33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ନିୟମକୁ ଓଡ଼ିଶା କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ତା,୧୫/୧୨,ଏକ ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର କାର୍ଯ୍ୟର ଉତ୍ତମ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ନିୟମକୁ ସୋମବାର ଓଡ଼ିଶା କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନରେ ନ ଥିବାରୁ ଏହି ନିୟମ ମାଧ୍ୟମରେ ନୂତନ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରାଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କରୁଥିବା ଏକ କମିଟି ଗଠନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ସଫା କରିଛି। ଉନ୍ନତ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ଶାସନ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ମାଥାସ୍ |

ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଅଧିନିୟମ ପୁରୀର ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ସହିତ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଓଡିଶା ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ଏଣ୍ଡୋମେଣ୍ଟ ଆକ୍ଟ, ୧୯୫୧ ଦ୍ଵାରା ପରିଚାଳିତ। ୧୫ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ ହେବ ଏବଂ ସେବା-ପୂଜା ଏବଂ ନାଇଟିସ୍ ସମେତ ମନ୍ଦିରର କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ କ୍ଷମତା ଦିଆଯିବ। କମିଟି ପରିସର ବାହାରେ ଥିବା ମନ୍ଦିର ସମେତ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଏହାର ସମ୍ପତ୍ତି ପରିଚାଳନା କରିବ। ରୀତିନୀତି, ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ଏବଂ ପରିଚାଳନା ତଥା ଏହାର ସମ୍ପତ୍ତିର ସଠିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ପୃଥକ ନିୟମ ସହାୟକ ହେବ |

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାରୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାଦ୍ୱାରା ମନ୍ଦିରର କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ଉତ୍ତମ ଏବଂ ସଠିକ୍ ପରିଚାଳନା ହେବ ଏବଂ ଭକ୍ତ ଏବଂ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ସୁବିଧା ସୁନିଶ୍ଚିତ ହେବ | ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ସମ୍ପତ୍ତି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି କମିଟି କମିଟିକୁ ସଶକ୍ତ କରିବ। ସମସ୍ତ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ଦିଗ- ପରିଚାଳନା କମିଟିର ସମ୍ବିଧାନ, ଏହାର ରଚନା, ଦାୟିତ୍ ଏବଂ ଶକ୍ତି, ପ୍ରଶାସକଙ୍କ ଦାୟିତ୍ ଏବଂ ଶକ୍ତି, ମନ୍ଦିରର ଚଳନଶୀଳ ତଥା ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତିର ରକ୍ଷଣା ବେକ୍ଷଣ ତଥା ପରିଚାଳନା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। । ସେବାୟତ ମାନଙ୍କର ଭୂମିକା ଏବଂ ଦାୟିତ୍ ,, ମନ୍ଦିର ପାଣ୍ଠିର ଗଠନ ଏବଂ ଏହାର ପରିଚାଳନା ମଧ୍ୟ ଏହି ନିୟମ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article