30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଚାରଣ ଭୂମିରେ ଚରିବା ସମୟରେ ଅଶୋଧିତ ବୋମା ଚୋବାଇ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ।

Must read

କଟକ:ତା,୧୪/୧୨, ପୋଖରୀ ଦ୍ୱାରା ଅଶୋଧିତ ବୋମା ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ଵାରା ଅଟାଗର ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଦମ୍ବା ରେଞ୍ଜରେ ଗୋରୁଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିଛି। ଶନିବାର ଦିନ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣାରେ ଦଶରଥପୁରର ଜଣେ ବିମ୍ବାଧର ମୁଦୁଲିଙ୍କ ଗାଇ ଏକ ଚାରଣ ଭୂମିରେ ଚରିବା ସମୟରେ ଅଶୋଧିତ ବୋମା ଚୋବାଇ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଘଟଣାଟି ଅଲଗା ନୁହେଁ | ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ, ଖରୋଡ ଗାଁର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲା ଦାସଙ୍କର ଏକ ଗାଈ ଗାଁ ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲ ଜମିରେ ଚରାଉଥିବା ବେଳେ ସମାନ ଭାଗ୍ୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ମଇଦା ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ବୋମା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ପରେ ମାଂସ ପାଇଁ ବଣୁଆ ଘୁଷୁରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଶିକାର କରିବା ପାଇଁ ପୋଚର ମାନେ ଲଗାଇଥାନ୍ତି। ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବାଦମ୍ବା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖାରିପଙ୍ଗା, କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଏବଂ ଖାରୋଡ ଗ୍ରାମରେ ବୋମା ଚୋବାଇବା ପରେ ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଗାଇ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ବୋମାଗୁଡ଼ିକ ମାଂସ ସହିତ ଗୁଡ଼ାଇ ହୋଇ ରହିଛି।

ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଖରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ତଦାରଖ କରିବା ଉଚିତ୍। ବାଦମ୍ବା ରେଞ୍ଜର ସରୋଜ କୁମାର ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ କିଛି ଗ୍ରାମବାସୀ ସେମାନଙ୍କ ଫସଲ ଏବଂ ଗାଈକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ରଖୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟବହାରରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆମେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛୁ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article