30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ପୁଲୱାମା ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଭାରତ ପାକ୍ କୁ ପଚାରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛି ।

Must read

ଶ୍ରୀନଗର,ତା,୧୨/୧୨, ବିକାଶ ସହିତ ପରିଚିତ ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷର ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିବରଣୀ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଭାରତ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପଚାରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୪୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟ ନ୍ୟବାହିନୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇ ଦୁଇ ଦେଶକୁ ଯୁଦ୍ଧର ସୀମାକୁ ଆଣିଥିଲେ। ଜାତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏଜେନ୍ସି (ଏନଆଇଏ) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସାତଜଣ ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ନ୍ୟାୟିକ ଅନୁରୋଧ କିମ୍ବା ଚିଠି ରୋଜେଟୋରୀ ମୌଲାନା ମାସୁଦ ଅଜହର, ତାଙ୍କ ଭାଇ ଅବଦୁଲ ଅସଗର ଏବଂ ଇବ୍ରାହିମ ଅଥାର ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଅମର ଅଲଭି – ଏବଂ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଭାରତ ଆସିଥିବା ତିନିଜଣ ପାକିସ୍ତାନୀ, ଅଟାରଙ୍କ ପୁଅ ଉମର ଫାରୁକ୍, କାମ୍ରାନ୍ (ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ସହିତ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ) ଏବଂ ଇସମାଇଲ ଛଦ୍ମନାମ ସାଇଫୁଲ୍ଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରେ ଭଲ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି, ଲୋକମାନେ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି

ଇସମାଇଲ କାଶ୍ମୀରରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଥରେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଚୂଡାନ୍ତ କରିଦେଲେ, ଯାହା ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହା କରାଯିବ, ପାକିସ୍ତାନକୁ ନ୍ୟାୟିକ ଅନୁରୋଧ ପଠାଇବାକୁ କୋର୍ଟଙ୍କ ଅନୁମତି ନିଆଯିବ। ଜଣେ ସରକାରୀ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, “ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ନ୍ୟାୟିକ ଅନୁରୋଧ ପଠାଯାଇଛି। ଅଜହର, ଅସଗର, ଅଟାର ଏବଂ ଅଲଭି କେଉଁଠାରେ ଅଛି, ଭାରତ ସେମାନଙ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଯୋଗର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଖୋଜୁଛି, ଯେପରିକି ହ୍।ଟସ୍ ଆପ୍ ଚାଟ୍, ଭଏସ୍ ନୋଟ୍ ଏବଂ ଭଏସ୍ ଓଭର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ କଲ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଆସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସୂଚନା। ଉମର ଫାରୁକଙ୍କ ଫୋନରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓରେ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରସ୍ତୁତିର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଫେବୃଆରୀ ୧୪,୨୦୧୯ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣର ତଦାରଖ କରିବା ପାଇଁ ଫାରୁକଙ୍କୁ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୮ରେ ଭାରତ ପଠାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ୧୨ ଦିନ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭିତରେ ଥିବା ଏକ ଜୈଶ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ​​।

ଏବଂ ଏହାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମଧ୍ୟରେ କୁକୁର ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଫେବୃଆରୀ ୨୭ ରେ ଦୁଇ ଦେଶ। ଏହାର ସରକାରୀ ଅନୁରୋଧରେ ଭାରତ ସରକାର ଫାରୁକ୍ଙ୍କ ଫୋନ୍ରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଜିପିଏସ୍ ଅବସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବା ସହିତ ପାକିସ୍ତାନର ମିଜାନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଆଲିଏଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ଖୋଜୁଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ ଏନଆଇଏ କହିଛନ୍ତି ଜଣେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧିକାରୀ। ଅଗଷ୍ଟ ୨୫ ରେ ଏନଆଇଏ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଜେଏମ ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ ଅଜହର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୧୨ ଜଣ ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କ ନାମର ଏକ ବିସ୍ତୃତ ୧୩,୫୦୦ ପୃଷ୍ଠା ଚାର୍ଜସିଟରେ ଦାଖଲ କରିଥିଲା। “ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ନ୍ୟାୟିକ ଅନୁରୋଧ, ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ବୈଷୟିକ, ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତିର ପ୍ରମାଣ ସହିତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପଠାଯାଉଛି। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରମାଣ ଯୋଗାଉଛି ଏବଂ ଜୈଶ ମୁଖ୍ୟ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ଜଣେ ଏମଏଏ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article