27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

କୋଭିଡ -୧୯ କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିବେ ନାହିଁ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,;୧୧/୧୨; ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସରେ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଶୀର୍ଷକ ଆଜି କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟିରେ ଯାହା ସବୁ ଭୁଲ୍ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହାର ବର୍ତ୍ତମାନର ନେତୃତ୍ୱରେ ଦଳ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କିମ୍ବା ବିଶ୍ୱସନୀୟ ବିକଳ୍ପ ଉପସ୍ଥାପନ କରିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସାରାଂଶ ଦେଇଛି। ହେଡଲାଇନରେ ଲେଖାଥିଲା: କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧ, କୋଭିଡ -୧୯ କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିବେ ନାହିଁ। ଏହି ସାର୍ବଜନୀନ ଘୋଷଣାରେ ଅସାରତା ଏବଂ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ଚମତ୍କାର ଥିଲା, ଯଦି ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଚରିତ୍ରବାନ | ଗାନ୍ଧୀମାନେ ଭାବନ୍ତି କି ସେମାନେ ରୟାଲଟି ସହିତ ସମାନ, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କର ଜନ୍ମଦିନdଇଲ୍ଲୀପାର୍ଟି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏକୁ ବାତିଲ କରିବା ସେମାନଙ୍କ ଦୂଖ ବିଷୟ ସହିତ ପରିଚୟର ଚିହ୍ନ ହୋଇଯାଏ? ଏହି ତଥ୍ୟଗୁଡିକୁ ବିଚାର କରନ୍ତୁ | ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ତିନିଜଣ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ମୋଦୀ, ଶାହା ଏବଂ ନାଡା। ସେମାନେ ପରସ୍ପର ସହିତ ଜଡିତ ନୁହଁନ୍ତି | ସେମାନେ ବଡ ହୋଇ ତିନୋଟି ଭିନ୍ନ ପରିବାରରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ | କାହାର ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ନଥିଲେ ଯିଏ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ଥିଲେ। ବୃତ୍ତିଗତ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମୋଦୀ, ଶାହା ଏବଂ ନାଡା ସମସ୍ତେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ |

ସେମାନେ ନିଜ ଉଦ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା କେଉଁଠାରେ ଅଛନ୍ତି ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି | କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ତିନିଜଣ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ଗାନ୍ଧୀ, ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଗାନ୍ଧୀ। ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ସମାନ ପରମାଣୁ ପରିବାରର ଏକ ଅଂଶ – ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଜଣଙ୍କର ମାତା | ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନର ଅଧିକାଂଶ ବା ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ସମାନ ଛାତ ତଳେ ରହିଆସିଛନ୍ତି | ସମସ୍ତେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ଜଣେ କ୍ଷମତାଶାଳୀ ପଦବୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା | (ମାତା ଗତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଭାବରେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ, ପିଲାମାନେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଆସିଥିଲେ କାରଣ ଉଭୟ ପିତାମାତା ପାର୍ଟି ସଭାପତି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ)। ବୃତ୍ତିଗତ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗାନ୍ଧୀ, ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଗାନ୍ଧୀ ସମସ୍ତଙ୍କର ଅଧିକାର ଏବଂ ଅଧିକାର ପାଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ଉପନାମ ହେତୁ ସେମାନେ ଯେଉଁଠାରେ ଅଛନ୍ତି |

ମୋଦୀ, ଶାହା ଏବଂ ନାଡା ହିନ୍ଦୁତ୍ୱର ଏକ ଅଂଶୀଦାର ରାଜନୈତ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା ଦ୍ୱାରା ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କର ଦଳ ଏବଂ ଆଦର୍ଶ ପ୍ରତି ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କିମ୍ବା ପାରିବାରିକ ଆଗ୍ରହକୁ ଅତିକ୍ରମ କରେ | ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ଆନିମେସନ୍ କରେ, ଯେପରି ଶକ୍ତି ଜିତିବା ଏବଂ ଏକୀଭୂତ ହୁଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା କେବଳ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଚାଲୁଥିବା ଏକ ocratic ଶ୍ୱରୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣକୁ ସକ୍ଷମ କରାଏ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଗାନ୍ଧୀ, ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ରାଜନ ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିଅରକୁ ଏକତ୍ର କରୁଥିବା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସାଧାରଣ ଆଦର୍ଶ ସୂତ୍ର ଦେଖିବା କଷ୍ଟକର। ସୋନିଆ ଏବଂ ରାହୁଲ ଦିନେ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ବୋଲି ଦାବି କରନ୍ତି ଏବଂ ପରଦିନ ନରମ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି। ସେମାନେ ଦିନେ ଅତୀତର କଂଗ୍ରେସ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ମୁକ୍ତ ବଜାର ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଶ୍ରେୟ ନିଅନ୍ତି କିନ୍ତୁ ପରଦିନ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିନ୍ଦା କରନ୍ତି। ରାଜନୀତିରେ ତାଙ୍କର ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ମନ୍ତ୍ରରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରମୁଖ ନୀତି ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ନିଜର ମତ ପ୍ରକାଶ କରିନାହାଁନ୍ତି। ବୋଧହୁଏ ଯାହା ପରିବାରକୁ ଏକତ୍ର କରେ ତାହା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ସହଭାଗୀ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି (ଏବଂ ନିଜେ ଭାରତ) ଚଳାଇବାକୁ ସେମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱରୀୟ ଅଧିକାର ଅଛି |

