30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ନାବାଳିକା ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର,ତା,୧୯/୧୨, ନାବାଳିକାକୁ ଅପହରଣ ଓ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଏବଂ ଅନୈତିକ ବୋଲି କହି ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପାଇଁ କ stone ଣସି ପଥର ଛାଡିବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛି। ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ସରୋଜ ସେଠୀ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ଶିଶୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଦୋଷ ନେବାକୁ ଏସଆଇଟି ମୁଖ୍ୟ ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରା ତାଙ୍କୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଅଫର ଦେଇଛନ୍ତି। ସେଠୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି, “ଏସଆଇଟି ମୋର ରକ୍ତ, ଲାଳ ନମୁନା ଏବଂ ପୋଷାକ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା।

ତେବେ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ମିଥ୍ୟା ଏବଂ ଭିତ୍ତିହୀନ ବୋଲି ଖଣ୍ଡନ କରିଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅଗ୍ରଗତି ହୋଇଛି। ଓଡିଶା ପୋଲିସ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି, “ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏପରି ଭିତ୍ତିହୀନ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଉପରେ ଆକାଂକ୍ଷା ପକାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି। ଏହା ସତ୍ୟକୁ ଆବିଷ୍କାର କରିବା ପାଇଁ ଆନ୍ତରିକତାର ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପଦୋନ୍ନତି ଦେଇପାରେ। ଏହା ଉଭୟ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଏବଂ ଅନୈତିକ ଅଟେ।” ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ଏବଂ ପରିଶ୍ରମୀ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ। ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଛୁ ଯେ ଛୋଟ ଝିଅର ନ୍ୟାୟ ପାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ପଥର ଖୋଲା ରହିବ ନାହିଁ।

ଜୁଲାଇ ୧୪ ରେ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ଯାଦୁପୁର ଗ୍ରାମରେ ତାଙ୍କ ଘର ସାମ୍ନାରେ ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ବାଳିକା ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଜୁଲାଇ ୨୩ ରେ ତାଙ୍କ କଙ୍କାଳର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଘଟଣାର ଏସଆଇଟି ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛି। ସେଠୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ବିଜେପି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଲେଖଶ୍ରୀ ସାମନ୍ତସିଂହର ମଧ୍ୟ ଉଭୟଙ୍କୁ ଏସଆଇଟିର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ହଟାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article