27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ସତୀଶ ଗଜବିୟେଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି ।

Must read

କଟକ:ତା,୧୦/୧୨; ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ସତୀଶ ଗଜ ବିୟେଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଆରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ତାଙ୍କୁ ପଦୋନ୍ନତି ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ମିଳିବ। ବର୍ତ୍ତମାନର ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଗାଲବିୟାଙ୍କ ମାଲକାନଗିରି ଏସପି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମୟରେ ମାଓବାଦୀ ବିରୋଧୀ ଯୋଜନାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପ୍ରଦାନ ନକରିବା ସହିତ ଜଡିତ। ୨୦୧୫ ମସିହାରେ, ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ସର୍ଭିସେସ୍ (ଆଚରଣ) ନିୟମ ୧୯୬୮ ର ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଗୃହ ବିଭାଗ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନୁଶାସନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଜୁଲାଇ ୭, ୨୦୦୭ ରେ ଜଣେ ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା ୩,୫୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ସୂଚନାଦାତାଙ୍କୁ ଗିରଫ ଏବଂ ବାଲାନ୍ସ ରାଶିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ୬ଜଣ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୧,୫୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରି ଗଜବିୟଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଥିଲା।

ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଅଭିଯୋଗ ପାଇବା ପରେ ଡିଜିପି (ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ) ସଞ୍ଜୀବ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଦ୍ଵାରାଏହି ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଗଜବିୟେ ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟିଭ୍ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ୍, କଟକକୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମାମଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ, ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ ବେଞ୍ଚ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ଶୁଣାଣି ପରେ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଗଜବିୟେଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚି ଆମେ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୁଳି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।”

ଗଜବିୟେ ପୁନର୍ବାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ରାଇଟ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯାହା ଆଇନଗତ ଙ୍ଗରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ, ତାହା ପ୍ରାକୃତିକ ନ୍ୟାୟର ପ୍ରତିଜ୍ ନୀତିକୁ ବ s ୍ଚିତ କରେ, ତାହା ଏକ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ଶୂନ୍ୟ ଅଟେ।” ଆଜିଠାରୁ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଚ୍ ସାଥୀଙ୍କୁ ଭିଜିଲାନ୍ସକୁ ସମସ୍ତ ପଦୋନ୍ନତି ଏବଂ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ବିରୋଧୀ ଦଳମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୦୨ ବ୍ୟାଚ୍‌ର ଓଡିଶା କ୍ୟାଡର ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଗଜବିୟେ ତିନିଟି ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତାଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ଏସପି ମାନ୍ୟତାପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହରୀ ପୋଲିସ ଏବଂ ଟ୍ରାଫିକ ଟ୍ରେନିଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଯଦିଓ ତାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ (ଆଇଜି) ପଦବୀକୁ ଉନ୍ନୀତ କରାଯାଇଥାନ୍ତା। ନିକଟରେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗ ଛାଡିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ପଦୋନ୍ନତି ମାଗିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article