33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ଖୋଲିବାର ତାରିଖ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର,ତା,୧୪/୧୨, ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶାରେ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ନୁହେଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ସଚିବ, ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ, ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ ରେ ଓଡିଶା ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ଖୋଲିବା ବିଷୟରେ ଘୋଷଣା କରିବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏହି ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ଓଡିଶାର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଓଡିଶା ସିଏମ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦେଇଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ସହିତ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ଘୋଷଣାକୁ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ କାରଣକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏ ବାବଦରେ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ବୋଲି ଓଡ଼ିଶା ସିଏମ୍ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ବିଭିନ୍ନ କାରଣକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ ସ୍ଥିତିର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବା ପରେ ହିଁ ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ସିଏମ୍ କହିଛି। ଜାନୁଆରୀରେ ଓଡିଶା ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୦ ଏବଂ ୧୨ ଶ୍ରେଣୀକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ | ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୦୦ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରେ।

ସାସୱାଟ ମିଶ୍ର, ଓଡ଼ିଶାର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସଚିବ ମିଶ୍ର ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ ବିଭିନ୍ନ ସେମିଷ୍ଟାର ପରୀକ୍ଷା କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବା ପରେ ହିଁ ପରିଚାଳିତ ହେବ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯିବ | ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ -୧୯ ପରିସ୍ଥିତିର ଆକଳନ କରିବା ପରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଡିସେମ୍ବର ୭ ତାରିଖ ଦିନ କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଇଛି ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାରୀରିକ କ୍ଲାସ୍ ପୁନ ଆରମ୍ଭ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନେ ଶ୍ରେଣୀଗୃହକୁ ନଆସୁଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article