33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦେଖାଇଲା: ମାର୍କ ୱାର୍ଣ୍ଣର

Must read

ଆମେରିକ,ତା, ୧୨/୧୨,,ଭାରତକୁ “ବାଡ଼ରୁ ଓହ୍ଲାଇବା” ଏବଂ ଆମେରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକ “ଇଚ୍ଛୁକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ” ରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହା ଆମେରିକାର ପ୍ରାୟୋଜିତ “କ୍ଷମତାସୀନ ପୁଞ୍ଜିବାଦ” ର ଚୀନ୍‌ର ମଡେଲକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଆମେରିକାର ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଆଇନଜୀବୀ ତଥା ସହ-ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ସିନେଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କକସ୍ ୧୮ ତମ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ନେତୃତ୍ୱ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମାର୍କ ୱାର୍ଣ୍ଣର ଏହା କହିଛନ୍ତି। ଗୁପ୍ତଚର ଉପରେ ସିନେଟ ଚୟନ କମିଟିର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିବା ୱାର୍ଣ୍ଣର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟ ତଥା ଭାରତ ସହ ସଶସ୍ତ୍ର ସଂଘର୍ଷ ସତ୍ତ୍ େ ବେଜିଂକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏକ ପନ୍ଥା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହା ସାମରିକ, ଅର୍ଥନ, ତିକ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ | ୟୁଏସ୍-ଇଣ୍ଡିଆ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ପାର୍ଟନରସିପ୍ ଫୋରମ୍ ସଭାପତି ମୁକେଶ ଆଗିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ଅଧିବେଶନରେ ୱାର୍ଣ୍ଣର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ସରକାର ଆମେରିକା ତଥା ବିଶ୍ଵକୁ “ନିଜେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା” ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁରେ ହୋଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାରେ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଗତ ବର୍ଷ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ନାଗରିକତା (ସଂଶୋଧନ) ଅଧିନିୟମ କିମ୍ବା |

