27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଟାଇଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଓଡିଶାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୧୦/୧୨; ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ ଓଡ଼ିଶାର ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି କାନଗ ଟାଇଗର ରିଜର୍ଭକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟାଇଗ୍ରେସ “ସୁନ୍ଦର” ର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ ଚୌହାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ସାମଗ୍ରିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଟାଇଗ୍ରେସକୁ ଏକ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ଚିଠିରେ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତୀୟ ଟାଇଗର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରାଧିକରଣର ଅନୁମତି ପରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର କାନହା ଟାଇଗର ରିଜର୍ଭ, ବାନ୍ଧବଗଡ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଏବଂ ପେଞ୍ଚ ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍କରେ ଟାଇଗର ସଫାରି ବିକଶିତ କରାଯାଉଛି। “ସଫାରିସ୍ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟାଇଗ୍ରେସ୍ ସୁନ୍ଦରୀଙ୍କୁ କାନହା ଟାଇଗର ରିଜର୍ଭ ସ୍ଥିତ ଗୋରେଲା କେନ୍ଦ୍ରରେ ସାମୟିକ ଭାବେ ରଖାଯିବ।

ତଥାପି ଗୋରେଲା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ବାଘ ତାଲିମ ନେଉଥିବାରୁ ପୂର୍ବ ମୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ଟାଇଗ୍ରେସ୍ ସୁନ୍ଦରଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରଖାଯିବ।” ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି ସେହି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଡିଶାର ସାଟକୋସିଆ ଏନକ୍ଲୋଜରରେ ଟାଇଗ୍ରେସର ସଠିକ୍ ଯତ୍ନ ନିଆଯିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଶ୍ରୀ ଚୌ ହାନ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଟାଇଗର “ସୁନ୍ଦରାରୀ” ସହିତ ଟାଇଗର “ମହାବୀର” ୨୦୧୮ ରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରୁ ସତକୋସିଆକୁ ଅନୁବାଦ କରାଯାଇଥିଲା।

ଆନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଟାଇଗର ଟ୍ରାନ୍ସଲୋକେସନ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଶ୍ରୀ ଚୌହାନ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଚାରିମାସ ପରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ମୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ମହାବୀର ଏକ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିବାବେଳେ ସୁନ୍ଦରୀ ଶତ୍ରୁତା କରି ସାଟକୋସିଆ ରିଜର୍ଭ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଗାମୁଣ୍ଡା ଏବଂତିନି ଗ୍ରାମରେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଓ କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। କ୍ଷେତ୍ର ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮ ରେ ଟାଇଗ୍ରେସକୁ ଶାନ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସାଟକୋସିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ମୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାଇଗୁଡା ଠାରେ ରଖାଯାଇଥିଲା |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article