27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ‘ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ’ ଦେୟ ସଂଗ୍ରହ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ପିତାମାତା ଗେରାଓ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘର ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୧୪/୧୨; ଓଡିଶାର ଅଭିଭାବକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିବ୍ରତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି, ଯାହା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି, ‘ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଦେୟ’ ଯଦିଓ ଏହି ମାମଲା ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସ୍ଥିର ହେବ। ଅଭିଭାବକ ତଥା ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଏକ ସଂଗଠନ, ରବିବାର ଦିନ ଓଡ଼ିଶା ବିଦ୍ୟାଳୟ ତଥା ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଂଜନ ଦାଶଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ରହୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଶ୍ରେଣୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଉଛନ୍ତି। (ଟିସି) ଇଭେଣ୍ଟରେ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତା ଫି ପଇଠ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ। ପିତାମାତାଙ୍କ ସଂସ୍ଥା ଆହୁରି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ସେହି ଛାତ୍ର, ଯେଉଁମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ସ୍କୁଲ ଫି ଜମା କରିନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ। ଆସୋସିଏସନ ସଦସ୍ୟମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ବିକାଶ ଫିସ ଏବଂ ପରିବହନ ଭଳି ସୁବିଧା ପାଇଁ ଚାର୍ଜ କରୁଛନ୍ତି, ଯଦିଓ ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଏବଂ କୋବିଦ-୧୯ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହେତୁ ସେଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର ହୋଇନଥିଲା |

“ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ ଏବଂ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଅଭିଭାବକ ମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ୱାର୍ଡର ଟିସି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଉଛନ୍ତି। ଅଭିଭାବକମାନେ ଆର୍ଥିକ ଚାହିଦା ଯୋଗୁଁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଥିବା ବେଳେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ମାନସିକ ବିକୃତ ଅନୁଭବ କରୁଥିବାରୁ ଉଦାସୀନତା ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଆସୋସିଏସନର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଗିରିଜା ବିସୋଇ କହିଛନ୍ତି। ସାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସ୍କୁଲ ପ୍ୟାରେଣ୍ଟସ୍ ଫୋରମର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ନୀଲମାଧବ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ପୂର୍ବରୁ ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲୁ। କିନ୍ତୁ ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ଫି ଗଠନ ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୋର୍ଟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିସାରିଥିବାରୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆମକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲେ ଯେ କୌଣସି ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ଲାସରୁ ବାରଣ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ, ତଥାପି ଅନେକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କ୍ଲାସରେ ପଢିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଉନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ”

ମହାନ୍ତି ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, “ଆମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରରେ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ସରକାରୀ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆମ ୱାର୍ଡକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି। ଅନେକ ଅଭିଭାବକ ଚାକିରି ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଅନେକଙ୍କର ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ହୋଇଛି | ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଆମକୁ ଦିନ ବୋର୍ଡିଂ, ପରିବହନ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ କହୁଛନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ଛାତ୍ରମାନେ ଏଭଳି ସୁବିଧା ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ” ମହାନ୍ତି ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଆମର ଅଭିଯୋଗର ସମାଧାନ ପାଇଁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏବଂ ଗେରାଓ ଓଡିଶା ସିଏମ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବାସଭବନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବୁ। ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କ ସଙ୍ଗଠନର ଅଭିଯୋଗର ଜବାବରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଂଜନ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି, “ପୂର୍ବରୁ ଏହି ମାମଲା ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ବିଚାରବିମର୍ଶ ହୋଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article