27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶୀତଳ ମନ୍ତ୍ର ଜାରି ରହିଛି ଏବଂ ସମସ୍ତ ନୂତନ ଖବର ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୧୭/୧୨,ଯେଉଁ ଦିନ ବିଜେପିର ଓଡ଼ିଶା ୟୁନିଟ୍ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ୧୪୭ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଏକ ପୈତୃକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ୫ବର୍ଷର ବାଳିକାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁସନ୍ଧାନ କାରୀ ଦଳ (ଏସଆଇଟି) ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି। ଏହି ଘଟଣା ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛି ଯେ ନାବାଳିକାକୁ ହତ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଇଥାନ୍ତା। ଆଇଜି ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ କପୁ ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏସଆଇଟି ଏହାର ପ୍ରଥମ ରିପୋର୍ଟକୁ ସିଲ୍ ହୋଇଥିବା କନ୍ଫ୍ଲେଟ୍ରେ ଓଡ଼ିଶା ଏଚସି ପୂର୍ବରୁ ଦାଖଲ କରିଥିଲା ​​ଯେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ବାଳିକାକୁ ହତ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। “ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ନାବାଳିକାକୁ ହତ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ହତ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ତାଙ୍କ ପୋଷାକରୁ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିବା ନମୁନାରୁ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଏସଆଇଟି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ନିଖୋଜ ହେବାର ନଅ ଦିନ ପରେ ଜୁଲାଇ ୨୩ ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ କଙ୍କାଳର ମୃତଦେହ ତାଙ୍କ ଘରର ପଛପଟରୁ ମିଳିଥିଲା। ଏସଆଇଟି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନାବାଳିକା ପୀଡ଼ିତାଙ୍କର ଫ୍ରକ୍ ସେମନ୍ ଦାଗ ଥିଲା ଏବଂ ଅଣ୍ଡରଗ୍ରାମ ନିଖୋଜ ଥିଲା |

ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ ଅନେକ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଅତି କମରେ ୩୪ ଜଣ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା ​​| ଡିଏନ୍ଏ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବୀଜାଣୁର ନମୁନା ପଠାଯାଇଛି | ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପରିଚୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଝିଅ ଗାଁର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇପାରନ୍ତି। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଏହି ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିଲା ଯାହା ପରେ କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚ ଏବଂ ପରେ ନଭେମ୍ବର ୨୯ରେ ଏସଆଇଟି ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିଲା। ଗତ ମାସରେ ବାଳିକାଙ୍କ ପିତାମାତା ରାଜ୍ୟସଭା ସମ୍ମୁଖରେ ଅଶ୍ଲୀଳ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ପରେ ଏହି ଘଟଣାରେ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକଡ଼ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ ଝିଅ ହୁଏତ ଅଙ୍ଗ ଦାନ ରାକେଟର ଶିକାର ହୋଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିବାବେଳେ ଅଭିଭାବକମାନେ ମଧ୍ୟ ଦୋଷୀଙ୍କ ପଛରେ ଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ସେବେଠାରୁ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ଏହାକୁ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରି ନେଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରୁ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ନାବାଳିକା ପୀଡିତାଙ୍କ ଗ୍ରାମକୁ ଏକ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ବାହାର କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତରେ ତାଙ୍କର ଅଣପେସାଦାର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନର ମହିଳା ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଅଭିଯୋଗରେ ତାଙ୍କ ସୁପରଭାଇଜରଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ। ନ୍ୟାସନାଲ କମିଶନ ଫର ପ୍ରୋଟେକସନ ଅଫ୍ ଶିଶୁ ଅଧିକାର (ଏନସିପିସିଆର) ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ୟୁନିଟ୍ ସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଳିକା ପରିବାର ପାଇଁ ନ୍ୟାୟ ଦାବି କରି ରାଜ୍ୟର ୧୪୭ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। “ଜାତୀୟ କ୍ରାଇମ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୨୦୧୯ ରେ ଓଡିଶାରେ ନିଖୋଜ ଶିଶୁଙ୍କ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ୨୭.୧% ଥିଲା, ଯାହା ଦେଶର ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ। ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ (୨୦୧୭-୧୯) ତଥ୍ୟରେ ୫,୫୦୩ ପିଲା ନିଖୋଜ ଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି | ସେମାନଙ୍କ ଘରୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ହେଉଥିବା ଅନେକ ଶିଶୁ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ବିବ୍ରତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ତ ପରିବାରକୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଲଢେଇ କରିବ ବୋଲି ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article