30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ରଜନୀକାନ୍ତ କିମ୍ବା କମଲ ହାସନ – ଆପଣ କାହାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି?

Must read

ମୁମ୍ବାଇ,ତା୧୨/୧୨, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦୨୦ ହୁଏତ ଏକ କଠିନ ବର୍ଷ ହୋଇପାରେ | କିନ୍ତୁ, ସୁପରଷ୍ଟାର ରଜନୀକାନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବର୍ଷ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଅଟେ, ଯିଏ ଆଜି ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସ | ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ସେ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ୪୫ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ଏବଂ ଶେଷରେ ସେ ତାଙ୍କର ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ତଥା ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ରାଜନୈତିକ ଅବନତି ନେଇଥିଲେ | ରଜନୀକାନ୍ତ ଆଗାମୀ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନିଜ ଟୋପି ରିଙ୍ଗରେ ପକାଇବା ସହିତ ଲାଗୁଛି ଯେ ତାମିଲନାଡୁର ଲୋକମାନେ ପୁଣି ଥରେ ଏକ କଠିନ ପ୍ରଶ୍ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିନେମା ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ରହିଯାଇଛି: ରଜନୀକାନ୍ତ ପୁଦିକୁମା? କମଲ ହାସନ ପୁଡିକୁମା? (ଆପଣ ରଜନୀ କିମ୍ବା କମଲଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି କି?) ଦଶନ୍ଧି ଧରି ରଜନୀକାନ୍ତ ଏବଂ କମଲ ହାସନ ତାମିଲ ସିନେମାର ଶୀର୍ଷ ତାରକା ଭାବରେ ବିପରୀତ ପଦବୀରେ ରହିଆସିଛନ୍ତି। ରଜନୀକାନ୍ତ ଶୈଳୀକୁ ପଦାର୍ଥକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବାବେଳେ କମଲ ଶୈଳୀଉପରେ ପଦାର୍ଥ ବାଛିଥିଲେ।

ଏବଂ ସେମାନେ ଦୁହେଁ ତାମିଲ ସିନେମାକୁ ରାଜ୍ୟ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ନୂଆ ବଜାର ଖୋଲିଥିଲେ। ରଜନୀକାନ୍ତ ତାମିଲ ମେଲୋଡ୍ରାମାକୁ ଜାପାନୀ ପ୍ରେମରେ ପକାଇଥିବା ବେଳେ କମଲ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବିତରଣ କରିଥିଲେ ଯାହା ଓସ୍କାର ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲା (ସାତୋଟି କମଲ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଭାରତର ଓସ୍କାରରେ ଦାଖଲ ହୋଇଛି)। କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଥିଲା: ଉଭୟ ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ପ୍ରଚାର କରିବା ପାଇଁ ସିନେମାର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ | ଅବଶ୍ୟ, ସେମାନେ କିପରି ନିଜ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡିକୁ ସମାଧାନ କଲେ ସେଥିରେ ଏକ ବଡ଼ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଥିଲା | ରଜନୀକାନ୍ତଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଅଭିଳାଷକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବା ଆରମ୍ଭରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପି ଭାସୁଙ୍କ ପାନକକରନ୍ (୧୯୯୦) ରୁ ଜାଣିହେବ | ଏହା ଏକ ସରଳ ସଂଳାପ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, “ନାନ୍ ନେନାଚା ଥାଲାଇଭାନ୍ ଏଡାଥୁକୁ ରୋମ୍ବା ସୁଲାବାମା ଭାରା ମୁଦିୟମ୍ |” (ମୁଁ ଚାହିଁଲେ ଅତି ସହଜରେ ଜଣେ ନେତା ହୋଇପାରେ) | ଏବଂ ରଜନୀକାନ୍ତ କେବଳ ନିଜର ଦୃଢ ରାଜନୈତିକ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ଅଧିକ ସାହସିକ ହୋଇଥିଲେ।

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଭାଲୀ, ଯାହା ସେ ୧୯୯୩ ରେ ଲେଖିଥିଲେ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିଲେ। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସେ ଜ୍ଞାନର ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଶବ୍ଦ ସହିତ ମଦ୍ୟପାନ କରିଥିଲେ। ଏହାର ନମୁନା: ଏକ ଅବିଭକ୍ତ ଭେରାଇୟା (ରଜନୀକାନ୍ତ) ଏକ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ଅଭିଯାନକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ମାଗଣା ଦ୍ରବ୍ୟ ବଣ୍ଟନ ଘଟୁଛି | ଏବଂ ଭେରାଇୟା ସ୍ନାପ୍: “ ”ବୋଧହୁଏ, ଏହା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଯେଉଁଥିରେ ରଜନୀକାନ୍ତ ପ୍ରକୃତ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ନିମ୍ନଲିଖିତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ, ଏହା ନିଜ ବିଷୟରେ ହୋଇଗଲା | “ସେ କରିବେ କି? ସେ ନୁହେଁ କି? ” ପ୍ରଶ୍ନ, ଏବଂ ରଜନୀକାନ୍ତ ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କୁ ସେହି ଉତ୍ସାହ ଏବଂ କୌତୁହଳର ଶୋଷଣ କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ | ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର, ସେ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିକୁ ଡ଼ତୋଫାନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ସମୟ ଥିଲା। ସେ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରି ନେଥିକ୍କୁ ଏନ୍ନା କୁଲିୟା ଭେଚର୍ଚାନ୍, ଇନିକ୍କୁ ନାଡିଗାନ୍ ଆକିର୍କାନ୍, ନାଲାଇକ୍କୁ… (ଗତକାଲି ସେ ମୋତେ କୁଲି କରିଥିଲେ। ସେ ମୋତେ ଆଜି ଅଭିନେତା କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତାକାଲି…) ଉଜାଇପାଲିରେ (୧୯୯୩) | ଏବଂ ସେ ସେହି ଟିଜରକୁ ଅଧିକ ଧାଡ଼ି ସହିତ ଅନୁସରଣ କଲେ:\ଆନା ଭାରା ଭେଣ୍ଡିଆ ନେରାଥୁଲା ସଠିକ୍-ଏକ ଭାରୁଭେନ୍ | ” (ମୁଁ କେବେ କିମ୍ବା କିପରି ପହଞ୍ଚିବି କେହି କହିପାରିବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସମୟ ଠିକ୍ ହେବ, ମୁଁ ସେଠାରେ ରହିବି।)

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article