30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ପାଇଁ ପିଏମ ମୋଦୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପଥର ସ୍ଥାପନ କରିବେ ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୬/୧୨ ; ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏକ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଏହି ନୂତନ କୋଠାର କ୍ଷେତ୍ର ୬୪,୫୦୦ ବର୍ଗ ମିଟର ହେବ ଏବଂ ଏହାର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୯୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ ବୋଲି ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲା ଶନିବାର ଏହା କହିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟମାନ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମନ୍ଦିର ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରୁଛି। ଆମ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗର୍ବର ବିଷୟ ଯେ ଅତମାନୀର ଭାରତ ଭାରତର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉଦାହରଣ ଭାବରେ ଆମ ନିଜ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ ବୋଲି ବିର୍ଲା ଏଠାରେ ନୂତନ ପ୍ରସ୍ତାବିତ କୋଠାର ବିବରଣୀ ଘୋଷଣା କରି କହିଛନ୍ତି। ନୂତନ କୋଠାଟି ସାଂସ୍କୃତିକ ବିବିଧତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ। ଦେଶ ଆଶା କରୁଛି, ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ତମ ବର୍ଷରେ ସଂସଦ ଅଧିବେଶନ ନୂତନ ଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ବିର୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ କୋଠା ଭୂକମ୍ପକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବ ଏବଂ ୨୦୦୦ ଲୋକ ସିଧାସଳଖ ଏହି ନୂତନ କୋଠା ନିର୍ମାଣରେ ଏବଂ ୯.୦୦୦ ପରୋକ୍ଷରେ ଜଡିତ ହେବେ। ବିଲ୍ଡିଂରେ ପ୍ରାୟ ୧,୨୨୪ ସାଂସଦ ଏକାଠି ବସିପାରିବେ ବୋଲି ଉଭୟ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଭବନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଉଭୟ ଗୃହର ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ନିର୍ମାଣ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟମାନ ସଂସଦ ଭବନ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିବ କାରଣ ଏହା ଦେଶର ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଟେ ବୋଲି ବିର୍ଲା କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ନିମନ୍ତ୍ରଣ ସବୁ ରାଜନୈତିକକ ଦଳକୁ ବିସ୍ତାର କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କେତେକ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ଯୋଗଦେବେ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ପ୍ରାୟତ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ ବୋଲି ବିର୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମାରୋହ କୋଭିଡ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରିବ। ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏକ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଶନିବାର ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ସଂସଦର ନିମ୍ନ ଗୃହର ବାଚସ୍ପତି ମଧ୍ୟ ସଂସଦ ଭବନର ରକ୍ଷକ ଅଟନ୍ତି। ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ବାୟୁ ଏବଂ ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କ ପାଇଁ ପୃଥକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରହିବ ଏବଂ ‘କାଗଜବିହୀନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ’ ସୃଷ୍ଟି ଦିଗରେ ଏକ ନୂତନ ଡିଜିଟାଲ୍ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ସହିତ ସଜାଯିବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article