30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଆଇଏଫଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଅଭୟ ପଠକ ପଠାଇବାକୁ ଓଡିଶା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଜୁଛି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୧୯/୧୨, ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଇଏଫଏସ ଅଧିକାରୀ ଅଭୟ କାନ୍ତ ପଠକଙ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି। ଦୁର୍ନୀତି କାରଣରୁ ବାଧ୍ୟତା ମୂଳକ ଅବସର ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ସେବା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସିଏମ ନବୀନ ଗୁରୁବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଅତିରିକ୍ତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ପୃଥକ୍ ନଭେମ୍ବର ୨୭ ରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଆକାଶ ପଠକଙ୍କ ସହିତ ଗିରଫ ହେବା ପୂର୍ବରୁ କନେଷ୍ଟବଳ ଅଫ୍ ଫରେଷ୍ଟ (ପିସିସିଏଫ୍), ଯୋଜନା, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ ଜଙ୍ଗଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୁଡିସିଆଲ୍ ହେପାଜତରେ ଅଛି।

ଶେଷ ଗଣନା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ୨୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଅର୍ଜିତ ସମ୍ପତ୍ତି ଅର୍ଜନ ଅଭିଯୋଗରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ରକୁ ତାଙ୍କ ସୁପାରିଶ ପତ୍ରରେ ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି, “ପୃଥକ୍ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଆକାଶ ପୃଥକ୍ଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ନଗଦ ଅର୍ଥ ଜମା କରୁଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ଟାଟା ମୋଟରର ଏମଡି ଭାବେ ଠକେଇ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।” ତାଙ୍କ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ଜାଲିଆତି, ପ୍ରତାରଣା ଏବଂ ବେରୋଜଗାର ଯୁବକଙ୍କୁ ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ଚାକିରିରେ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ବିପୁଳ ନଗଦ ଟଙ୍କା ନେଇ କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ଦ୍ୱାରା ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ନବୀନ କହିଛନ୍ତି। ପୃଥକ୍ ନିଜେ ମର୍ସିଡିଜ୍, ବିଏମଡବ୍ଲୁ ଭଳି ଉଚ୍ଚ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଦାମୀ କାର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧିରେ ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଚାର୍ଟାର୍ଡ ​​ବିମାନରେ ଭାରତ ଦେଇ ଉଡ଼ୁଥିଲେ ଏବଂ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଟେଲରେ ରହିଥିଲେ।

ଉଭୟ ବାପା ଏବଂ ପୁଅ ବେସରକାରୀ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡ / ବାଉନ୍ସର୍ ବ୍ୟବହାର କରି ସେମାନଙ୍କର ଅସୁସ୍ଥ ସମ୍ପତ୍ତି ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର ୨୫ ଏବଂ ୨୬ ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟ ଦ୍ଵାରା ଜାରି ସର୍ଚ୍ଚ ୱାରେଣ୍ଟର ଶକ୍ତି ଉପରେ ଓଡ଼ିଶା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁଣେ ଏବଂ ବିହାରର ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଏକକାଳୀନ ଚଡଉ କରିଥିଲା। ପ୍ରାଥମିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ, ଭିଜିଲାନ୍ସ ସ୍ଲୁଥ୍ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି ଯେ ୧୯୮୭ ବ୍ୟାଚ୍ ଆଇଏଫଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ୯.୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ଯାହା ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଜଣାଶୁଣା ଉତ୍ସରୁ ମୋଟ ଆୟର ପ୍ରାୟ ୪୩୫% ଥିଲା। ଡିସେମ୍ବର ୪ ରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ନଭେମ୍ବର ୨୭ ରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ପଠକ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ। ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ (ସଂଶୋଧନ) ଅଧିନିୟମ, ୨୦୧୮ ର ଅନେକ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଏକ ମାମଲା ଉଭୟ ପଠକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଆକାଶଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article