33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

୧,୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଯାନର ନୂତନ କନଭେନଜ ପଞ୍ଜାବରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାଏ ।

Must read

ପଞ୍ଜାବ,ତା,୧୨/୧୨, ସାତଟି ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ଗାଁରୁ ପ୍ରାୟ ୧୩୦୦ ଟ୍ରାକ୍ଟର-ଟ୍ରଲି ସମେତ ୧,୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଯାନ। ପଞ୍ଜାବରୁ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କ ଏକ ନୂଆ କନଭେନର ଆକାର ଯାହା ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, ଯାହା କେନ୍ଦ୍ରର ଚାଷ ଆଇନ ବିରୋଧରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିବାଦ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶେଷରୁ ରେଳ ଅବରୋଧ। କେଏମଏସସି ନେତାମାନେ ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ୧୦୦ ଟି ଟ୍ରାକ୍ଟର-ଟ୍ରଲରରେ କୁଣ୍ଡଲି ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବିକ୍ଷୋଭ କାରୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ବଦଳାଇବ। ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଏକ ବିରାଟ ସମାବେଶ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆମେ ପାଇବୁ ଏକ ଉପାୟ ଯଦି ଆମେ ସ୍ଥାନ ପାଇବୁ ନାହିଁ, ଆମେ ଯେଉଁଠାରେ ପାରିବୁ ବନ୍ଦ କରିବୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୁଣ୍ଡଲିରେ ଆମର ଏକ ମଞ୍ଚ ଅଛି | ସେଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆମେ ବଦଳାଇବୁ, ଯେଉଁମାନେ ଘରକୁ ଫେରିବେ, ”କେଟିଏମ୍ସିର ସଭାପତି ସତ୍ୟନମ୍ ସିଂ ପନ୍ନୁ କହିଛନ୍ତି। ପରସ୍ପର ସହ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରି ସେମାନେ ରାତି ପ୍ରାୟ ୫ ଟା ସମୟରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୧ ରେ ଲୁଧିଆନାର ଡୋରା ଠାରେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ |

ସେମାନେ ଛୋଟ ଦଳରେ ଆଗକୁ ବଞ୍ଚିବେ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ରାଜପଥ ଯାତାୟାତ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଗୁରୁଦାସ ପୁରର ପିଡି ଗାଁର ପନ୍ନୁ କହିଛନ୍ତି। କେଏମ ଏସସି ନେତାମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କନଭରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର-ଟ୍ରଲିରେ ପ୍ରାୟ ୩୦,୦୦୦ ବିକ୍ଷୋଭ କାରୀ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୧୦୦୦ କାରରେ ଅଛନ୍ତି। ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ବିକ୍ଷୋଭକାରୀ ତଥା ଗାଡି ଗଣନା କରୁ ନାହାଁନ୍ତି। ଫେରେଜେ ପୁରର ତାଲୱାଣ୍ଡି ନେପାଳ ଗାଁର ସାନ୍ଧୁ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ରାସନ, କ୍ୱିଲଟ୍, ପୋଷାକ, ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର, ବାଲ୍ଟି ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ଯାଉଛୁ। ପନ୍ନୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ହରିୟାଣାର ଶାହାବାଦ ମାର୍କଣ୍ଡା ଠାରେ ଏହି କନଭେନ ଅଟକି ରହିବ। “ଏହି ଯାତ୍ରା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଟକି ନାହିଁ। ଜୁନ୍-ଜୁଲାଇରେ କେନ୍ଦ୍ର ଆମ କଥା ଶୁଣିବା ଉଚିତ୍ | ଅବ ଦିଲ୍ଲୀ ଦୁର ନାହିନ୍ (ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀ ଦୂର ନୁହେଁ) ବୋଲି ପନ୍ନୁ କହିଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ କନଭେନର ଅନେକ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କଲା, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ “ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଜମିରୁ ଦୂରରେ ରଖିବା ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ” ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ।

କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମୋ ବାପାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମୋର ଦୁଇ ଭାଇ ସେମାନଙ୍କ ଜମିରେ ଚାଷ କରିଥିଲେ। ଚାଷ ନିୟମ ଆମ ପାଇଁ ଏକ ମୃତ୍ୟୁ ୱାରେଣ୍ଟ | ଯଦି ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଚାଷ ଶେଷରେ ମୋତେ ସେମାନଙ୍କ ଜମିରେ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀରେ ପରିଣତ କରେ? ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମୋର ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ଫେରେଜେପୁରର କାଚର ଭାନା ଗାଁର ୩୧ ବର୍ଷିୟ ଅମନଦୀପ ସିଂ କହିଛନ୍ତି। ଯଦି ଏହି କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ମୋର ହୋଇ ରହିବ ନାହିଁ? ମୋତେ ଏବଂ ମୋର ଭବିଷ୍ୟତ ପିଢୀପାଇଁ ଲଢି ବାକୁ ପଡିବ | କ୍ଷେତଗୁଡିକ ଆମର ମାତା | ଚାଷୀଙ୍କ ଜମି ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲପାଇବା ଅଛି | ଏହି ଆଇନଗୁଡିକ ଭଲ ନୁହେଁ ବୋଲି ଫେରେଜେପୁରର ଲାଲଚିଆନ୍ ଗାଁର ଧରାମ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ କହିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ୍ ନିୟୋଜନ ସର୍ବନିମ୍ନ ଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଚାଷୀଙ୍କ ଗତିବିଧିକୁ ରୋକିବେ ନାହିଁ। “ଆମେ ଟ୍ରାକ୍ଟରର ଗତିବିଧି ଉପରେ କୌଣସି ଯାଞ୍ଚ କରୁନାହୁଁ। ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ ଦେଶର ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଲୋକଙ୍କ ମୁକ୍ତ ଚଳାଚଳକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ ବୋଲି ଲୁଧିଆନାର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। “ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରାକ୍ଟରର ଗତିବିଧି ନିତିଦିନିଆ। ଅନେକ ଲୋକ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ମଧ୍ୟ ଫେରି ଆସନ୍ତି ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article