27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ନେବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ଚାହୁଁଛି ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୧୮/୧୨,ସର୍ବ-ଭାରତ ସେବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ପାଇଁ ଏହାର ପ୍ରଥମ ସୁପାରିଶରେ ଓଡିଶା ସରକାର ୧୯୮୭-ବ୍ୟାଚ୍ ଆଇଏଫଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଅଭୟ କାନ୍ତ ପଠକଙ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ସମ୍ପତ୍ତି ଜମା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ‘ଅତ୍ୟଧିକ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ-ଉଡ଼ାଣକାରୀ’। ଜଙ୍ଗଲ, ଯୋଜନା, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ବୃକ୍ଷରୋପଣର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ପୃଥକ୍ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଓଡିଶାର ଜଙ୍ଗଲର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କାରୀ ହୋଇଥାନ୍ତେ। ବରିଷ୍ଠତା ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଗତ ମାସରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଅଧିକାରୀମାନେ ତାଙ୍କ ବାସଭବନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରିସର ଉପରେ ଚଡାଉ କରି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ସେ ୯.୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଅନୁପଯୁକ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଜମା କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ତାଙ୍କର ମୋଟ ଆୟର ୪୩୫% ଥିଲା |

ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗ ତାଙ୍କ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସ୍ନାତକ ପୁଅ ଆକାଶ ପଠକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ନଗଦ ଜମା ମଧ୍ୟ ପାଇଛି, ଯିଏ ଟାଟା ମୋଟର୍ସରେ ଚାକିରିର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇ ଛଦ୍ମନାମ, ଜାଲିଆତି ଏବଂ ଠକେଇ ମାମଲାରେ ବାର୍ ପଛରେ ଅଛି। ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ (ସଂଶୋଧନ) ଅଧିନିୟମ, ୨୦୧୮ ର ଅନେକ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଏକ ମାମଲା ଉଭୟ ପୃଥକ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଆକାଶଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛି। ପୃଥକ୍ ତାଙ୍କ ଅକୃଷ୍ଣ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ନଗଦ ଜମା କରି ପୁଅ ଆକାଶ ପଠକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ରଖିଥିଲେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଜାଲିଆତି କରି ଟାଟା ମୋଟର୍ସର ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଦେଇଥିବା ସୁପାରିଶ ପତ୍ରରେ ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାର ଏକ ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସେବା ରେକର୍ଡର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ ଏବଂ ଯଦି ତାଙ୍କର ଅଖଣ୍ଡତା ଅଭାବରୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅକାଳ ଅବସର ଆଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ସେବେଠାରୁ ଦଶହଜାର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅକାଳ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏପରି ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ।

ଯଦି କେନ୍ଦ୍ରର ଅନୁମୋଦନ ପରେ ତାଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦିଆଯାଏ ତେବେ ପୃଥକ୍ ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବେ। ନିୟମିତ ବ୍ୟବସାୟିକ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଅନୁମତି ନଥିବା ବେଳେ ତାଲା ପଡିଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବତନ ବିଜେଡି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ପାନିଗ୍ରାହୀ, ଜୁନିଅର ପଠକଙ୍କ ଆଶାକର୍ମୀ ୧୪ ବର୍ଷ ନେଇଥିଲେ। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସହରକୁ ଚାର୍ଟାର୍ଡ ​​ବିମାନ | ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅତି କମରେ ୧୫ ଥର ଷ୍ଟାର ହୋଟେଲରେ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ରୁମ ଭଡା ଦିନକୁ ୨.୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେବ | ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ଯାତ୍ରୀ ବିଭାଗର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଆକାଶ ପଠକ ଏକ ଶହରୁ ଅଧିକ ଯୁବକଙ୍କୁ ଠକିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେ କେବେ କାମ କରିନଥିଲେ। ଯଦିଓ ସେ ଟାଟା ମୋଟର୍ସରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବେ ସେ ଶେଷରେ ସିଆଇଡି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ସତ୍ୟ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ। ଓଡିଶାର ସର୍ବବୃହତ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ମାମଲା ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାର ୫ଟି (ଟିମ୍ ୱାର୍କ, ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣୁଥିବା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି) ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହେତୁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱାସ ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଗତ ବର୍ଷ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଉପରେ ମୋ ସାର୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article