33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଭାରତର କୋଭିଡ୍ -୧୯, ପୁନରୁଦ୍ଧାର ୯.୫ ମିଲିୟନ୍ ସ୍ପର୍ଶ କରିଛି |

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୧୮/୧୨,କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ସକାଳ ୮ ଟାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ମଧ୍ୟରେ ୯,୦୨୦,୮୨୭ ଜଣ ଶ୍ୱାସ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ଜାତୀୟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ଗୁରୁବାରରେ ୯୫.୩୧% ରୁ ୯୫.୪୦% କୁ ସାମାନ୍ୟ ଉନ୍ନତ ହୋଇଛି | ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ୯,୨୦୬,୯୯୬ ରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ତଥା ୟୁଟି ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଫୋକସ୍ ରଣନୀତି ଏବଂ ସକ୍ରିୟ ତଥା କାଲି ବ୍ରେଟେଡ୍ ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ଭାରତ ବହୁତ ଉଚ୍ଚ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ବଜାୟ ରଖିଛି। ପଢନ୍ତୁ |

କୋଭିଡ ୧୯ ମା’ଙ୍କଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଶିଶୁମାନଙ୍କର ଆଣ୍ଟିବଡି ଥାଏ, ସିଙ୍ଗାପୁର ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି | ଗୁରୁବାର ଦିନ, ୩୩,୨୯୧ ନୂତନ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ମଧ୍ୟରୁ ୭୫.୬୩% ୧୦ ଟି ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କେରଳର କୋଭିଡ -୧୯ ରୁ ୫,୭୨୮ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଦକ୍ଷିଣ ରାଜ୍ୟକୁ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଦୈନିକ ୩,୮୮୭ ପଞ୍ଜିକରଣ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୨,୭୬୭ ନୂତନ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଭାରତର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ବିଶ୍ୱରେ ସର୍ବାଧିକ। “ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଆକଳନ ୭୦.୨୭% ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭାରତ ୯୫/୩୧% ରେକର୍ଡ କରୁଛି।

ଆମେରିକା, ବ୍ରାଜିଲ, ରୂଷଏବଂ ଇଟାଲୀ କମ୍ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ରିପୋର୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ -୧୯ ଟି ୯.୯ମିଲିୟନରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ପୁନରୁଦ୍ଧାର ୯.୫ ନିୟୁତ ଛୁଇଁଛି। । କେରଳରେ ୬,୧୮୬ ମାମଲା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ୨,୨୩୧ ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ଗୁରୁବାର ୧,୬୬୧ ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ୩୫୫ ଜଣଙ୍କର ୭୯.୧୫% ୧୦ ଟି ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୯୫ଜଣ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ଆସିଛନ୍ତି, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୪୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୩୨ ଟି ନୂତନ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article