33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ସଂସଦ ଗୃହ ସର୍ବଦା କେବଳ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଥିଲା ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା, ୧୨/୧୨,;ଡିସେମ୍ବର ୧୨, ୧୯୧୧ ରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗ୍ରାଣ୍ଡ କରୋନେସନ୍ ଡର୍ବରରେ କିଙ୍ଗ ଜର୍ଜ ଭି ଭାରତରେ ବ୍ରିଟିଶ ରାଜଧାନୀକୁ କଲିକତାରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀ, ମହାନ ସୁଲତାନ ରାଜା ଏବଂ ମୋଗଲମାନଙ୍କ ସହର ବ୍ରିଟିଶ ଭାରତର ନୂତନ ରାଜଧାନୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଥିଲା। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲା | ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ଆସନ କିପରି ପଥରରେ ଗର୍ଭଧାରଣ ହେଲା? ବ୍ରିଟିଶ ଦିଲ୍ଲୀର ସ୍ଥାପତ୍ୟ କ’ଣ ଦେଖାଯାଉଥିଲା? ଏହାର ଅବସ୍ଥାନ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଆଦର୍ଶ ସାଇଟ୍ କ’ଣ ହେବ? ଜମି କିପରି ଅଧିଗ୍ରହଣ ହେବ? ଏକାଧିକ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଟ୍ଟାଳିକା କିପରି ସମତୁଲ ହେବା ଉଚିତ୍? ସପ୍ତାହ ଏବଂ ମାସ ବିତର୍କ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ସଠିକ୍ ରୂପ ଏବଂ ଅନୁଭବ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଯିବ |

ତଥାପି ୧୯୧୧ ର ଦୁର୍ଗରେ, ରାଜା ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି: “ମୋର ଇଚ୍ଛା ଯେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ସର୍ବସାଧାରଣ ଅଟ୍ଟାଳିକାର ଯୋଜନା ଏବଂ ପରିକଳ୍ପନାକୁ ସର୍ବ ବୃହତ ବିଚାର ଏବଂ ଯତ୍ନ ସହକାରେ ବିଚାର କରାଯିବ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ନୂତନ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏତ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହୋଇପାରେ। ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟ ସହର ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ହୁଅ। ” ବ୍ରିଟିଶ ରାଜଧାନୀର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଭାରତରେ ଉପନିବେଶ ଇତିହାସର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଆସିଥିଲା ​​| ୧୯୦୫ ମସିହାରେ ବଙ୍ଗଳାକୁ ବିଭାଜନ କରିବା ପାଇଁ ଭିକେରୋ ଲର୍ଡ କରଜନଙ୍କ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଏହା ପରେ ହୋଇଥିବା ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା।

କଲିକତାର ଅସହଜ ରାଜନୈତିକ ବାତାବରଣରୁ ସରକାରଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ସକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ, ଯାହାକି ଲର୍ଡ କରଞ୍ଜନ୍ଙ୍କ ୧୯୦୫ ମସିହାରେ ବଙ୍ଗଳା ବିଭାଜନ ପରଠାରୁ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ଭାବନାର କ୍ରମାଗତ ତଥା ହିଂସାତ୍ମକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଥିଲା, ଐତିହାସିକ ଥୋମାସ୍ ଆର ମେଟକାଲଫ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଟେରେଫର୍, ଦିଲ୍ଲୀ ଯିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ସହ ଏକ ନୂତନ ମିଳିତତାର ପ୍ରତୀକ ଥିଲା ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସହରର ଐତିହାସିକ ସଙ୍ଗଠନ ଥିଲା | ଐତିହାସିକ ସ୍ଵାପଲିଡଲ୍ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ‘କନ୍ନାଟ୍’ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଥିଲା ଯାହା ପ୍ରଦେଶରେ କ୍ଷମତାର ଏକ ବୃହତ ବିଘ୍ନ ଦେଖିଥିଲା ​​ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାରତୀୟ ଆବଶ୍ୟକତା ପ୍ରତି ଅଧିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ହୋଇଥଲା। ସ୍ଥାନ ଏବଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ତିଆରି ପୂର୍ବ ଭାରତର ସାମ୍ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ | ତ୍ରୟୋଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତିର ରାଜଧାନୀ ଭାବରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସୁଲତାନ ଏବଂ ମୋଗଲ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ କିଛି ଇଣ୍ଟରଗ୍ରେନମ୍ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଥିଲା। ”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article