ଚୀନ୍‌କୁ ଅପମାନିତ କରିବାକୁ ଭାରତ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଗ୍ରହଣ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବେଜିଂର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଦ୍ୱାରା ଏହାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ନଭେମ୍ବରରେ ଆମେରିକା ସିନେଟରେ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ୱାର୍ଣ୍ଣର କହିଛନ୍ତି। ଚାଇନା ମଧ୍ୟ “କ୍ଷମତାସୀନ ପୁଞ୍ଜିବାଦ” ଗ୍ରହଣ କରିଛି, ୫ଜି, କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା ଏବଂ କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟିଂ ଭଳି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାରେ ଘରୋଇ ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି, ଯାହା ହୁଆୱେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପରି ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇପାରେ। ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ହୁଆୱାଇ ଭଳି ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ଚୀନ୍ ଦ୍ଵାରା ସମର୍ଥିତ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନେ “ରାଜ୍ୟ ପ୍ରାୟୋଜିତ କ୍ଷମତାସୀନ ପୁଞ୍ଜିବାଦ ମଡେଲ” ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ବୋଲି ୱାର୍ଣ୍ଣର କହିଛନ୍ତି। ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ଭାରତ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ କିନ୍ତୁ ମାନକ ଏବଂ ନିୟମ ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଅନ୍ୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର ସହ ସହଯୋଗ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। “ଭାରତ ବାଡରୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଚୀନ୍ ଯେଉଁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟବାଦୀ ପୁଞ୍ଜିବାଦ ମଡେଲ ବାହାର କରୁଛି, ଆପଣ ତାହା ଉପରେ ବାଡରେ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ, ଆପଣ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର ସହ ସମାନ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ପଡିବ। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ largest ର ସର୍ବ ବୃହତ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଏହା ସେହି ଦଳ ସହ ସମାନ ହେବ। “ପାଞ୍ଚ ଆଖି” ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅଛି – ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କାନାଡା, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ – ଏହି ପରି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ, ଜାପାନ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ସିଙ୍ଗାପୁର ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଭଳି ସହଭାଗୀମାନଙ୍କ ସହ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ, ଏବଂ ସେଠାରେ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ | ଏକ ଯଥାର୍ଥ ଖେଳ କ୍ଷେତ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଡାଟା ଲୋକାଲାଇଜେସନ୍ ଏବଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଯୋଗଦାନ, ସେଲୁଲାର୍ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବସାୟରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ନିବେଶକ ଥିବା ୱାର୍ଣ୍ଣର କହିଛନ୍ତି ଯେ ନେକ୍ସଟେଲରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିବା ଏବଂ ଶହ ଶହ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିଥିବା ୱାର୍ଣ୍ଣର କହିଛନ୍ତି। ଚୀନ୍‌ର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ “ଦିଗଦର୍ଶନ ଠିକ୍” ଥିବାବେଳେ ସେ ଏହି ପ୍ରୟାସରେ ଆମେରିକାର ସହଭାଗୀ ହେବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ୱାର୍ଣ୍ଣର କହିଛନ୍ତି। ମୂଲ୍ୟ, ଆଦର୍ଶ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଥିବା ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର ସହିତ ସହଯୋଗ ଗଠନ କରୁଥିବାବେଳେ ଜୋ ବିଡେନ୍ ପ୍ରଶାସନ ଚୀନ୍ ଉପରେ କଠୋର ରହିବ ବୋଲି ସେ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ୱାର୍ଣ୍ଣର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ରେ ହୋଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ଆମେରିକା ଏବଂ ବିଶ୍ଵରେ ଭାରତ ସରକାର “ଆଗକୁ ବଞ୍ଚି ନାହାଁନ୍ତି”। କାଶ୍ମୀର ଭିତରେ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ବିଦେଶୀ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସମେତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବନ୍ଦକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ରହିଛି। “ଏହା କିପରି ଖେଳାଯାଉଛି ସେନେଇ ମୁଁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଏବଂ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଯେ ଭାରତ ସରକାର ଏହାର ମାମଲା କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଫେଡେରାଲ୍ ଚାର୍ଟର୍ ଅନୁଯାୟୀ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ। ଏହି ଦୁଇଟି ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରକୃତରେ ଅଧିକ ଅଗ୍ରଗତି ଏବଂ ଅଧିକ ଦୀର୍ଘମିଆଦୀ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଅର୍ଥ ହେବ ଏବଂ କେବଳ ମୁସଲମାନ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ନୀରବ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୟାସ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଆତଙ୍କବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ୱାର୍ଣ୍ଣର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ବିରାଟ ଆହ୍ ନ ଯେ ହକାନି ନେଟୱାର୍କ, ତାଲିବାନ ଏବଂ ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ଭଳି ଅନେକ ସଂଗଠନ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ୨୦୦୮ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପରେ ଭାରତ “ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ” ଦେଖାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଅଫିସ ଛାଡିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସ୍ଥନ୍ୟୟ ସ୍ତର ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମନମୁଖୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ସେ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅନ୍ୟ ୩୦ ଟି ଦେଶ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେଇଛି। ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପରୁ ହୁଏତ ସ୍ୱଳ୍ପ ମିଆଦି ଲାଭ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ନାଗରିକ ସମାଜକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଭାରତର ପ୍ରୟାସକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରୁଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ ବିଡେନ ପ୍ରଶାସନ ଗଠନ କରିପାରିବ, ଯେପରିକି ୨ + ୨ ସଂଳାପ ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଲାବାର ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ। “ମୁଁ ଭାବୁଛି ପାର୍ଥକ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏକ‘ ଆମେରିକା ପ୍ରଥମ ’ବୈଦେଶିକ ନୀତି ମାଧ୍ୟମରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଦେଖିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଆମେରିକାର ଆର୍ଥିକ ତଳ ଧାଡ଼ିରେ ଉପକୃତ ହୋଇଥିଲେ ହିଁ ଆପଣ ଆମେରିକା ସହ ସହଭାଗୀ ହୁଅନ୍ତି। ମୁଁ ଭାବୁଛି ବିଡେନ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ରହିବ … ଅଧିକ ଧାରଣା, ବିଶେଷ କରି ଯେହେତୁ ଆମେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ପ୍ରଶ୍ନ ବିଷୟରେ ଇଚ୍ଛୁକ ଏକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଛୁ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article