27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ଭାରତର ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ବୁଧ ସର୍ବନିମ୍ନ ତଳକୁ ଖସିଗଲା |

Must read

ଶିମଲା,ତା,୧୮/୧୨,ଶୀତଳ ଶୀତଳ ତରଙ୍ଗ ଉତ୍ତର ଭାରତକୁ ଥଣ୍ଡା କରି ଏଠାରେ ଶୀତ ଆସିଛି | ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ଦିଲ୍ଲୀର ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଗତ କିଛି ଦିନରୁ ମର୍କୁରରେ ପ୍ରବଳ ମାତ୍ରାରେ ରେକର୍ଡ କରିଛି ଏବଂ ଶୀତ ଦିନ ରେକର୍ଡ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ରାଜସ୍ଥାନ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ସମେତ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ଶୀତର ଲହରୀ ଦେଖୁଛି। ଆଇଏମଡି ମୁଖ୍ୟ କୁଲଦୀ,ପ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଶୀତଳ ତରଙ୍ଗ ଉତ୍ତର ସମତଳ ଆଡ଼କୁ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିଲା।

ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଶୀତ ଦିନକୁ ବିବେଚନା କରେ ଯେତେବେଳେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ କମ୍ ଏବଂ କ୍ରମାଗତ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୪.୫ ଡିଗ୍ରୀ କମ୍ ଥାଏ | ମେଟ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ପବନ ଜାରି ରହିବ ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର ୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ଅବଶିଷ୍ଟ ଉତ୍ତର ସମତଳ ଭୂମିରେ ପ୍ରବାହିତ ହେବ। ଡିସେମ୍ବର ୨୧ ପରେ ତାପମାତ୍ରା ଟିକେ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ରାଜସ୍ଥାନର ସିକର ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୦.୫୧ଥିଲା। ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆବୁ ପର୍ବତରେ ରାତିର ତାପମାତ୍ରା -୧ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସକୁ ଖସି ଆସିଛି | ୨. ଦିଲ୍ଲୀରେ ରିଜ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ମର୍କୁର ୩.୫ ୩.୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସକୁ ଖସି ଆସିଥିଲା। ପଢନ୍ତୁ|

ଦିଲ୍ଲୀ, ଭାରତର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଂଶରେ ଆଜି ଦିନର ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ କମ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ୩. ହରିୟାଣା ଏବଂ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୨.୬ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ସହିତ ନାରନାଉଲ୍ ସବୁଠାରୁ ଶୀତଳ ଥିଲା | ୪. ପଞ୍ଜାବରେ ଅମୃତସର ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୪.୨ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରେକର୍ଡ କରିଛି। ୫. ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୩.୩ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି .. ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କିଲୋଙ୍ଗ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସବୁଠାରୁ ଶୀତଳ ସ୍ଥାନ ଥିଲା, ମାଇନସ୍ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରେ କମ୍ପୁଥିଲା ବୋଲି ମେଟି ଶିମଲା କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମନମୋହନ ସିଂ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article