27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 1, 2021

ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଓଡିଶା କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୧୦/୧୨; କୃଷକଙ୍କ ଆୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଫସଲର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ (ଏମଏସପି) ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏମଏସ ସ୍ଵାମୀନାଥନ କମିଟିର ସୁପାରିଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାର ପୂର୍ବ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଦୋହ ରାଇବାକୁ ବୁଧବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୭ ରେ ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ୨୦୧୮ ରେ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା। କୃଷକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଜାତୀୟ ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସ୍ଵାମୀନାଥନ୍ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଯେ “ଉତ୍ପାଦନର ହାରାହାରି ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ଅତିକମରେ ୫୦% ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍”। ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶର କୃଷି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ନୂତନ ଚାଷ ବିଲ୍ ପ୍ରଣୟନକୁ ନେଇ ଅଶାନ୍ତି ଦେଖାଦେଇଛି। କ୍ୟାବିନେଟ୍ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ | – ଓପିଟିସି ଏଲରେ ସରକାରଙ୍କ ଇକ୍ୱିଟି ବିନିଯୋଗରେ ଏଥିରେ ଥିବା ସୁଧ ସମେତ ବଣ୍ଡର ରୂପାନ୍ତର ପାଇଁ ଓଡିଶା କ୍ୟାବିନେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଏହା ରେ ସରକାରଙ୍କ ଇକ୍ୱିଟି ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ର ସୁଧ ଭାର ହ୍ରାସ ପାଇବ

| – ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା -୨୧୩ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ଅର୍ଡିନାନ୍ସ ଘୋଷଣା କରି ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଫେସନାଲ ଏଜୁକେସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁସନ୍ସ (ରେଗୁଲେସନ୍ ଅଫ୍ ଆଡମିସନ୍ ଏବଂ ଫିସ୍ ଫିକ୍ସିଂ) ଆକ୍ଟ, ୨୦୦୭ ରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ | – କ୍ୟାବିନେଟର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଓଡିଶା ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସର୍ଭିସର କ୍ୟାଡରକୁ ମୋଟ କ୍ୟାଡର ଶକ୍ତି ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରଖି, ଡେପୁଟି ଏକ୍ଜିକ୍ୟୁଟିଭ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର (ଡିଏ) ପଦବୀକୁ ରଦ୍ଦ କରି ଅଧୀକ୍ଷକ ଇଞ୍ଜିନିୟର, ସ୍ତର-୨ ଏବଂ ସ୍ତର- ମିଶ୍ରଣ କରି ପୁନ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ମୁଁ ପେ-ଲେଭଲ୍ -୧୪ ରେ ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବରେ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ବେତନ ସ୍ତରରେ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ଏକ ନୂତନ ପୋଷ୍ଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି – ଏବଂ ମଧ୍ୟରେ ୧୬, ଓଡିଶା ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସର୍ଭିସର ଦ୍ୱାରା ପୂରଣ ହେବାକୁ ଥିବା ର ପଦବୀ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି | ୩୩% ରୁ ୪୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ସିଧାସଳଖ ନିଯୁକ୍ତି କୋଟା ଅଧୀନରେ ଏକ କଠୋର ସମୟ ସୂଚୀ ସହିତ ଓଡ଼ିଶା ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସେବାକୁ ମେରିଟିଭ୍ ଡିଗ୍ରୀ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଆଣିବା ପାଇଁ, ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍ ଆପ୍ଟିଚ୍ୟୁଡ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ରେ ସ୍କୋର ମାଧ୍ୟମରେ ନିଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି |

– ଓଡିଶା ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ ସର୍ଭିସେସ୍ କ୍ୟାଡର ଜୁନିୟର ଇଞ୍ଜିନିୟର ପଦବୀକୁ ଚାରି (୪) ବର୍ଷରୁ ଏକ (୧) ବର୍ଷକୁ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇଁ ନିୟମିତ ଜୁନିୟର ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ଆବାସିକ ଅବଧି ହ୍ରାସ କରି ପୂହ୍ନ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଗ୍ରେଡ୍ କୁ ୫୦% ରୁ ୬୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଞ୍ଜିନିୟର (ଡିପ୍ଲୋମା ଧାରକ) ର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମୂଳକ କୋଟାକୁ ୩୩% ରୁ ୪୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ସମୁଦାୟ କ୍ୟାଡର ଶକ୍ତି ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରହିବ ଏବଂ ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗକୁ ସମସ୍ତ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ବିଭାଗ ପାଇଁ ନୋଡାଲ ବିଭାଗ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। – ୩୧.୦୩.୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରୀ ବିଭାଗର ବକେୟା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଦେୟ ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଏହା ସରକାରୀ ବିଭାଗ / କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବକେୟା ଥିବା ଗୁଡିକ ୩୧.୦୩.୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଫା କରିବ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନର ଦେୟ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବ |

– ଓଡ଼ିଶା ଗୃହ ବିଭାଗ ନିଯୁକ୍ତି ନିୟମର ନିୟମ ୪ ରେ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ନିଯୁକ୍ତିର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବଣ୍ଟନ କରିବା ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲା। ପାଣ୍ଠିରୁ ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ସୁରକ୍ଷିତ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗ୍ରାମୀଣ ପାଇପ୍ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। – ଓଡିଶା ସରକାର ୧୦୦ଟି ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ନୂତନ ସରକାରୀ, ଫୁଲବାଣୀରେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଆଣ୍ଡ ଟିଚିଂ ହସପିଟାଲ ଏବଂ ନୂତନ ସରକାରୀ ପାଇଁ ୬୫୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷାଦାନ ହସପିଟାଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତରୀ ଶିକ୍ଷାର ଉନ୍ନତି ତଥା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ତଥା ଯୋଗ୍ୟ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଟର୍ନକି ଆଧାରରେ କୋରାପୁଟରେ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article