35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଡ ସମାବେଶକୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର କହିଛନ୍ତି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୧୯/୧୨, ଶୀତ ସମୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କୋବିଡ-୧୯ ତରଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସୋମବାର ଏକ ଅନଲକ୍ ୭ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଡ଼ ସମାବେଶ ତଥା ମଣ୍ଡଳୀକୁ ବାରଣ କରି ଏକ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ, ଏହା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ ପରେ ଗ୍ରେଡ୍ ୯ ରୁ +୨ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗ୍ରେଡ୍ ଙ୍ଗରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାର ତାରିଖକୁ ଡାକିବାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଜନ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରହିବ। ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜଗୁଡିକ ଡିସେମ୍ବର ୧ ରୁ ପୁନ ଖୋଲିବ, ସମସ୍ତ ଏକାଡେମିକ୍, ବୈଷୟିକ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ କିମ୍ବା ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗଗୁଡିକ ଦ୍ଵାରା ତାରିଖ ସ୍ଥିର ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ହଲରେ ବ୍ୟବସାୟରୁ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀକୁ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସହିତ ହଲ୍ କ୍ଷମତାର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ କୋବିଡ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପାଳନ ଅନୁଯାୟୀ ୧୦୦ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଛାତକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ, ମେଲା ଏବଂ ତୋସାଲି କ୍ରାଫ୍ଟ ମେଲା ଏବଂ ସିସିର ସରସ୍ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ନିଷେଧ -୧୯|

ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ କିମ୍ବା ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବାର ତାରିଖ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର କରାଯାଇ ନାହିଁ, ଗାଇଡଲାଇନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନରମାନେ ପରିସ୍ଥିତିର ଆକଳନ କରିବା ପରେ କୋବିଡ-୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରି ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଉପାସନାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରନ୍ତି। ସିନେମା ହଲ୍, ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍, ମନୋରଞ୍ଜନ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ, ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ, ଅଡିଟୋରିୟମ୍, ଆସେମ୍ବଲି ହଲ୍ ଏବଂ ସମାନ ସ୍ଥାନ ବନ୍ଦ ରହିବ | ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ ଏବଂ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ରାସନ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟମାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜାରି ରହିବ | ବିବାହ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ୨୦୦ ଜଣଙ୍କ ଛାତ ସହିତ ବିବାହ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମାବେଶକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ | ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଏବଂ ଶେଷ ରୀତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମାବେଶକୁ ୫୦ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପର ସୀମା ସହିତ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |

ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ଥିତିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ବିବାହରେ ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ଜିଲ୍ଲା ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସହିତ ମାସ୍କ ମିଳିତ ହୋଇ କୋଭିଡ -୧୯ ର ବିସ୍ତାର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଆଇଆଇଟି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି | ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ମେକାନିକାଲ୍ ସାଇନ୍ସର ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ଭେନୁଗୋପାଲ୍ ଆରୁମୁରୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ୍ ଦ୍ୱାରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ମାସ୍କ ଏବଂ ଫେସ୍ ଭଳି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପଦକ୍ଷେପ ଫଳପ୍ରଦ ଭାବରେ ଫୁଟରୁ ଫୁଟ ମଧ୍ୟରେ ଛୋଟ ବୁନ୍ଦାଙ୍କ ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ତଥାପି, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ମଧ୍ୟ ସମାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ମାସ୍କଗୁଡ଼ିକ ଛୋଟ ବୁନ୍ଦା ଲିକକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବନ୍ଦ କରିନଥାଏ | କାଶ ଏବଂ ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବୁନ୍ଦା କିମ୍ବା ହାତ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୋବିଡ-୧୯ ର ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଦିଗରୁ ୬ ଫୁଟର ଏକ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଅନୁସନ୍ଧାନଗୁଡିକ ନିଶ୍ଚିତ କରେ ଯେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିନା, ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ବହିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଛୋଟ ବୁନ୍ଦା ଏକ ସ୍ଥିର ପରିବେଶରେ ୨୨ ସେକେଣ୍ଡରେ ୨୫ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବ | ଆମେରିକୀୟ ଫିଜିକାଲ୍ ସୋସାଇଟି ଦ୍ୱାରା ଫିଜିକ୍ସ ଅଫ୍ ଫ୍ଲୁଇଡ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ସାଥି-ସମୀକ୍ଷା ହୋଇଥିବା ପ୍ରବନ୍ଧକୁ ‘ବଇଶିଷ୍ଟ୍ୟ ପ୍ରବନ୍ଧ’ ଭାବରେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article