27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ଭାରତ ୨୯,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ନୂତନ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ।

Must read

ନୁଆଦିଲୀ,ତା,୧୧/୧୨; ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୮ ଟା ଶେଷ ହୋଇଥିବା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୯,୩୯୮ ନୂତନ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିଛି | ଏହା ସହିତ ଦେଶର ମୋଟ କ୍ୟାସଲୋଡ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ୯୭.୯୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩.୬୩୩ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସକ୍ରିୟ ଥିବାବେଳେ ୯୨.୨୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ୪୧୪ ନୂତନ ସାଂଘାତିକ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧,୪୨,୧୮୬ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କେବଳ ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟ, କେରଳ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗୁରୁବାର ଦିନ ୨,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ନୂଆ ବର୍ଷ ଉତ୍ସବ ଶେଷ ହେବା ପରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଉପାନ୍ତ ସ୍ଥାନୀୟ ଟ୍ରେନ୍ ଯୋଗେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ମୁମ୍ବାଇ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର ଇକବାଲ ସିଂ ଚହଲ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି।

ପିଟିଆଇ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସହରରେ ନୂତନ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅସାମାଜିକ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଏବଂ ନୂତନ ବର୍ଷ ପାଳନ ପରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ଚାହଲ କହିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି, କେବଳ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବର୍ଗର ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଟ୍ରେନ୍ ଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି | ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଜେନା ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି।

ବୁଧବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୨,୪୬୩ ନୂତନ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲା ଏବଂ ୫୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ଯାହା ନଭେମ୍ବର ୧ ପରଠାରୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ “ବିଜୟୀ” ହେଉଛି | ଟିକା ସାମ୍ନାରେ, ଏକ କୋଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀ, ପୋଲିସ୍ ଏବଂ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ସମେତ ଦୁଇ କୋଟି ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାୟ ୨୭ କୋଟି ଲୋକ ଏବଂ ୫୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଲୋକ ସହଯୋଗୀ କୋମୋର ବିଡିଟି ସହିତ ଅଛନ୍ତି – ଏହି ତିନି ଗୋଷ୍ଠୀ ଯେଉଁମାନେ କରିବା ଉଚିତ୍ ଏକ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଏକକାଳୀନ ପ୍ରାଥମିକତା ଉପରେ ଟିକା ଦିଆଯାଉ, ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article