27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ ସମିତିର ସହାୟତାରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଯତ୍ନ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଥାଏ ।

Must read

ନୂଆଦିଲୀ,ତା,୧୨/୧୨, ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ତାଙ୍କୁ ମାଡ ଦିଆଯିବା ପରେ ଚିତ୍କାର କରୁଥିବା ଜଣେ ବାଳକ ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆଗ୍ରା ସହରରେ ପୋଲିସକୁ ସତର୍କ କରାଇ ଦେଇଥିବା ଜଣେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲା। ଅଧିକାରୀମାନେ ବେଆଇନ ଜୋତା କାରଖାନାର ଫାଟକରେ ଏକ ପ୍ୟାଡ୍ଲକ୍ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ବାଳକ କାମ କରୁଥିଲା ଏବଂ ୧୦-୧୭ ବର୍ଷ ବୟସର ଏକ ଡଜନ ପିଲାଙ୍କୁ ପାଇଥିଲା। ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ଭାରତର ଏକ ପୀଢିର ଭବିଷ୍ୟତ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଦଶନ୍ଧିର ଅଗ୍ରଗତିକୁ ଦୂର କରନ୍ତୁ | ଭାରତର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଭିତରକୁ ଠେଲି ଦେଇ ଶସ୍ତା ଶ୍ରମ ପାଇଁ ଗ୍ରାମରୁ ସହରକୁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କାରବାରକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା। ଏହି ମହାମାରୀ ଶିଶୁ ବିରୋଧୀ ଶ୍ରମ ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି, କମ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ମାନବ ଚାଲାଣକାରୀଙ୍କ କମ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ। ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିବା ଶିଶୁ ଅଧିକାର ଗୋଷ୍ଠୀର ବଚ୍ଚନ ବାଚାଓ ଆଣ୍ଡୋଲାନର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଧନଞ୍ଜୟ ଟିଙ୍ଗାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଘଟଣା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଯାଇ ନଥିଲା। “

ଏହି ପିଲାମାନେ ଦିନକୁ ୧୪-୧୬ ଘଣ୍ଟା କାମ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ସେମାନେ କାମ କରିବାକୁ ମନା କରନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ମାଡ ଦିଆଯାଏ | ଗୋଟିଏ ମାଡ ଗ୍ରୁପ୍‌କୁ ପଠାଇଥାଏ, ଯାହା ମାଲିକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ ବୋଲି ଟିଙ୍ଗାଲ କହିଛନ୍ତି। ଟିଙ୍ଗାଲଙ୍କ ସଂଗଠନ ଏପ୍ରିଲରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଅତି କମରେ ୧,୧୯୭ ପିଲାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ଅବଧିରେ ଏହା ୬୧୩ କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ​​| ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଦୁଖ ଖରେ ପୀଡିତ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ହେଲ୍ପଲାଇନ, ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ୧୯୨,୦୦୦ଦୁଖ କଲ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ମାମଲା ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା | ୨୦୧୯ ର ସମାନ ଅବଧିରେ ଏହା ୧୭୦.,୦୦୦ ଏହିପରି କଲ୍ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲା ​​| ଆଗ୍ରାର ବେଆଇନ ଜୋତା କାରଖାନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ୧୩ ବର୍ଷର ବାଳକକୁ ନାମ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ କାରଣ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ତଥା କାରବାରର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମକୁ ଭାରତୀୟ ଆଇନ ବାରଣ କରିଛି। ସେ ଦିନକୁ ୧୨-୧୪ ଘଣ୍ଟା କାମ କରୁଥିଲେ, ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲାବେଳେ ଏକ ଛୋଟ ଛୋଟ କୋଠରୀରେ ଆଲୁଅ ସହିତ ଜୋତାର ରବର ସୋଲକୁ ସଂଲଗ୍ନ କରୁଥିଲା |

