27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ବିଶ୍ଵର ନିବେଶକମାନେ ପୂର୍ବ ପରି ଭାରତୀୟ ବଣ୍ଡ ପକାଉଛନ୍ତି?

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତା, ୧୮/୧୨,ଯେତେବେଳେ ବି ପୃଥକ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ, ୨୦୨୦ ରେ ଭାରତର ବଣ୍ଡ ବଜାରରୁ ୧୪ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଆଉଟଫ୍ଲୋ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ: ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ବିଦେଶୀ ନିବେଶକମାନେ ଏତେ ବିକ୍ରି କରିନାହାଁନ୍ତି। ସେମାନେ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ କରିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ଚାଇନାର ବଣ୍ଡ ରେକର୍ଡ ବିଦେଶୀ ପ୍ରବାହକୁ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି, ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୁଞ୍ଜି-ବଜାର ସଂସ୍କାରର ଗତି ,ସହିତ କେତେ ଟଙ୍କା ପରିଚାଳକ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି ତାହା ସୂଚାଇ ଦେଇଛି। ବେଞ୍ଚମାର୍କ ସୂଚକାଙ୍କରେ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୧୯ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ପ୍ରବାହକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି, ବିଦେଶୀ ପାଣ୍ଠି ଉପରେ ଭାରତର ଏସିଆର କେତେକ କଠୋର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିଛି। ବିଶ୍ଵ ରୁଣ ସୂଚକାଙ୍କରେ ଚୀନ୍ରେ ଯୋଗଦେବାରେ ଦେଶର ବିଫଳତା ନିବେଶକଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସାମାନ୍ୟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି-ଅମଳ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ନିଅଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବ .ାଉଛି। ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସରକାର ରେକର୍ଡ ପରିମାଣର ଟଙ୍କା ରୁଣ ନେଇଥିବାରୁ ଏହା ମୋଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆର୍ଥିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ଭାରତୀୟ ବଣ୍ଡର ବଞ୍ଚୂଥିବା ଯୋଗାଣ ସ୍ଥାନୀୟ ଚାହିଦାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଏହା ସୁଧ ହାର ଉପରେ ଉର୍ଦ୍ଧ ଚାପ ପକାଇପାରେ ଏବଂ ରେକର୍ଡର ଗଭୀରତମ ସଂକୋଚନରୁ ଏସିଆର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତିର ପୁନରୁଦ୍ଧାରକୁ ରୋକିପାରେ | ଆର୍ଥିକ ଅଭାବର ଅବନତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ଆବଶ୍ୟକତା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ବଜାରର ଧୀରେ ଧୀରେ ଖୋଲିବା ଦିଗରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ାଢାଞ୍ଚା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ନୀତି ନିର୍ଣ୍ଣୟକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଲଣ୍ଡନର ସ୍ଥିତ ଉଦୀୟମାନ ବଜାରର ମୁଖ୍ୟ ଜିନ୍-ଚାର୍ଲ୍ସ ସାମ୍ବୋର କହିଛନ୍ତି ପ୍ରାୟ ୭୨୭ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ତଦାରଖ କରୁଥିବା ବିଏନପି ପାରିବାସ ଆସେଟ ମ୍ୟାନେଜ ମେଣ୍ଟରେ ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ନ୍ୟୁଜ୍ର ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ debt ଣ-ବଜାର ସଂସ୍କାରରେ ସରକାର ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ବିଶ୍ୱ ସୂଚକାଙ୍କରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି। ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ସଞ୍ଜୀବ ସାନୟାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କୁ ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ବଣ୍ଡ କିଣିବା ଏବଂ ବିକ୍ରୟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛୁ।

ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏବଂ ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ବାରକଲେସ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କମ୍ପାନୀ ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ଏଲପି କହିଛି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ଏହା ଭାରତୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଣ୍ଡ ଗେଜରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପଥ ଦେଖାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଘରୋଇ ଭାବରେ କ୍ରେତା | ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ ୧୩.୧ ଟ୍ରିଲିୟନ ଟଙ୍କା (୧୭୮ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର) ରେକର୍ଡ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ଏବଂ ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦର ୮% ସହିତ ବଜେଟର ନିଅଣ୍ଟ ପୋଷ୍ଟ କରିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ତିନି ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅଭାବ। ଏହା ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଥାଏ ଯେତେବେଳେ ୧୦ବର୍ଷର ଭାରତୀୟ ବଣ୍ଡରେ ଅମଳ ପ୍ରାୟ ୬% ଉପରେ ରହିଥାଏ, ଯାହା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ଶତକଡ଼ା ପଏଣ୍ଟ | ଭାରତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହାର ବଣ୍ଡ ବଜାର ଖୋଲିବା ପାଇଁ କିଛି ଛୋଟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି, କେତେକ ପ୍ରକାରର ସରକାରୀ ଋଣ ଉପରେ ମାଲିକାନା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହଟାଇ। କିନ୍ତୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ ଆଉଟଫ୍ଲୋର ଜୁଆରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କିଛି କରିନାହିଁ, ନଭେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିଦେଶୀମାନେ ମାତ୍ର ୨% ବକେୟା ଭାରତୀୟ ବଣ୍ଡ ଧରିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article