35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ରେଳ ଟ୍ରାକ୍ ଅବରୋଧ କରିବାକୁ ଚାଷୀମାନେ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି ।

Must read

ହରିୟଣା,ତା,୧୧/୧୨; କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧ ଲାଇଭ ଅପଡେଟ୍ ଚାଲୁଥିବା କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧ ଦିନ ୧୫ ରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବାରୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ କୃଷକମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରି ରେଳ ଟ୍ରାକ୍ ଅବରୋଧ କରି ବିରୋଧକୁ ଆହୁରି ଜୋରଦାର କରିବେ ବୋଲି ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି। ସିଙ୍ଗୁ ସୀମାରେ କୃଷକ ନେତା ବୁଟା ସିଂଙ୍କୁ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଆମର ଦାବି ପୂରଣ ନହୁଏ ତେବେ ଆମେ ରେଳ ଟ୍ରାକ୍ ଅବରୋଧ କରିବୁ। ଆମେ ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରିବୁ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଘୋଷଣା କରିବୁ। ”

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଟୋମର ସଂଘର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବିଚାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଅଧିକ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଟୋମର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି, “ନୂତନ ଆଇନରେ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଖୋଲା ମନରେ ବିଚାର କରିବାକୁ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ୨୦ ପୃଷ୍ଠାର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ “ଅସ୍ପଷ୍ଟ” ବୋଲି ବୁଧବାର କୃଷକ ସଂଗଠନ ଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ତିନୋଟି ଚାଷ ଆଇନ ରଦ୍ଦ କରାଯାଉ ବୋଲି ଦାବିରେ ସ୍ଥିର ଥିବା କୃଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଧାର କରି ସରକାରଙ୍କ ସହ କୌଣସି ଆଲୋଚନା ହେବ।

ଡିସେମ୍ବର ୧୪ ରେ, କୃଷକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ନେତା, ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ବାସଭବନ ଘେରାଉ ହେବ ଏବଂ ଦେଶର ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଧର୍ମଘଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଦକ୍ଷିଣ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିରୋଧ ଜାରି ରହିବ। ଏହାର ପ୍ରସ୍ତାବରେ କେନ୍ଦ୍ର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ (ଏମଏସପି) ଆଧାରିତ କ୍ରୟ ଜାରି ରଖିବା ଏବଂ ବିଦ୍ୟମାନ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ବଜାର କମିଟି (ଏପିଏମସି) ମାଣ୍ଡି ଭିତରେ ତଥା ବାହାରେ କାରବାରରେ ସମାନତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ସହିତ ଏକ ଲିଖିତ ନିଶ୍ଚିତତା ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ୧୩ କୃଷକ ନେତା କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ଭେଟିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article