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ରିସେପ୍ସନରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି,

ସେ ରାଜଘାଟରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ଭୋଜି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଗସ୍ତର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ହେଉଛି ଯେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସହ ଘୋଡା ଚାଳିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଦେହଜୀବୀଙ୍କ ସହ ରାଜପଥରେ ଥିବା ସାଲ୍ୟୁଟିଂ ବେସକୁ ଯାଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡ ସମୀକ୍ଷା କରନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ମନବୀର ସିଂଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ୧୯୯୯ ରୁ ୨୦୦୨ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ବୈଦେଶିକ ସେବା ଅଧିକାରୀ, ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଙ୍କ ଗସ୍ତ ପ୍ରତୀକ ସହିତ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ – “ଏହା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଙ୍କୁ ଭାରତର ଗର୍ବ ଏବଂ ସୁଖରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଚିତ୍ରଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିନିଧିତ୍ ହୋଇଥିବା ଦୁଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁତା ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା | ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ” ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସର ପ୍ରାୟ ଛଅ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ମନବୀର ସିଂଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ବୈଦେଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବିଚାର କରେ, ଯାହାର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ସଂପୃକ୍ତ ଦେଶ ସହିତ ଭାରତର ସମ୍ପର୍କର ପ୍ରକୃତି |

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣ ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ, ଅର୍ଥନ, ତିକ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସମ୍ପର୍କ, ପଡ଼ୋଶୀ, ସାମରିକ ସହଯୋଗ, ଆଞ୍ଚଳିକ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଆଭିମୁଖ୍ୟ, କିମ୍ବା ଅଣ ଆଲାଇନ୍ଡ୍ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଅତୀତର ସଙ୍ଗଠନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯେଉଁଥିରେ ନୂତନ ସ୍ଵାଧୀନ ଦେଶମାନେ ଉପନିବେଶବାଦ, ଅପାର୍ଥିଡ଼ ଏବଂ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିରୋଧରେ ଏକ ସାଧାରଣ ସଂଗ୍ରାମରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ। ବିକଶିତ ଦେଶଗୁଡିକ | ଦେଶଗୁଡିକ ସହିତ ଭାରତର ଭାବପ୍ରବଣତା ଦୃଢ ଼ ରହିଛି, ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ସିଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ପାଇଁ ଏକ ଲେଖାରେ ଲେଖିଛନ୍ତି – ବାଣିଜ୍ୟ, ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗ ଭଳି ବିକାଶମୂଳକ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନ୍ୟ ଦେଶ ସହ ନିବିଡ଼ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ବିଚାରଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାୟତ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ସୂଚାଇଥାଏ – ଏବଂ ଜଣେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ବାଛିବା, ତେଣୁ, ପ୍ରାୟତ। ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଏହାର ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକରେ ଶୂନ-ଇନ୍ କରିବା ପରେ କ’ଣ ହୁଏ? ବିଚାର ବିମର୍ଶ ପରେ ଏମଏ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ଲୋଡିଛି, ଯାହା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଭବନଙ୍କ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ମଗାଯିବ। ଏହା ପରେ, ସଂପୃକ୍ତ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତମାନେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧତାକୁ ଚତୁରତାର ସହ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି |

ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ, ଯେହେତୁ ଏହା ହୋଇପାରେ ଯେ ଉଚ୍ଚ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ସେହି ସମୟରେ ଏକ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗଦାନ ଅଛି, ଯେପରିକି ସେମାନଙ୍କ ଦେଶରେ ସଂସଦର ଅଧିବେଶନ, କିମ୍ବା ବୋଧହୁଏ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆସୁଥିବା ରାଜ୍ୟ ଗସ୍ତ | ଥରେ ଏହି କଠିନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ, ରେ ଥିବା ଆଞ୍ଚଳିକ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଚୁକ୍ତିନାମା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସର ବିବରଣୀ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ମୁଖ୍ୟ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କୁ ପରିଦର୍ଶକ ପକ୍ଷରୁ ବିସ୍ତୃତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୂଝାନ୍ତି ଯାହାକି ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ସମାରୋହ ପାଇଁ ସାମରିକ ସଠିକତା ସହିତ ମିନିଟ୍-ମିନିଟ୍ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହି ଗସ୍ତର ସମସ୍ତ ଦିଗ ଯଥା ସୁରକ୍ଷା, ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ, ଡାକ୍ତରୀ ଆବଶ୍ୟକତା, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସକ୍ରିୟ ସହଯୋଗରେ ଯାଇଛି ଯାହାକୁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ନୂତନ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ | ଦିଲ୍ଲୀ, କିମ୍ବା ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article