33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାଗୁଡିକ ଅଧିକ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୧୨/୧୨; ପଞ୍ଚଦଶ ଅର୍ଥ ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏନ.କେ ସିଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରାୟୋଜିତ ଯୋଜନା ଗୁଡିକର ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ କରଣ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ବିଷୟ ଗୁଡିକର ଶ୍ରେଣୀ କରଣକୁ ପୁନ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ୟାନେଲର ଗଠନ ପାଇଁ ଆହ୍ .ାନ କରିଛନ୍ତି। ସିଂ ଏକ ଆର୍ଥିକ ନିଅଣ୍ଟ ପରିସର ଯୋଡିଛନ୍ତି, ଖର୍ଚ୍ଚ ଫଳାଫଳ ଉପରେ ଆଧାର କରି, ଏକ ପଏଣ୍ଟ ଟାର୍ଗେଟ୍ ଅପେକ୍ଷା ଘଣ୍ଟାର ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇପାରେ |

ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଚାମ୍ବରସ୍ ଅଫ୍ କମର୍ସ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ଆଭାସୀ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସିଂ କହିଛନ୍ତି, “ଡୋମେନ୍ ବିଶେଷଜ୍ ମାନଙ୍କର ଏକ ସଶକ୍ତିକରଣ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଶିଳ୍ପ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରାୟୋଜିତ ୨୯ ଟି ମୂଳ ଛତା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପ୍ରାୟ ୨୧୧ ଟି ସ୍କିମ୍ ଏବଂ ସବ୍-ସ୍କିମ୍ ଅଛି। ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରାୟୋଜିତ ଯୋଜନାଗୁଡିକ ଉପରେ ମୋଟ ଜନସାଧାରଣ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ୬-୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକରେ ୩.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ବା ଜିଡିପିର ପ୍ରାୟ ୧.୨ପ୍ରତିଶତ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଦ୍ଵାରା ଏହି ବୃହତ ଜନସାଧାରଣ ଏହି ବାରମ୍ବାର ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ଯଥାର୍ଥ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କି? ସିଂଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ।

ସମ୍ବିଧାନଲଉଅର ଅନୁସୂଚୀ ରେ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା କ୍ଷମତା ବଣ୍ଟନକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଗଠନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ସେ କହିଛନ୍ତି, “ସମ୍ବିଧାନର ସପ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀକୁ ଅଧିକ ମୌଳିକ ଢଙ୍ଗରେ ପୁନ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ୟୁନିଅନ୍, ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା ଏକକାଳୀନ ତାଲିକାରେ ବିଷୟଗୁଡିକର ଶ୍ରେଣୀକରଣକୁ ସୁପାରିଶ କରିବା ସମୟରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ-ଚାଳିତ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପରିବର୍ତ୍ତନ, ବିଶ୍ଵ ର ନିର୍ଭରଶୀଳତା ଏବଂ ଜାତୀୟ ପ୍ରାଥମିକତାର ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ | ଆର୍ଥିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିବା ସମୟରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ଭିତ୍ତିକ ଫଳାଫଳ ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ ଯୁକ୍ତି ବା .ିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article