33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ନୂତନ ଚାଷ ନିୟମକୁ ବିରୋଧ କରି କୃଷକମାନେ ଯଥାର୍ଥ ବୋଲି ୬ ଟି କାରଣ ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୧୨/୧୨, ସେମାନଙ୍କର ମିଳିତ ମତରେ ଆଦିଲ ବୋପାରାଇ ଏବଂ ସଲମାନ ଖୁରସିଦ – ଉଭୟ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ – କୃଷକମାନେ ସରକାରଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହ କରିବାରେ କାହିଁକି ଯଥାର୍ଥ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ଏହି ତିନିଟି କୃଷି ଆଇନ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଗୋଟିଏ ପାଇଁ, “ଏହା ଏକ ଅନିଶ୍ଚିତ ସତ୍ୟ ଯେ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିବା ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କୌଣସି ପରାମର୍ଶ ନିଆଯାଇ ନଥିଲା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସଂସଦ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଲ୍କୁ ଠେଲି ଦିଆଯାଉଥିଲା”। ଦୁଇଟି, କୃଷି ଆଇନରେ ଅନେକ ପ୍ରୋ-କର୍ପୋରେଟ୍ ତଥା କୃଷକ ବିରୋଧୀ ନିୟମକୁ ଖାତିର ନକରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଫେଡେରାଲ୍ ଢାଞ୍ଚାକୁ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସପ୍ତମ ରାଜ୍ୟ ତାଲିକାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଡୋମେନ୍ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି।

ସମ୍ବିଧାନର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ। ତିନୋଟି, କୃଷି ବଜାରରେ ବିଶ୍ଵ ର ଅଭିଜ୍ଞତା ଦର୍ଶାଏ ଯେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଏକ ସୁନିଶ୍ଚିତ ଦେୟ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଆକାରରେ କୃଷିର କର୍ପୋରେଟାଇଜେସନ୍ ବଡ ବ୍ୟବସାୟ ହାତରେ କୃଷକଙ୍କ ଶୋଷଣରେ ପରିଣତ ହୁଏ | ସେମାନେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆହ୍ୱାନ, ଯେଉଁମାନେ ଆମର କୃଷି ଶ୍ରେଣୀର 86 ପ୍ରତିଶତ ଗଠନ କରନ୍ତି | “ବର୍ତ୍ତମାନର ନିୟମଗୁଡିକ କର୍ପୋରେଟ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ବୁଝାମଣା ଦୃଶ୍ୟକୁ ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ଷତି ପାଇଁ ବଦଳାଇଥାଏ | କୃଷକମାନେ ଏହା ବିଶ୍ବାସକରନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, ଚିନ୍ତାର ମୂଳ କାରଣ ହେଉଛି ଏପିଏମ୍ସି ମାଣ୍ଡିଗୁଡିକର ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ବିଲୋପ, ଯାହା ସମୟର ପରୀକ୍ଷାରେ ଛିଡା ହୋଇଛି ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବା ପାଇଁ ଦରମା ପ୍ରଦାନ କରିଛି | “ଫାର୍ମ ନିୟମ ବଜାର / ବେସରକାରୀ ୟାର୍ଡର ଏକ ବିକଳ୍ପ ସେଟ୍ ପାଇଁ କ୍ଷେତ୍ର ଖୋଲିଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ ଦେବାର କ୍ରେତାଙ୍କର କୌଣସି ବିଧିଗତ ଦାୟିତ୍। ରହିବ ନାହିଁ |

ଯେହେତୁ ଉକ୍ତ ବଜାର / ବେସରକାରୀ ୟାର୍ଡଗୁଡିକ କୌଣସି ବଜାର ଶୁଳ୍କ / ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରାଯିବ ନାହିଁ; କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ମାଣ୍ଡିରୁ ଏହି ଘରୋଇ ୟାର୍ଡକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବାଣିଜ୍ୟର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବ ବୋଲି ସେମାନେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ପାଞ୍ଚଟି, ମାଣ୍ଡି ଦ୍ଵାରା ସଂଗୃହିତ ବଜାର ଶୁଳ୍କ ଗ୍ରାମୀଣ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ, ସଡ଼କ ସଂଯୋଗ ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ ସୁବିଧା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ବେସରକାରୀ ଖେଳାଳି ଏବଂ ଫୁଡ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏଫସିଆଇ)ଦ୍ଵାରା କୌଣସି ଶୁଳ୍କ / ବଜାର ଶୁଳ୍କ ପ୍ରଦାନକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ବାଣିଜ୍ୟର ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଶେଷରେ ମାଣ୍ଡିର ଅନାବଶ୍ୟକତାକୁ ଦେଖି କୃଷକମାନଙ୍କୁ କର୍ପୋରେଟ୍ ସାର୍କଙ୍କ ଦୟାରେ ଛାଡିଦେବେ | ଛଅଟି, ନୂତନ କୃଷି ଆଇନଗୁଡିକ ସିଭିଲ କୋର୍ଟର ଅଧିକାରକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ବାଦ ଦେଇଛି, କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଏହାର ପ୍ରତିକାର ଏବଂ ବିବାଦର ସମାଧାନର କୌଣସି ସ୍ଵାଧୀନ ମାଧ୍ୟମ ନାହିଁ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article