27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ଓଡିଆ ଏନସାଇ କ୍ଲୋପିଡ଼ିଆ ମୁକ୍ତିଲାଭ କଲା ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୧୦/୧୨; ବିଶିଷ୍ଟ ଏନସାଇ କ୍ଲୋପିଡିଷ୍ଟ ଦୀପକ କାନୁନଗୋଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ତଥା ବିନୋଡ କାନୁନଗୋ ସେଣ୍ଟର ଫର ଏକ୍ସଲେନ୍ସ ଅଫ୍ ଓଡିଆ ଭାଷା (ଭାସା କେନ୍ଦ୍ର) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସମସାମୟିକ ଓଡିଆ ଏନସାଇ କ୍ଲୋପିଡ଼ିଆର ଦୁଇ ଖଣ୍ଡ ଭଲ୍ୟୁମ୍ ବୁଧବାର ଏଠାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସେହି ଦିନ ଭଲ୍ୟୁମ୍ ୧ ଏବଂ ୧୦ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଆଠଟି ଭଲ୍ୟୁମ୍ ଯାହା ମାନବ ଜ୍ଞାନ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବଶେଷ ସୂଚନା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ବାହାର ହୋଇଯିବ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବକ୍ତାମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜ୍ଞାନର ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପାଇଁ ଏକ ସମସାମୟିକ ଏନସାଇ କ୍ଲୋପିଡ଼ିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପକରଣ ହେଉଛି ଜନତା ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଭାଷାକୁ ସଶକ୍ତ କରେ | ଜନ୍ନାଭ୍ରିତ୍ ଏହି ଦିଗରେ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ | ଦୀପକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏନସାଇ କ୍ଲୋପିଡିଆ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ହ୍ୟାଣ୍ଡବୁକ୍ ଭାବରେ ସମ୍ପାଦକୀୟ ଭାବରେ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସ୍ୱର୍ଗତ ବିନୋଦ କାନୁନଗୋଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଲିଖିତ ତଥା ୧୯୬୦ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଓଡିଆ ଭାଷାର ପ୍ରଥମ ଏନସାଇ କ୍ଲୋପିଡ଼ିଆ ଜନ୍ନାମାଣ୍ଡାଲ ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ଦୀପକଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅଦ୍ୟତନ ହୋଇ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରୁ ବିଷୟ ଏବଂ ସୂଚନା |

ଏହି ବ୍ୟବଧାନ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଦୀପକ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୧୦-ଭଲ୍ୟୁମ୍ ଜାନଭ୍ରାଇଟ୍ ଉପରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ବୋଲି ବିନୋଡ କାନୁନଗୋଙ୍କ ପୁଅ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରର ଟ୍ରଷ୍ଟି ଡ ଆଲୋକ କାନାନୁଗୋ କହିଛନ୍ତି। ଅବଶିଷ୍ଟ ଆଠଟି ଭଲ୍ୟୁମ୍ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ସମେତ ଏନସାଇ କ୍ଲୋପିଡ଼ିଆରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୂତନ ବିଷୟକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଆ ଭାବରେ ପରିବାର ଏବଂ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜନଭ୍ରୀତର ଏକ ସେଟ୍ ଉପହାର ଦେବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏନସାଇକ୍ଲୋପିଡ଼ିଆ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାର ବହି ସେଲଫ ପାଇଁ ଏକ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଯୋଗ | ଡ ଆଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ଏକ ଏନସାଇକ୍ଲୋପିଡ଼ିଆ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିନାହାଁନ୍ତି। ଭାଷାକୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବା ସତ୍ତ୍ ଓଡିଆରେ ଭଲ ପଠନ ସାମଗ୍ରୀର ଅଭାବ ରହିଛି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ସେ ଜାନଭ୍ରିତଙ୍କ ସହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡ଼ିଶା, ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତଥା ବିଶ୍ଵ ରେ ଓଡିଆର ଜ୍ଞାନ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଆ ଭାଷା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ସଙ୍କଟ ଆଡକୁ ଚାହିଁ ରହିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଓଡିଆ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଅର୍ଦ୍ଧେକ ଆଜି ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ନୂତନ ତଥା ଉଦୀୟମାନ ବିଷୟ ଉପରେ ଭଲ ପଠନୀୟ ଓଡିଆ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଖୋଜନ୍ତି, ତେବେ ସେଠାରେ ଅନେକ ନାହିଁ”, ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂଶୋଧିତ ସଂସ୍କରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇନାହିଁ। ଗତ ଆଠ ଦଶନ୍ଧିରେ ଓଡିଆ ଅଭିଧାନର |୧୯୩୦ ରୁ ୧୯୪୦ ମଧ୍ୟରେ ଗୋପାଳ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରହରାଜଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରକାଶିତ ପ୍ରାୟ ୯,୫୦୦ ପୃଷ୍ଠାର ସାତ ଭଲ୍ୟୁମ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଓଡିଆ ଭାସାକୋଶା ଆଜି ଓଡିଶାର ଏକମାତ୍ର ଅଭିଧାନ ଅଟେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଶବ୍ଦ ବିକଶିତ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ଆମେ ପୁରାତନ ଭାସାକୋଶାଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛୁ ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଶୋଧିତ ହୋଇନାହିଁ”। ଜାନଭ୍ରିତଙ୍କ ଡିଜିଟାଇଜେସନ୍ ଉପରେ ଡ ଆଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୁରନ୍ତ ଯୋଜନା ନାହିଁ ଏବଂ ମୁଦ୍ରିତ ପାଠ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ରହିବ। କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଓଡିଶାରେ କେବଳ ୩୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଇଣ୍ଟରନେଟ ପାଇପାରିବେ। ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ମୁଦ୍ରିତ ପୁସ୍ତକ ପାଇଁ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article