30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଓଡିଶାର କଲେଜ ଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବ ବୋଲି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଆଶାବାଦୀ ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୧୦/୧୨; ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ ରେ ଓଡିଶାର କଲେଜ ଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବ ବୋଲି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଆଶାବାଦୀ । ତେବେ ରାଜ୍ୟରେ କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତି ସମେତ ସମସ୍ତ ଦିଗ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଓଡିଶା ସରକାର ଏ ବାବଦରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ଗୁରୁବାର ଦିନ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସଚିବ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି । ସାମ୍ବାଦିକ ମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ମିଶ୍ର ଏହା କହିଛନ୍ତି ଡିସେମ୍ବର ୭ ରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ନିଜ ନିଜ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଆରମ୍ଭ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ନକରିବାକୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜ ଗୁଡ଼ିକୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ । “କେବଳ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଆଧାରରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ କାରଣ ଅନେକ ଛାତ୍ର ଏହି ବିଷୟକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବୁଝିନଥିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ତେଣୁ ଏହା ବିଫଳ ପ୍ରତିଶତରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇ ପାରେ ବୋଲି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। ମିଶ୍ର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭାଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂତନ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇଛି ଯେ ଯେଉଁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକରେ ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷାର ଧାରା ଶେଷ ହୋଇଛି, ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ଆଗକୁ ବଞ୍ଚିପାରିବେ। ଏଠାରେ ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷାର କୌଣସି ଧାରଣା ନ ଥିବାରୁ ଓଡିଶା ଷ୍ଟେଟ୍ ଓପନ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା କରିପାରିବ। ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ସେମାନଙ୍କ ସନ୍ଦେହ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କେବଳ ଛାତ୍ରମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସନ୍ତି | “ତଥାପି, ପାଇଁ, ଛାତ୍ର, ଯାହାର ଶିକ୍ଷାଗତ ଅଧିବେଶନ ଜୁଲାଇ-ଅଗଷ୍ଟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା (ଏହି ବର୍ଷ) ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ସହିତ ଜାରି ରହିବ, କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କୌଣସି ପରୀକ୍ଷା ହେବ ନାହିଁ ।

କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷାଦାନର ଶାରୀରିକ ଧାରା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଅନ୍ତିମ ସେମିଷ୍ଟାର ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ | କେବଳ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆମେ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ସପକ୍ଷରେ ନାହୁଁ ବୋଲି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ବିଷୟରେ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ସବୁକିଛି ନିର୍ଭର କରେ। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଶୀଘ୍ର କଲେଜ ଗୁଡ଼ିକରେ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ ହେବ | କ୍ଲାସଗୁଡିକ ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବା ପରେ ହିଁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ” ମିଶ୍ର ଆହୁରି ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏକାଡେମିକ୍ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଦୁଇ-ତିନି ମାସ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେବ। “ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ-ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସିଲାବସ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିବ। ଯଦି କଲେଜ ଖୋଲିବାରେ ଆଉ କିଛି ବିଳମ୍ବ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ସିଲାବସ୍ ସମାପ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article