27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବିବାଦୀୟ ନୂତନ ଗୌ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ।

Must read

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ:ତା,୧୧/୧୨ ; କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବିବାଦୀୟ ନୂତନ ଗୌ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ – ଯାହା ୧୯୬୪ ରୁ ଆଇନ ବଦଳାଇଥିଲା ଯାହା ଗା ମାନଙ୍କୁ ବଧ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ବାରଣ କରିଥିଲା ​​- ଉଭୟ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଏହାକୁ ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍ କରାଯାଇଛି ଯାହାକୁ ଅନେକେ “ଅଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ” ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି। ଏହି ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ “ଗୋରୁ” କୁ ୧୩ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଗାଇ ବାଛୁରୀ, ଷଣ୍ ,ଏବଂ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ବୁଫାଲୋକୁ ପରିଭାଷିତ କରେ | “ଗୋମାଂସ” କୁ ଯେ କୌଣସି ରୂପରେ ଗୋରୁମାନଙ୍କର ମାଂସ ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଛି | ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନି ବର୍ଷରୁ ସାତ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲଦଣ୍ଡ ଏବଂ, ୫୦,୦୦୦ ରୁ ₹ ୫ ଲକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜୋରିମାନା |

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୋଷରେ ₹ ୧୦ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋରିମାନା ଏବଂ ସାତ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲଦଣ୍ଡ ହୋଇପାରେ। ବଧ ପାଇଁ ଗୋରୁ ବିକ୍ରୟ ଏବଂ ପରିବହନ (ରାଜ୍ୟ ତଥା ଏହାର ସୀମା ପାର୍ଶ୍ୱରେ) ମଧ୍ୟ ନିଷେଧ ଅନେକେ ଏହି ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ମାଲିକ ଏନଡିଟିଭିକୁ କହିଛନ୍ତି, “ମୁସଲମାନ ମାନେ ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ କୌଣସି ସରକାରଙ୍କୁ ମଦ୍ୟପାନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିନାହାଁନ୍ତି। “ସେହି ପଶୁମାନେ କ୍ଷୀର ଦେବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁ କୃଷକମାନଙ୍କର ବୁଫାଲ ଅଛି ସେମାନେ ବଜାରରେ ବିକ୍ରୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ – ସେମାନଙ୍କ ସହିତ କ’ଣ ହେବ?” ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ମାଲିକ ପଚାରିଲେ।

ଶାସକ ବିଜେପି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ପାଇଁ କରିଥିବା ଯୋଜନାକୁ କେବେ ଲୁଚାଇ ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟର ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ଏସ୍ ଇଶ୍ୱରପ୍ପା ଏନଡିଟିଭିକୁ କହିଛନ୍ତି: “ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପି ସରକାର ସେଠାରେ ଥିଲେ ଏବଂ ଗୌ ବଧକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ଏହାକୁ ବାତିଲ କରି ଗୌ ହତ୍ୟାକୁ ସମ୍ଭବ କରିପାରିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ଜୀବନ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଗୌ ମାନଙ୍କୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଛି। ହୃଦୟଙ୍ଗମ ହୋଇଛି। ” ଏହି ନୂତନ ବିଲ୍ କୃଷକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ଯେ ଚଳିତ ମାସ ଶେଷରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଗୋମାଂସ ଏବଂ ଏହାର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ବିଜେପି ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ପୋଲାରାଇଜ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article