ବିଜେପିର ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ୱ କଂଗ୍ରେସର ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ୱଠାରୁ ତିନୋଟି ମୌଳିକ ଉପାୟରେ ଭିନ୍ନ। ପ୍ରଥମେ, ସେମାନେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ | ଦ୍ୱିତୀୟତ ପାରିବାରିକ ଅଧିକାରଠାରୁ ଅଧିକ ସେମାନଙ୍କର ଏକ ଧାରଣା ଅଛି ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ କରିଥାଏ | ତୃତୀୟ, ସେମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି | ବିହାରରେ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଛୁଟି ନେବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଜନତା ଦଳର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା କହିଥିଲେ ଯେ ଏଠାରେ ନିର୍ବାଚନ ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରିୟଙ୍କା-ଜି’ରେ ପିକନିକ୍ କରୁଛନ୍ତି। ଶିମଲାରେ ଘର। ଦଳ ସେପରି ଚାଲିଛି କି? କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି କିପରି ଚାଲିଛି ତାହା ବିଜେପିକୁ ଲାଭ ଦେଉଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇପାରେ। ସମ୍ପ୍ରତି କଂଗ୍ରେସର ଜଣେ ପୁରୁଣା ସହଯୋଗୀ ଏନସିପିର ଶରଦ ପାୱାର ମଧ୍ୟ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ପାଇଁ କ୍ଷମତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଏନଡିଏ ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିବା ପରେ ତାଙ୍କ ସଫଳତା ଉପରେ ବିଶ୍ରାମ ନେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେପି ନାଡା ତୁରନ୍ତ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଦୁର୍ବଳ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦଳକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଶହେ ଦିନିଆ ଯାତ୍ରା କରିବେ।

ସେ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ଉତ୍ତର ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ବିଜେପିର ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ପୂର୍ବରେ ଏହାର ପାଦ ଚିହ୍ନ ବଞ୍ଚ ାଇବାକୁ ପଡିବ। ଅବଶ୍ୟ, ବିଜୟ ନାଡଡାଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ଯିବାକୁ ଏବଂ ଆହୁରି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିବାବେଳେ ପରାଜୟ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ ଆଶ୍ରୟ ନେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ କେବଳ ରାଜନ ନୈତିକଵ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଥିଏଟର ଅର୍ଥାତ୍ ଟ୍ୱିଟର | ଏହି ଲେଖକ ବର୍ତ୍ତମାନର ଅବତାରରେ କଂଗ୍ରେସର ସମାଲୋଚକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେ ବିଜେପିକୁ ଆହୁରି ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ସେ ଏକ ରାଜନ ନୈତିକ ଦଳ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ହେଉଛି ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କଂଗ୍ରେସ, ଯେଉଁ ଦଳ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ସମାନତା ନାହିଁ | ମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲା ଏବଂ ସ୍ଵାଧୀନତା ପରେ ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ତଥା ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ମୋଦୀ ଏବଂ ଶାହାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିନିଧିତ୍ Hind ହୋଇଥିବା ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ସେହି ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ଲିଭାଇବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱର ଖର୍ଚ୍ଚ କେବଳ ସାମାଜିକ ତଥା ରାଜନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୀମିତ ରହିବ ନାହିଁ। କାରଣ, ସ୍ independent ାଧୀନ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ଏବଂ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ବ୍ୟତୀତ ମୋଦୀ ସରକାର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଭୂମିରେ ଚଳାଇବା ସହିତ ବିଶ୍ India ରେ ଭାରତର ସ୍ଥିତିକୁ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ଏବଂ ତଥାପି, ଏହାର ସମସ୍ତ ବିଫଳ ବିଫଳତା ସତ୍ତ୍ୱେ, ମୋଦୀ-ଶାହା ଶାସକ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେବ, ଅନ୍ତତ lପକ୍ଷେ ଗାନ୍ଧୀମାନେ ପ୍ରିନ୍ ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article