ତାଙ୍କୁ ଆଗ୍ରାରୁ ପ୍ରାୟ ୪୬୦ କିଲୋମିଟର (୨୮୫ ମାଇଲ) ଦୂରରେ ଥିବା ଭାରତର ହୃଦୟ ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ବାହରାଇଚକୁ ଘରକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ ସମିତିର ସହାୟତାରେ ଏକ ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଯାହାକି ଆବଶ୍ୟକ ପିଲାମାନଙ୍କ ଯତ୍ନ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତା ତାଙ୍କର ଚାରି ପିଲାଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ବେଳେ ବାଳକ କାମକୁ ଫେରିଗଲା, ଏଥର ତାଙ୍କ ଗାଁର ଏକ ଚାଷ ଜମିରେ। ଭାରତରେ, ୧୪ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାରିବାରିକ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଚାଷ ବ୍ୟତୀତ କାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ | ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥାନ, ଇଟାଭାଟି ଏବଂ ରାସାୟନିକ କାରଖାନା ପରି ବିପଜ୍ଜନକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବାରଣ କରାଯାଇଛି | ଶିଶୁ ଶ୍ରମକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଦେଶ ଗୁରୁତର ଲାଭ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ୟୁନିସେଫ ଅନୁଯାୟୀ ୧୦ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ଶିଶୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସେବାରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ମହାମାରୀର ଉଚ୍ଚତାରେ ୯.୫ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରି ୧୩୮,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୧୩ ବର୍ଷର ପିତା ସୁଖାଇ ରାମ, ଭାରତର କ୍ଷମାହୀନ ଜାତି ପ୍ରଣାଳୀର ନିମ୍ନ ଭାଗରୁ ଭୂମିହୀନ କୃଷକ, ଚାକିରୀହୀନ ଏବଂ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ।

ଦିନେ ସେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଯିଏ ରାମଙ୍କ ପୁଅକୁ ମାସକୁ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଡଲାର ଚାକିରି ଦେବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ। ପରିଶେଷରେ, ବାଳକଟି ଉଦ୍ଧାର ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସେଠାରେ କାମ କରିଥିବା ଦୁଇମାସ ପାଇଁ ପରିବାରକୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ମାସର ଦରମା ମିଳିଥିଲା ​​| ରାମ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ସେହି ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ବିଚଳିତ ହୋଇ ମୋ ପୁଅକୁ ସହରକୁ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲି। ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିବାର ଶିଶୁ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଜାଣିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶିଶୁ ଅଧିକାର କର୍ମୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରତାପ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କେତେକ ଗ୍ରାମରେ ବେପାରୀମାନେ ୬୮ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ମହାମାରୀ ବନ୍ଦ ସମୟରେ ଗରିବ ପରିବାରକୁ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଅର୍ଜନ କରି ସେମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବଡ଼ ସହରରେ ଚାକିରି ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ | ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ଯେହେତୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଜାଣିଥିଲେ, ସେମାନେ ରାଜି ହେଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ପଠାଇଲେ।

ଅନେକ ମାସ ମାସ ଧରି ଫେରି ନଥିଲେ ଏବଂ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏବଂ ଅଣ-ଲାଭକାରୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ଧାର ହେବା ପରେ ହିଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଘରକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା | କିଛି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିନାହିଁ | ଜୁଲାଇରେ, ଭାରତର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶିଶୁ ଶ୍ରମର ପୁନ ଉଦ୍ଧାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏହାର ସଂଗ୍ରାମକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ମାନବ ଚାଲାଣ ୟୁନିଟ୍ ଗଠନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଥିଲା। ଅନେକ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟ ସେହି ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଶିଶୁ ଅଧିକାର କର୍ମୀ ଅଜିତ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିନ୍ଦନୀୟ। ମହାମାରୀ ହେତୁ ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରାଥମିକ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିଛି, ଯାହା ୨୦୦ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ପିଲାଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହିତ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ପରିବାରକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପରିବାରର ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଛିଯାହା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ କିମ୍ବା ଲାପଟପ୍ ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article