27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ସ୍କୁଟର ଚଲାଇବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଆରଟିଓ ନାବାଳକଙ୍କ ଉପରେ ଟଙ୍କା ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୧୦/୧୨; ହେଲମେଟ ନ ପିନ୍ଧିବା କାରଣରୁ ସଡକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ଓଡିଶା ଦେଶରେ ଉଚ୍ଚ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ- ଓଡିଶା ପୋଲିସ ଏବଂ ସଡକ ପରିବହନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ନୂତନ ଏମଭିଏ (ମୋଟର ଯାନ ନିୟମ) ଉଲ୍ଲଂଘନ କାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ବିନା ହେଲମେଟରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ଆରଟିଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମଙ୍ଗଳବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଖଣ୍ଡଗିରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ପିଲିଅନ ଆରୋହୀଙ୍କ ଉପରେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଦେଇଛି। ୨ ଚକିଆ ଯାନର ଜଣେ ନାବାଳିକା ଉପରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ୨୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଆଦାୟ କରିଛନ୍ତି।

ନିକଟରେ, ନୂତନ ର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଉପରେ କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରି, ଯଦି ପିଲିୟନ୍ ଆରୋହୀ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବାତିଲ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ବିନା ହେଲମେଟରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​| ଯଦି ଘୁଷୁରୀ ବ୍ୟାକ ଆରୋହୀ ବିନା ହେଲମେଟରେ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି ତେବେ ପିଲିୟନ ଆରୋହୀ ଏବଂ ଆରୋହୀଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବାତିଲ ହୋଇଯିବ। ” ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି, ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଉଦାହରଣ ଯେଉଁଠାରେ ରାଜ୍ୟରେ ହେଲମେଟ ନ ପିନ୍ଧି ଆରଟିଓ ଏକ ପିଲିଅନ ଆରୋହୀଙ୍କ ଉପରେ ଜୋରିମାନା ଦେଇଛି, ଗତ ଶନିବାର ଦିନ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୯ ରେ ଓଡିଶାରେ ୧,୪୨୩ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି (ଡ୍ରାଇଭର / ଆରୋହୀ) ହେଲମେଟ ନ ପିନ୍ଧି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ। ସେହିଭଳି ଅନ୍ୟ ୭୩୩ ପିଲିଅନ୍ ଆରୋହୀ ବିନା ହେଲମେଟରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ହେଲମେଟ ବିନା ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଡ୍ରାଇଭର / ଆରୋହୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ନେଇ ଓଡିଶା ଦଶମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲାବେଳେ ପିଲିଅନ ଚାଳକଙ୍କ ପାଇଁ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଥିବା ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ୮ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗତ ବର୍ଷ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ହେଡଗାର୍ ନ ପିନ୍ଧିବା କାରଣରୁ ୩,୪୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article